evim.com

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri

B12 vitamin eksikliği, vücutta 4 miligram depo halde bulunan B12 vitamininin azalması ya da tükenmesi sonucu oluşan durumdur. Kısaca B12 eksikliği şeklinde de telffuz edilir.

B12 Vitamin Eksikliği Nedir?

Suda çözünebilme özelliği olan vitaminler içerisinde, en önemlilerinden başı çeken B12 vitamini, yapısındaki kobalt minerali nedeni ile kobalamin olarak da bilinmektedir. Sağlıklı yetişkin bir bireyin vücudunda yarısı karaciğerlerde olmak üzere pek çok organda toplam 4 miligram depo halde olan B12 vitamini, genelde hayvansal gıdalarda bulunmaktadır.

Vücudumuzun B12 vitamini günlük ihtiyacı yaklaşık olarak 1-5 mikrogram kadardır. Depo miktarı az olduğundan dolayı alımının yeterli seviyede olması gerekmektedir. B12 vitamini (kobalamin) eksikliğinde, görev aldığı alyuvar (kırmızı kan) hücrelerinin üretiminde azalmalar, sinir hücrelerinin iletiminde yardımcı zarların yapımında azalmalar gibi problemler çıkmaktadır. Sağlıklı ve düzenli beslenme ile kobalaminin kan seviyesindeki değerleri korunabilir.

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri

 • Eksikliğe bağlı anemi (kansızlık).
 • Halsizlik güçsüzlük ve yorgunluk (özellikle son 1 ay içerisinde artan tarzda).
 • Saç dökülmeleri (Saç köklerini keratin, çinko ile birlikte B12 vitamini de güçlendirmektedir).
 • Ağrılı kızarık ve şişmiş bir dil görüntüsü (Dil üzerindeki noktacıkların kaybolması zayıflamasından dolayı).
 • Unutkanlık ve dikkat dağınıklığı en önemli bulgulardandır.
 • Ağızda aftlar (yaralar).
 • Kilo kayıpları (Vitamin eksikliği iştahsızlığa neden olduğu içindir).
 • Yürümede zorluk çekmek, pozisyon ve his kayıpları.
 • Aşırı sinirlilik ve depresyon halleri.
 • Soluk ve kuru cilt, kol ve bacaklarda uyuşmalar, karıncalanmalar.
 • Peteşiler (İğne ucu büyüklüğünde derideki kızarıklıklar, kanlanmalardır).
 • Bunama.

Eğer bu şikayetler mevcut ise en kısa zaman içerisinde doktora başvurmanız gerekmektedir.

B12 Vitamin Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Birçok faktör B12 eksikliği tablosuna neden olabilir. Tedavi için eksikliğinin nedenini doğru tespit etmek son derece önemlidir.

 • Vejetaryen tarzda veya vitaminden eksik ve fakir diyet.
 • Geçirilmiş kısmı veya total mide küçültme ameliyatları (midede b12 vitaminin asidik ortamda moleküllerine ayrılıp bağırsaklara gitmesini sağlayan faktörler mevcuttur bunlar azalır veya işlevlerini kaybederler)
 • Mide ve ya bağırsaklarda emilimi kolaylaştıran faktörlerin eksikliği veya yokluğu
 • Midede asidin az salınımı
 • Aşırı bakteriyel çoğalmalar
 • Bağırsaklardaki emilimi etkileyen önemli hastalıklar (Çölyak gibi)
 • Bazı ilaçlar(kolşisin ve metformin gibi ilaç preparatları)

Tüm bunlara rağmen yetişkin bir bireyin depoları 3-5 yılda tükenmekte ve belirtiler depolar tükendikten sonra ortaya çıkmaktadır.

B12 Vitamin Eksikliği için hangi doktor hangi bölüm? Ne zaman doktora gidilmeli?

Belirtilerin varlığında en kısa süre içerisinde hastaneye gidilmelidir. Eksikliğin tanısını ve tedavisini Dahiliye (İç Hastalıkları) uzmanları yapmaktadırlar. Aynı zamanda takip sürecini aile hekimleri de yapabilir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

B12 vitamin eksikliği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İlerleyici yorgunluk halleri ve unutkanlık halleri oluşabilmektedir. Uzun dönemlerinde kilo kayıpları saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Anemi(kansızlık) gibi olumsuzluklar oluşabilmektedir. Bulgular aşırı sinirlilik, depresyon ve bunamaya kadar ilerleyebilmektedir. Eksiklik önemli sonuç doğurabileceğinden eksiklik anlaşılır anlaşılmaz tedavi uygulanmalıdır.

Saç köklerini keratin çinko ile beraber B12 vitamini de güçlendirmektedir. Eksikliğinde saç dökülmeleri görülebilir.

B12 vitamini eksikliği nörolojik problemlere yol açabileceğinden dolayı baş ağrısı yapabilmektedir. Bu durum ile ilgili farklı kaynaklarda farklı bilgiler mevcuttur.

Annede gebelik diyabeti, gebelik zehirlenmesi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkarken bebekte düşük doğum ağırlığı, bilişsel gelişiminin olumsuz etkilenmesi ve nöral tüp defekti gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilmektedir. Gebelik döneminde bu gibi olumsuzlukların ortaya çıkmaması için, sağlıklı bir gebelik süreci ve sağlıklı bir doğum için anne adayına vitamin desteği gerekmektedir. Bu destekle beraber anne adayı b12 vitamini yönünden zengin besinler de tüketmelidir.

Yeni doğan çocuklar ilk 6 ay sadece anne sütü, 2 yıla kadar ek gıdalar ile beraber anne sütü ile beslenmelidirler. Ek gıdalar vitaminler ve minareller yönünden zengin olmalıdırlar. Eğer bebekte B12 vitamini eksikliği olursa fiziksel ve nörolojik gelişim gerilikleri aşırı huzursuzluk halleri meydana gelebilmektedir. Bebekte bu eksikliğin ortaya çıkmaması için anne hem gebeliği sürecinde hem de emzirme döneminde vitamin desteği almalı vitaminler yönünden zengin diyetler tüketmelidir.