evim.com

Grip Belirtileri

Grip, influenza virüsünün neden olduğu ve bulaşıcı olan bir solunum sistemi hastalığıdır.

Grip Nedir?

Grip kelimesi dilimize, Almanca greifen (yakalamak), gripan kelimesinden gelmiştir. İngilizce’de ise bu terim influenza şeklinde kullanılmaktadır. Halk arasında grip adı kullanılırken tıpta daha çok influenza adı ile kullanılır.

Tanım olarak grip, ortomiksovirüslar ailesinden RNA’lı bir virüsün sebep olduğu salgınlara sebep olabilen, bulaşıcı, akut ve solunum sistemini tutan bir hastalıktır. 

İnfluenza virüsünün A, B, C şeklinde 3 alt tipi bulunmaktadır.

En sık A tipi gözükmektedir. A tipi büyük salgınlara sebep olabilir, B tipi küçük salgınlara sebep olabilir, C tipi ise insanlarda hastalık yapmaz.

Virüs kendi içinde sürekli başkalaşım geçirerek shift-drift denilen genetik yapıda kayma mekanizmaları ile değişiklikler oluşturur. Bu sebepten ömürlük ve ya uzun süreli bir aşısı yapılması imkansız hale gelmiştir. Her sene bir önceki sene hastalığa neden olan türlerden üretilen aşı hastalara uygulanır bu açıdan %100 koruma sağlanamamaktadır.

Grip en sık solunum sistemini tutar fakat vücudun virüslere karşı savaşması esnasında tüm vücutta belirtiler ortaya çıkar. Bunlar, halsizlik, yorgunluk, ateş, eklem ağrıları gibi belirtiler olabilir. Grip aynı zamanda başka bir virüs hastalığı olan soğuk algınlığı (nezle) ile de karışabilmektedir.

20. yüzyıldaki en büyük grip salgınları 1918’de 20- 40 milyon insan ölümüne sebep olmuş İspanyol gribi, 1958’de Asya gribi, 1968’de Hong Kong Gribi’dir. Ayrıca 2005 yılında kuş gribi, 2009 yılında da domuz gribi salgını meydana gelmiştir. Kuş gribi ve domuz gribi ülkemizde de salgın hale gelmiştir. Grip özellikle böyle büyük salgınlara neden olduğu zaman ölüme kadar gidebilen ciddi tablolar oluşabilir. Özellikle de bağışıklık sisteminde problem ve yetersizlik olan hastalar için grip önemli bir hastalıktır.

Grip Belirtileri Nelerdir?  

Grip muhtemelen herkesin hayatında en az 1 kere deneyimlediği bir tablodur. Belirtileri halk arasında yaygın olarak bilinmektedir fakat soğuk algınlığı ve grip farkı önemlidir. Bu açıdan belirtiler bazen kafa karıştırıcı olabilmektedir. Grip çok daha ağır belirtilere yol açar ve ayakta atlatılması mümkün değildir. Grip belirtilerinin en sık görülenleri şunlardır:

 • Halsizlik, yorgunluk
 • Ateş (38 derecenin üzerine çıkar ve uzun sürer, soğuk algınlığında ateş hafif yükselir ve çabuk düşer)
 • Ateşe bağlı olarak üşüme-titreme görülebilir. (soğuk algınlığında nadir)
 • Burun ve/ve ya geniz akıntısı (soğuk algınlığında burun genelde tıkalı olur)
 • Öksürük, hapşırık (öksürük genelde kuru nitelikte olur, soğuk algınlığında ise öksürüğe boğaz ağrısı eşlik eder)
 • Kas ve eklem ağrıları (soğuk algınlığında görülmez)
 • Gözlerde kızarıklık, batma, sulanma (soğuk algınlığında görülmez)
 • İştahsızlık, mide bulantısı-kusma (soğuk algınlığında nadir)
 • Baş ağrısı (soğuk algınlığında nadir)

Grip Nedenleri Nelerdir?

Gribin nedeni influenza adlı virüsün, insanların ve ya hayvanların vücutlarına girerek hastalık meydana getirmesidir. Başka herhangi bir sebebi ya da çeşidi yoktur. Belirtiler ise bu virüse karşı bağışıklık sisteminin gösterdiği savaşma tepkisi neticesinde ortaya çıkar.

Grip virüsü (influenza) havada damlacık şeklinde dolaşır. Hasta olan ya da virüsü taşıyan bir kişinin öksürmesi, hapşırması veya konuşması çevreye yayılmasını sağlar. Havadaki bu damlacıklar direkt solunum sistemine geçebilir veya ortak kullanılan bir nesne teması ile elinize ve oradan göze veya ağza taşınabilir. Bu sebeple aynı ortamda bulunulan (iş yeri, ev, okul gibi) kişilerde grip semptomları varsa bu kişilerle hastalık geçene kadar mümkün olduğunca ortak eşya kullanmamaya çalışılmalı, konuşma mesafesi ayarlanmalı, yakın temasta bulunulmamalıdır.

Grip için hangi doktor ve hangi bölüme, ne zaman gidilmeli?

Grip, viral bir hastalık olduğu için çoğu virüs hastalığı gibi kendi kendine başlayıp tedavisiz de atlatılabilmektedir. Riskli gruptaki hastalarda, belirtilerin çok şiddetli ve beklenmedik olduğu durumlarda ve küçük çocuklarda doktora görünmek gerekebilir. Bu durumlarda acil servise de başvurulabilir. Fakat griple esas olarak aile hekimliği ilgilenmektedir. Bunun dışında enfeksiyon hastalıkları ve çocuklar için pediatri hekimlerine başvurulabilir.

Grip için acil servise gitmek, hem yetersiz tedavi almaya hem de acil servisi boş yere meşgul etmeye sebep olur.

Grip çoğu zaman kendiliğinden iyileşir, fakat kendisi ve oluşturduğu komplikasyonlar (bir hastalık sırasında ortaya çıkan, o hastalığın seyrini ağırlaştıran patolojik durumlar) ölümcül olabilir.

Grip komplikasyonlarında yüksek riskli hastalar şunlardır:

 • 5 yaşından küçükler, özellikle 12 aydan küçükler
 • 65 yaşından büyükler
 • Bağışıklık sistemi zayıf olanlar (AİDS hastaları, steroid tedavisi alanlar, kemoterapi görenler ve çeşitli bağışıklık sistemi yetersizlikleri yaşayanlar gibi)
 • Astım hastaları, kalp hastaları, böbrek hastaları, diyabet (şeker) hastaları, karaciğer hastaları
 • Obezler, özellikle beden kitle indeksi 40 ve üstü olanlar
 • Hamileler ve doğumdan sonraki ilk iki haftadaki lohusalar
 • Sağlık çalışanları ve ya bakımevi, yatılı okul gibi toplu konaklanan yerlerde hizmet verenler

Eğer bu risklerden herhangi birisine sahipseniz aile hekiminize başvurmanız önerilir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Grip ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Grip virüsü belirtilerin ortaya çıkmasından önce 1-2 gün kuluçka süresi geçirir ve sonra belirtiler ortaya çıkar. En fazla 5-6 gün içinde kendiliğinden tamamen geçer. Gribin geçme süresi hastanın iyi bir şekilde istirahat edip etmemesine, su içmesine gibi faktörlere bağlı olarak da değişir. İstirahat etmeyen, bol su içmeyen, sigara içen bir hastanın iyileşme süresi birkaç gün daha uzun olacaktır. Grip döneminde bol bol dinlenmek, bol bol su içmek, fiziksel aktivite yapmamak, sigara içmemek iyileşme sürecini hızlandırır.

Grip olmamak için yapılabileceklerin başında grip aşısı olmak gelir. Grip aşısı %100 koruyucu değildir fakat olasılığı ve hastalık meydana geldikten sonra şiddetini azaltır. Bunların dışında her zaman dengeli beslenmek, vitamin ve mineralleri gerektiği kadar almak, bağışıklık sistemini kuvvetli tutmak, sık sık elleri yıkamak yapılabilecekler arasındadır.

Grip aşısı henüz devletin standart aşılama programına dahil olmadığı için sigortadan karşılanmaz. Fakat cüzi bir miktar karşılığında eczanelerden temin edilir. Aile hekimlerinde ve çocuklar için pediatri bölümünde grip aşısı kolayca yapılabilir.

Grip, virüsü taşıyan bireylerin öksürüp hapşırmasıyla havaya karışan damlacıkların sağlam bireylerin solunum yollarından girmesiyle bulaşır. Bu bulaş yoluna damlacıkla bulaş denmektedir. Hasta ile kişi ile temas etmek de bulaşma yollarından birisidir. Grip olan birisi ile aynı ortamda uzun süre bulunmak da grip bulaşma riskini arttırır.

Hamilelikte grip olmanın bebeğe bir zararı dokunmaz veya bebeğe geçmesi söz konusu değildir. Fakat annenin bağışıklığı düşük olduğu için anneye zararı dokunabilir. Hamilelik varsa ya da hamilelik planlanıyorsa grip aşısı olmak annenin korunması için yarar sağlayabilir. Ancak grip aşısını mevsiminde olmak önemlidir. Grip aşısı için önerilen zaman ise ekim ayıdır.