Magnezyum Eksikliği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Magnezyum mineralinin vücutta birçok görevi bulunmaktadır. Bu yüzden bir kişinin vücudunda olması gerekenden az veya fazla magnezyum varsa gereken denge sağlanamaz. Vücuttaki magnezyum düzeyinin doğru ve detaylı ölçümü çok büyük bir önem taşır. Böylece etkili ve doğru tedaviye başlanabilir. İlk olarak hemogram (tam kan sayımı) testi yapılır. İhtiyaç halinde idrar tahlili de uygulanabilmektedir.

Kişilerde magnezyum yetersizliğine sebep olan bir hastalık bulunuyorsa ilk olarak bu hastalığın iyileştirilmesi gerekmektedir. Eğer kişi düzenli olarak fazla miktarda alkol kullanıyorsa, alkolü bırakması için yardım alması gerekir. Eğer kişiler yetersiz besleniyorsa ve magnezyum eksikliği ilerlemişse takviye tabletler ve ilaçlar alınmalıdır. Eğer magnezyum takviyesi alınacaksa ve ilaç kullanılacaksa hekim kontrolü altında olmalı ve hekimin önermediği hiçbir şey kullanılmamalıdır. Bu tarz takviyelerin kullanılmasının sebebi boşalmış olan magnezyum deposunu tekrar doldurmaktır. Eğer çok ilerlemiş bir vakaysa damar yolundan magnezyum ilacı verilebilir. Kişinin magnezyum depoları dolduktan sonra magnezyum takviyeleri ve ilaçlar sonlandırılır. Bu aşamadan sonra kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri ve magnezyumdan zengin gıdalar tüketmeleri gerekir. Magnezyumun aşırı alımı da fayda değil zarar sağlar. Bu yüzden önerilen miktarları aşmamak gerekir.

Magnezyum, vücutta bulunan yüzlerce enzimin aktif hale gelmesini sağlayan bir mineraldir. Bu enzimler, vücuttaki birçok hayati fonksiyonun sürdürülmesinde önemli rol oynar. Magnezyum eksikliği ileri düzeyde seyrediyorsa çeşitli sağlık problemlerine yol açar. Ancak ilerlememiş vakalarda bu durum kendini farklı şikayetlerle gösterir. Bu şikayetler, hastanın genel sağlık durumunu etkilememekle birlikte, genellikle birbirinden bağımsız olarak ortaya çıkmaktadır.

Magnezyum eksikliğinin olup olmadığını görmek için hemogram testi uygulanır. Tam kan sayımı olarak da bilinen bu tahlil ile, kandaki mineral seviyeleri analiz edilebilir. Ardından mineraller incelenir ve hücredeki magnezyum seviyesi belirlenmiş olur. Hastanın ileri düzeyde bir sindirim sistemi hastalığı bulunmuyorsa, hemogram testinin yapılması yeterli olacaktır.

Magnezyum eksikliğini tespit etmek için öncelikle hastanın şikayetleri detaylı şekilde dinlenir ve muayene gerçekleştirilir. Bu sırada hipomagnezemi semptomlarına rastalnıyorsa, tanının doğrulanması için laboratuvar testleri uygulanır. Bu testler; tam kan sayımı, mineral analiz testi ve idrar tahlili olmak üzere uygulanabilir. Genellikle tam kan sayımı, tek başına teşhisi doğrulayan bir yöntemdir.

Magnezyum eksikliği, baş ağrısına neden olabilir. Yapılan araştırmalar, magnezyum içeren gıdaların tüketimi ya da magnezyum tedavisinin kronik baş ağrılarını iyileştirdiğini kanıtlamıştır. Aynı zamanda magnezyum alımı, migren ağrılarının da hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Hamilelik döneminde kilo artışının görülmesi ve vücuda alınan besin ögelerinin öncelikle embriyoya aktarılması, anne adayının daha yüksek miktarda magnezyuma ihtiyaç duymasını sağlar. Bu eksikliğin giderilmesi için öncelikle magnezyum açısından zengin olan doğal besinlerin tüketilmesi önerilir. Ancak magnezyum eksikliği ciddi boyutta ise doktorun önerdiği takviye ürünler kullanılabilir.

Magnezyum Eksikliği ile İlgili Makeleler

Magnezyum Eksikliği

Hipomagnezemi, yani magnezyum eksikliği aslında oldukça önemli bir sağlık problemidir. Yaşam tarzı değişikliği ve ilaç kullanımı gibi birçok tedavi seçeneği vardır.

makaleyi incele