evim.com

Boğaz Ağrısı Belirtileri

Boğaz ağrısı, genellikle soğuk algınlığı veya bademcik iltihabı gibi hastalıkların habercisidir.

Boğaz Ağrısı Nedir?

Boğaz ağrısı genellikle soğuk algınlığı veya bademcik iltihabı gibi bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Bazen yemek borusunun iltihabı veya yutulmuş yabancı cisim gibi tamamen farklı bir şey de boğaz ağrısına neden olabilmektedir. Hasta yutkunduğunda ağrı veya ateş gibi eşlik eden semptomlar nedeni bulmaya yardımcı olabilmektedir.

Boğaz Ağrısı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Boğaz ağrısı çoğu durumda yutak bölgesinin virüsler veya bakteriler yoluyla iltihaplanması ile ilişkilidir. Mukoza zarı genellikle gözle görülür bir şekilde kırmızıdır ve şiştir. Alt çenenin altındaki taraftan elle dokunulduğunda hissedilen bademcikler ve lenf düğümleri de enfeksiyon nedeniyle şişebilir. Bu vücudun patojenlere karşı savunmasının bir işareti olmaktadır.

Boğaz ağrısı enfeksiyonları genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden düzelmektedir. Boğaz ağrısı hastaların en yaygın  aile hekimine veya hastaneye başvurma sebeplerinden biridir.Boğaz ağrısına neyin neden olduğuna göre eşlik eden belirtiler değişebilir:

Farenjit (Boğaz iltihabı): Burun ve ağız boşluğunun arka duvarında oluşan iltihaplanmadır. Başlangıçta boğaz ağrısı, sonrasında burunda yanma hissi, hapşırma, burun akıntısı, baş ağrısı, ateş ve öksürük gibi semptomları takip etmektedir. Boğaz ağrısı iki ila üç gün sonra kaybolmaktadır, diğer soğuk algınlığı semptomları ise yaklaşık bir hafta gibi bir süre ile geçer.

Bademcik iltihabı (tonsillit, tonsillofarenjit): Bademcik iltihabı iki günden fazla sürebilen ve kulaklara yayılabilen şiddetli boğaz ağrısı olarak kendini göstermektedir. Buna yutma güçlüğü, bademcikler üzerinde birikmeler, ağız kokusu, boyunda şişmiş ve ağrılı lenf düğümleri, ateş, baş ağrısı, bitkinlik ve çocuklarda karın ağrısı ve kusma eşlik etmektedir.

Larenjit (Gırtlak iltihabı): Ses kısıklığı veya ses kaybına ek olarak öksürük, boğaz ağrısı ve ateş eşlik edebilmektedir. Ses genellikle diğer şikâyetlerden daha geç düzelmektedir. Gırtlaktaki iltihaplanma şiddetli ise, bununla ilişkili şişlik nefes darlığına neden olabilir.

Epiglottit (Boğaz iltihabı): Genellikle çocuklarda daha sık görülür. Yetişkinlerde daha nadir olarak görülebilen boğaz iltihabı ödem ve inflamasyon ile karakterize bir durumdur. Genellikle üst solunum yollarının viral bir enfeksiyonu sonrası gelişmektedir. Epiglotisin iltihabı esas olarak iki ila sekiz yaş arası çocuklarda görülmektedir. Gırtlağın girişi birkaç saat içinde şişebilir. Şişliği takiben tıbbi yardım alınmadığı takdirde etkilenen kişi hava almayacak duruma gelebilir ve boğulabilir.

Bunu önlemek için en yaygın tetikleyicisi olan hemofilus influenzae b'ye (Hib) karşı aşı yapabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Boğaz ağrısının birçok farklı sebebi olabilir. Genelde virüsler ve bakteriler boğaz ağrısı ve boğaz ağrısından sorumlu olmaktadır. Boğaz ağrısının olası sebepleri aşağıda listelenmiştir: 

 • Boğaz ağrısı neredeyse her zaman soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonları ile ortaya çıkmaktadır. Burun akıntısı, yorgunluk, ateş, öksürük, baş ağrısı ve vücut ağrıları ile birlikte boğaz ağrısı belirgin hastalık hissine katkıda bulunur
 • Grip (influenza) ile de boğaz ağrısı genellikle belirgin bir semptom olarak sayılabilir
 • Bademciklerin iltihabı (tonsillit); Kırmızı ve şişmiş bademcikler görülür. Bademcikler üzerinde beyaz veya sarı içi iltihap dolu zar ya da lekeler görülür.
 • Epiglottit; Nefes borusu üzerindeki kapak iltihabı tipik olarak yüksek ateş, boğaz ağrısı, yutma zorluğu, nefes almada zorluk, solgunluk ile ortaya çıkar. Hava solunduğunda hırıltılı bir gürültü çıkar.
 • Difteri bulaşıcı bir bakteriyel üst solunum yolu enfeksiyonudur. Difteriye şiddetli boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü eşlik edebilir.
 • Enfeksiyöz mononükleoz halk arasında tükürük yoluyla, yani öpüşürken, öksürük ve hapşırığa maruz kalındığında bulaşabileceğinden, öpücük hastalığı olarak bilinmektedir. Hastalığa Epstein-Barr virüsü neden olur ve genellikle zararsızdır. Birçok kişide virus vardır, ancak hastalanmamaktadırlar. Semptomlar grip benzeri semptomları ve sıklıkla boğaz ağrısını içermektedir.
 • Virüslerin veya bakterilerin neden olduğu tiroid bezinin iltihabı da boğaz ağrısına neden olabilir. Genellikle yutma güçlüğü ve tiroid bezinin dokunmakla ortaya çıkan hassasiyeti beraberinde görülen sık semptomlardır. Tiroid iltihabını tetikleyen mikrop veya otoimmün bir reaksiyon olabilir. Eğer tetikleyen otoimmün bir reaksiyon ise boğaz ağrısı veya yutma zorluğu gibi semptomlar olmayabilir. 
 • Trakea, bronş veya özofagus iltihabı boyunda ve göğüs kemiğinin arkasında ağrıya ve yutma güçlüğüne neden olabilir.
 • Reflü hastalığında asidik mide içeriği yemek borusuna geri akmaktadır. Bu olay ağrıya ve yutma güçlüğüne neden olabilir. Kuru öksürük (özellikle yattıktan sonra), sık bademcik iltihabı geçirme ataklar, boğaz ağrısı ve yanmaları reflü hastalığının varlığını düşündürür.
 • Boğaz veya yemek borusundaki yabancı cisimler boğaz bölgesinde tahriş, iltihaplanma, ağrı ve yutma bozukluklarına neden olabilir.
 • Boğaz veya yemek borusunun yanıkları boğaz ağrısına ve yutma güçlüğüne neden olabilir.
 • Boğazdaki böcek ısırıkları veya sokmaları mukoza zarında ağrı ve şiddetli şişmeye neden olabilir. Bu durum hayatı tehdit edebilir.
 • Tümörler: Boğaz, yemek borusu, bademcik, gırtlak veya dil tümörleri gibi tümörler kalıcı boğaz ağrısının ciddi nedenleri arasındadır.
 • Tahriş ediciler: Kronik boğaz problemleri (boğazda kaba, kuru his, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, şişlik hissi) sıklıkla yutak,geniz mukoza zarının uzun süre veya daha fazla zararlı etkilere maruz kalmasından kaynaklanır.

Boğaz Ağrısı İçin Hangi Doktora ve Hangi Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Çoğu durumda boğaz ağrısının nedeni genellikle virüsler tarafından tetiklenen grip benzeri bir hastalık olan küçük enfeksiyonlardır. Bu durumda boğaz ağrısı sadece birkaç gün sürmektedir. Genellikle doktora gitmeye gerek yoktur. Bununla birlikte boğaz ağrısı birkaç gün içinde düzelmez veya hatta artarsa ve daha ciddi semptomlarla (lenf düğümlerinin şişmesi veya ateş gibi) eşlik etmekte ise aile hekiminize muayene olmanız tavsiye edilmektedir.

Ateş, belirgin derecede kızarık ve iltihaplı bademcikler ve yutma güçlüğü ile ilişkili şiddetli boğaz ağrısı da ciddiye alınmalıdır. Özellikle yüksek ateş veya nefes darlığı gibi ciddi belirtilerin eşlik ettiği durumlarda da bir doktora görünmelisiniz.

Reflü hastalığından şüpheleniyorsanız doktora gitmeniz önerilir. Reflüsü olan hastalar özellikle sabaha karşı boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve boğazlarını temizleme dürtüsünden şikâyetçidirler.

Boğazda veya dilin kök bölgesinde kısa bir süre sonra azalmayan kaba şişlik ve dışarıdan ele gelen lenf düğümlerinin şişmesi tümör gibi ciddi bir hastalığa işaret edebilir. Bu tür şikâyetlerin nedeni, aile hekimi veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından en kısa sürede açıklığa kavuşturulmalıdır.

Çocukta boğaz ağrısı varlığında doktora başvurma ihtiyacı semptomların şiddetine bağlıdır. Bebekte veya yürümeye başlayan çocukta pamukçuk veya kızıldan şüpheleniyorsanız, hemen bir çocuk doktoruna danışmalısınız. Kabakulak, kızamıkçık, kızamık ve herpangina şüphesinde de doktora gitmeniz önerilmektedir.

Ağrıyı tetikleyen boğazdaki yabancı bir cisim ise ve bunu kendiniz çıkaramıyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız. Ağzınızı ve boğazınızı kimyasal ajanla temas sonrası tahriş etmiş iseniz bir doktora görünmekte tereddüt etmeyiniz.

Ağız veya boğazdaki böcek ısırıkları veya sokmaları da acil bir durumdur. Zehir mukoza zarında güçlü bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Bazen şişme dakikalar içinde nefes almayı engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Özellikle küçük çocuklar ani boğaz ağrısının nedenini bilemez veya tanımlayamazlar. Böyle durumlarda bir böcek ısırığından şüpheleniyorsanız acilen bir doktora başvurmalısınız.

Boğaz ağrısı ve ateşi olan hastalarda ek kramp veya ensede sertlik geliştiği durumlarda, derhal bir doktora başvurulmalıdır. Böyle durumlarda menenjit şüphesi vardır ve acildir.


Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Boğaz ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Boğaz ağrısı birçok farklı faktör tarafından tetiklenebilir. Sadece bulaşıcı hastalıklar veya enfeksiyonlar değil aynı zamanda dış faktörler de boğaz ağrısını tetikleyebilmektedir. Bunun en yaygın faktörlerinden biri ise sigara içmektir.

Sigara dumanı solunum yollarının mukoza zarlarını sürekli tahriş eden ve böylece öksürük ve boğaz ağrısına neden olabilen kimyasal kirleticilerden biridir. Sigara içenler boğaz ağrısı için özellikle risk altındadır. Dumanına sadece pasif olarak maruz kalan ve sigara içmeyen insanlarda da ortaya çıkabilir. Sigaradan kaynaklanan boğaz ağrısı genellikle yavaş başlamaktadır. Başlangıçta sadece geçici olarak ortaya çıkmaktadır ve sonra tekrar kaybolmaktadır. Birkaç yıl sonra mukoza zarında kalıcı bir hasara neden olarak boğaz ağrısının kronikleşmesine neden olabilir.

Boğaz ağrısı mide içeriğinin yemek borusuna ve boğaza geri akışından da kaynaklanabilir. Mide asidi yaklaşık 1 ila 1.5'lik bir pH'a sahiptir. Mide duvarları bu asidik ph değeri için koruyucu bir filmle kaplıdır. Ancak boğazdaki ve yemek borusundaki mukoza zarlarında koruyucu tabaka bulunmamaktadır. Midenin içeriği yukarı doğru geri gelirse, mukoza zarlarını tahriş edebilir ve iltihaplanmaya yol açabilir.

Gastroözofageal reflü hastalığında mide ve yemek borusu arasındaki kas düzgün kapanmaz ve mide içeriğinin yemek borusuna geri dönmesine neden olmaktadır. Asit dokuyu tahriş etmektedir ve mide ekşimesi veya göğüste keskin bir ağrı olarak algılanmaktadır. Midenin içeriği boğazın içine geri dönerse laringofaringeal reflü olarak adlandırılır. Bu olay klasik boğaz iltihabına yol açabilir. Bu hastalarda boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, öksürük ve ses kaybı görülebilir. Bu nedenle kronik boğaz ağrısı şikâyeti ile gelen hastada reflü hastalığı olasılığı dikkate alınmalıdır. Bu gibi durumlarda gastroskopi bilgi sağlayabilir.

Suçiçeği genellikle hafif ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları, iştahsızlık, cildin kızarması, yorgunluk ve boğaz ağrısı gibi başlıca belirtiler ile kendini göstermektedir.

Enfeksiyonlara ek olarak, alerjiler, iklim faktörleri, tahriş edici maddeler ve tütün dumanı genellikle boğaz ağrısının nedenidir.

Saman nezlesi (bahar nezlesi) büyük ölçüde mevsimsel olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte alerjik burun akıntısına neden olabilen toz akarlarına, hayvan kıllarına veya küflere alerjiler yıl boyunca değişen yoğunluklarda semptomlara neden olabilmektedir. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kaşıntılı gözler ve hapşırma karakteristik alerji semptomlardır. Ek olarak boğazda yanma veya kaşınma görülebilir.

Sebebe bağlı olarak boğaz ağrısı bulaşıcı olabilir. Virüs, bakteri gibi organizmalardan kaynaklanan boğaz ağrısı bulaşıcıdır. Bulaşıcı hastalıklar arasında örneğin soğuk algınlığı veya grip bulunmaktadır. Bu tür bulaşıcı boğaz ağrıları virüs veya bakterilerden kaynaklanmaktadır, bu da tükürük veya burun salgıları gibi vücut salgıları yoluyla diğer insanlara bulaşabilmektedir.