Hpv Testi Nedir?

Hpv testi, kişilerdeki papilloma virüsünün genital bölgedeki varlığını tespit etmek amacıyla yapılmaktadır

Hpv testikadınlarda ya da erkeklerde papilloma virüsünün genital bölgede varlığını tespit etmek amacıyla yapılan bir test türüdür. Bu virüs genital bölgeye yerleştikten sonra enfeksiyon sorunlarına yol açabilir. Söz konusu virüsün 100 kadar türü olduğu bilinmektedir.  Önemli bir bölümü de kanser oluşturma riski yüksek olan virüs tipidir.

Hpv virüsü cinsel yolla bulaşmaktadır. Genital bölge dışında vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir. Rahim ağzı kanserinde de en büyük nedenlerden biri Hpv virüsüdür. Bu hastalık dışında baş, boyun ve anal bölgelerde kansere yol açabilir. Ayrıca kadınlarda vajina kanseri; erkeklerde ise penis kanserinin sebebi de olabilir.

Bu virüs vücutta hücreler bölündükçe çoğaldığı bilinir. Virüsün erken evrelerde tespit edilmesi kanseri önleme ve başlangıç aşamasında tedaviye almada etkilidir.  30 yaş üstü her bireyin yaptırması önerilen bir test türüdür.  Vücutta papilloma virüsü Hpv tarama testi ile belirlenebilir.  Bu testte rahim ağzı kanseri ve bazı kanser türleri için yüksek risk unsuru olan Hpv 16 ve 18 türlerine yönelik araştırmalar yapılır.   Test sonucuna göre kişinin kanser riski belirlenir.

Hpv Testi Nasıl Yapılır?

Hpv testi, rahim ağzından alınan hücre örneklerinin laboratuvar ortamında incelenmesiyle yapılmaktadır. Testin uygulanması bir dakika kadar sürmektedir. Çok pratik ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilen bir testtir. Kanser ve daha birçok hastalığa karşı kişilerin korunabilmesi adına düzenli sağlık taramalarında yapılabilecek bir testtir.

Genital bölgede bir siğil tespit edildiyse detayları araştırmak adına Hpv testi yapılabilir. Test için bir ön hazırlık süreci yoktur. Alınan örnek laboratuvar ortamında incelenir ve sonuçlar kişiye kısa süre içinde bildirilir.

 Test yapılırken vajina bölgesine vajina ve vajina duvarının ayrılması için bir cihaz yerleştirilir. Daha sonra hücre örnekleri alınır. Bu işlem ağrısız ve acısız bir işlemdir. Alınan örnek cam üzerine sürüldükten sonra özel bir sıvı yardımıyla sabitlenir. Ardından laboratuvara incelenmek üzere gönderilir ve gerekli incelemeler yapılır. Hpv testi yapan hastaneler incelemeleri kendi bünyesinde yapacağı gibi anlaşmalı laboratuvarlara da yollayabilir.

Erkeklerde Hpv Testi

Ülkemizde ve dünyada erkeklere Hpv testi olarak onaylanan bir test yoktur. Hpv testi sadece kadınlar için yapılabilmektedir. Bu virüsün en büyük belirtileri arasında genital bölgede ortaya çıkan siğillerdir. Genital bölgesinin çevresinde siğil şikayeti olan her erkek bir uzmana görünebilir.

Erkeklerin genital bölgede siğil şikayetleri sonrasında hemen muayene yapılır. Hpv virüsü cinsel yolla bulaşmaktadır. Bu yüzden de aktif cinsel yaşamı olan erkekler hemen partnerlerinin de kontrole girmesi önerilmektedir. Erkek partnerinde Hpv belirtisi olan siğil sorunu görülen kadınlar 30 yaşına gelmemiş olsa da mutlaka bir doktora görünmelidir. Jinekolojik muayene sonrasında Hpv testi yapılmasına karar verilebilir.

Kadınlarda Hpv Testi

Kadınlar için genital bölgeden alınan örneklere göre Hpv testi yapılabilir. Bu test doktor, hemşire ya da ebe tarafından gerçekleştirilebilir.  Test sırasında kadın jinekolojik muayene koltuğunda oturur. Daha sonra spekulum isimli metal ya da plastikten özel olarak yapılan bir alet vajinaya yerleştirilir. Söz konusu alet sayesinde vajina duvarı ayrılır.  

Hpv testi yapılırken örnek alma sırasında fırça sürülürken hasta sadece bunu hisseder. Bu durum dışında bir ağrı ya da acı hissi yoktur. Daha sonra küçük bir spatula kullanılarak örnek hücreler alınır. Hpv testi nasıl yapılır kadın için cevabı bu kadar pratiktir.

Hpv Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

Hpv virüsünün vücutta başta kanser olmak üzere birçok hastalığa sebep olduğu bilinmektedir. Hpv testi genel olarak şu durumlarda yapılabilir;

  • 25 yaş üzeri hastalarda pap-semar testinin yerine yapılabilir.
  • 30 yaş üzerinde ise detaylı bir sağlık kontrolü için pap-smear testi ile birlikte yapılabilir.
  • Hekiminiz pap-smear testini yaptıktan sonra sonuçlarda anormal bir hücre belirleyebilir. Bunun dışında test sonuçları net olarak belirlenemeyebilir. Bu durumda Hpv testi yapılabilir.
  • Bağımsızlık sisteminin zayıflaması ya da bağışıklık sistemini baskılayan bazı ilaçların kullanımında da düzenli olarak yaptırılmalıdır.
  • Kadınlarda daha evvel rahim ile ilgili sorunlar yaşanmışsa ya da bu konuda teşhisi yapılmış bir hastalık varsa test yapılabilir.
  • Kadınlar için erkek partnerlerde Hpv enfeksiyonuna yönelik bir belirti olması durumunda da Hpv testinin yaptırılması gerekmektedir.

Hpv Testi Sonuçları Değerlendirme

Hpv testi sonuçları, laboratuvar ortamında en çok 5-7 gün içinde sonuçlanacaktır. Laboratuvardan çıkan sonuçlardan sonra hekiminiz test sonuçları için bir değerlendirme yapar.  Bu değerlendirme sonucunda hekiminiz detaylı bir rapor hazırlar. Testte negatif ve pozitif sonuç olmak üzere iki farklı olasılık vardır.

Negatif Hpv Testi Ne Demek?

Hpv testi negatif çıkarsa hastanın sağlıklı olduğu sonucu ortaya çıkacaktır. Yani testinizin sonucu negatif çıktıysa endişelenmenize gerek yoktur.  Bu durumda hastanın jinekolojik sağlığı ile ilgili bir sorun yoktur.  Hekiminiz testi özel bir sağlık sorununu araştırmaya yönelik istediyse sonucun negatif olması durumunda farklı araştırmalar da yapabilir. Rutin sağlık kontrolleri sırasında her zaman Hpv virüs tarama testi yapılabilir. Sonucun negatif olduğu testlerde hekiminiz sizlere gerekli bilgileri verecektir.

Pozitif Hpv Testi Ne Demek?

Hpv testi sonuçlarının pozitif çıkması hastanın vücudunda virüsün varlığını gösterir. Test sonucunun pozitif olmasına karşın servikal hücreler normalse virüsün bir anomaliye yol açmadığını sonucu çıkarılır. Hekiminiz böyle bir durumda muayene yaparak gerekli tetkikleri uygulayacaktır. Genelde servikal hücreler sonraki süreçte yakından izlenir ve süreç sürekli değerlendirilir.

Hpv testinin pozitif çıkması durumunda diğer olasılık ise servikal hücrelerin anormal çıkmasıdır. Bu durumda serviks üzerinden biyopsi alınarak laboratuvar ortamında daha detaylı bir değerlendirme yapılmaktadır.

Doktorunuz pozitif Hpv testinde anormal servikal hücreler olması durumunda kolposkopi ismi verilen bir büyüteç tarzında lenslerle ışık kullanarak gözlemleme yapabilir.   İnceleme sonrasında servikste yer alan anormal hücreler bulunduğu bölgeden çıkarılabilir.  İleri tanı testleri ve hastanın durumu tedavi sonuçlarını şekillendirecektir. Kanda Hpv testi yapılarak özellikle rahim ağzı kanseri gibi olguları erken dönemde tespit ederek gerekli tedavinin uygulanması sağlanabilir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
4
0
Makeleyi Paylaşın

HPV Testi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Erkekte hpv testi nasıl yapılır?

Erkekte Hpv testi yapılmamaktadır. Günümüzde dünyada erkekler için bu testin uygulaması yoktur. Erkeklerde sadece genital bölgede siğil tarzında belirtiler ortaya çıktığı zaman testin yapılması istenmektedir.

Int. Dr. Sinem Köse

Hpv testi nerede yapılır?

Hpv testi yapan hastaneler; özel hastaneler, devlet hastaneleridir. Ayrıca diğer sağlık kuruluşlarında yaptırılabilir. Bu testi doktor, hemşire yada ebe de yapabilir. Test sağlık kuruluşlarında yapılsa da değerlendirme tam donanımlı bir laboratuvarda yapılmaktadır.

Int. Dr. Sinem Köse

Hpv testi sonucu kaç günde çıkar?

Hpv testi, yapılışı son derece pratik olan bir testtir. Ortalama 1 dakika içinde test örneği alınabilir ve incelenmek üzere laboratuvara gönderilir. Bu testin çıkma süresi ise ortalama 5-7 gün kadardır. Laboratuvardan test sonuçları geldikten sonra doktorunuz da gerekli değerlendirmeleri yaparak sizlere bilgi verecektir.

Int. Dr. Sinem Köse

Hpv testi ne kadar?

Hpv testi fiyatları hakkında bilgi almak için muayene olmanız gerekiyor. Sağlık kurumlarına ait web sitelerinde fiyat bilgisi verilmesi yasaktır.  Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra gerekli fiyat bilgisini sizlere belirtecektir.

Int. Dr. Sinem Köse

Hpv testi sağlık ocağında yapılır mı?

Hpv testi sağlık ocağı tarafından yapılmaktadır. Sağlık ocaklarında olduğunuz muayene sonrasında sizin talebiniz ve doktorunuzun gerekli görmesi durumunda bu test için örnek alınabilir ve sonrasında incelenmek üzere laboratuvara yollanır.

Int. Dr. Sinem Köse

Hpv testi yapılırken acı hissedilir mi?

Hpv testinin çok pratik bir test olduğu bilinmektedir. Test sırasında rahim bölgesinden örnek alınırken hiçbir şekilde ağrı ve acı hissedilmez.  Bu testte sadece ufak bir dokunuş olduğunu hissedersiniz ve başka bir ağrı ya da acı hissedilmez.

Int. Dr. Sinem Köse