evim.com

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yollarına hastalık yapıcı mikropların bulaşması sonucunda idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir. Alt ve üst idrar yolu bulunduğu için idrar yolları enfeksiyonu biçiminde de söylenmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolları böbrek, üreter (böbreklerden mesaneye giden idrar kanalı), mesane (idrar torbası), üretra (idrar torbasından vücut dışına kadar giden idrar yolu)'dan oluşur. İdrar yollarının çeşitli patojenlerle (hastalık yapıcı mikroplar) karşılaşması halinde idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir.

Bu duruma bakteriler, virüsler, parazitler, mantarlar neden olurken en sık karşılaşılan hastalık yapıcı mikroplar ise bakterilerdir.

Escherichia coli (en sık), klebsiella pneumanie, enterobacter, cinsel aktif kadınlarda staphylococcus saprophyticus, enterobacter, herpes simplex virus, micoplasma pneumanie gibi organizmalar idrar yolu enfeksiyonunda en sık görülen mikroorganizmalardır.

Akut (ani gelişen) ve kronik (uzun süreli tedavi gerektiren) formları vardır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Belirtiler alt ve üst idrar yolunun etkilenmesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Alt idrar yolu üretra (idrar torbasından vücut dışına kadar giden idrar yolu) ve mesaneyi kapsarken; üst idrar yolu üreterler (böbreklerden mesaneye giden idrar kanalı) ve böbreği kapsamaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonlarında daha çok alt idrar yolu enfeksiyonu görülür.

Alt idrar yolunun etkilendiğini düşündüren belirtiler:

 • Sürekli idrar sıkışması
 • Sık idrara çıkma
 • İdrarda kan görmek
 • İdrar yaparken yanma, ağrı hissi
 • Kasıklarda ağrı, hassasiyet

Bun belirtilere ek olarak ateş, bulantı, kusma, yan ağrısı eşlik ediyorsa, enfeksiyonun üst idrar yoluna doğru geçtiği düşünülebilir.

Bu belirtilerden bir veya birkaçı yalnızca idrar yolu enfeksiyonu olduğunu göstermez.

Bu belirtilerin görülmesi halinde bir hekime başvurmak ve gerekli görüldüğü durumlarda da ileri tetkik ve tedaviler için değerlendirme gerekebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

Dış ortamdan alınan mikrobun yukarıya doğru ilerlemesi sonucu idrar yolu enfeksiyonu oluşur. İdrar yolu, enfeksiyonunun gelişmesindeki en önemli yoldur. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülüyor olmasının ana nedenidir. Anatomik olarak kadınlarda idrar torbasından vücut dışına kadar giden idrar yolunun daha kısa olması ve dış idrar yolunun anal bölgeye daha yakın olması, bakterinin mesaneye girmesini kolaylaştırır.

Bakteri mesanede çoğalır ve ilerleyerek yukarıya doğru üretere ve özellikle de vezikoureteral reflü (idrarın mesaneden idrar borusuna geri kaçması) gibi anatomik bir bozukluk varlığında oradan da böbreklere kadar ilerleyebilir.

Erkeklerde kadınlara oranla daha az görülüyor olmasının nedeni ise bu yolun daha uzun, anal bölgeye daha uzak olması ve prostat salgısının koruyucu olmasından kaynaklanır.

Kan yoluyla enfeksiyon bulaşması çok nadir olarak görülür. Başka yerde bulunan bir enfeksiyonun üriner sistemi tutmasıyla olur. Tanımlanmış birkaç patojen dışında bu yolla idrar yolu gelişmesi riski çok düşüktür.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Risk Faktörleri

Bazı kişiler idrar yolu enfeksiyonu yaşanması açısından diğer kişiler göre daha yatkındır.

Bu açıdan risk faktörleri şu şekildedir:

 • Özellikle küçük (bebek ve çocuklar) ve büyük yaş
 • Kadın cinsiyet
 • Bağışıklığın baskılandığı durumlar
 • Genital hijyenin tam sağlanmadığı durumlar
 • İdrar çıkışının etkilendiği durumlar (gebelik, böbrek, üreter taşları)
 • Kas ve sinir sisteminin etkilendiği durumlar (nöromuskuler hastalıklar, omurilik yaralanmaları)
 • Uzun süre hastanede yatmak
 • Kateter kullanımı (vücut boşluğu, damar içine yerleştirilen tüp)
 • Kanser hastası olmak ve kemoterapi, radyoterapi tedavilerini görüyor olmak
 • Enfeksiyona yatkınlığı artmış kişiler (idrar yolları ve genital bölgeleri içeren organlarda bir problem olması)
 • Diyabet (şeker hastalığı)
 • AIDS

İdrar Yolu Enfeksiyonu için hangi bölüm ve hangi doktora, ne zaman gidilmeli?

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri görülmesi halinde Aile Hekimi ve Üroloji başta olmak üzere Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümüne başvurulabilir.

Çocuk hastalar için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne başvurulabilir.

Gebe kadınlar, takipli oldukları Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde tedavilerine devam edebilirler.

Makaleyi faydalı buldun mu?
2
3
Makeleyi Paylaşın

İdrar yolu enfeksiyonu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kasık ağrısı idrar yolu enfeksiyonunda görülen belirtilerden biridir. Enfeksiyonun idrar yollarında bulunan kan damarlarını tutmasıyla dolaşım bozulabilir ya da burada bulunan düz kasların gerilmesine bağlı özellikle kasık bölgesinde ağrı hissi yaratabilir.

Evet yapabilir. Mide bulantısı, kusma, iştahsızlık görülebilen belirtilerindendir. Nedeni dolaşıma geçmiş enfeksiyonun santral sinir sistemindeki bölgeyi uyararak bulantı hissi oluşturmasına veya mesane kasının gerilmesine bağlı olabilir.

Etken mikroorganizmalar olduğu için cinsel partnerler arasında veya gebe kadından bebeğine, hijyen koşullarının sağlanmadığı durumda kişinin kendisinden tekrar kendisine bulaşıcılık durumları vardır.

Hamileliğe direkt engel bir durum değildir. Ancak bir kadının gebe kalmadan önce veya gebeyken idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsa mutlaka tedavi olması gerekir. Çünkü vajinal yoldan ilerleyerek bebeğin içinde bulunduğu zara zarar verebilir, erken doğuma, düşük doğum ağırlıklı bebeğe neden olabilir, vajinal doğum sırasında bebeğe bulaşabilir, bebekte enfeksiyona neden olabilir.

Evet etkiler. Bulaşıcı olduğundan dolayı partnerine geçirme riski yüksektir. Kondom gibi koruyucular kullanması gerekir.