Ülseratif kolit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ülseratif kolit hastaları için beklenen ortalama yaşam süresi toplumdaki diğer bireylerle aynıdır. Bu konuda standart bir yanıt vermek mümkün değildir çünkü yaşam süresini etkileyen binlerce faktör vardır. Ülseratif kolitin özellikle atak dönemlerinde hayat kalitesinde düşmeye sebep olması hastaları endişelendirebilir fakat genel olarak kabul edilen bir ömür kısaltıcı etkisi yoktur. Elbette ki alınan ilaçlar, tedaviler ve geçirilen operasyonlar, hastaları yıpratabilir ve ya sağlık durumlarını kötü etkileyebilir. Bu hastadan hastaya değişecek bir durumdur.

Ülseratif kolit geçebilen ve tamamen tedavi edilebilen bir hastalıktır. İlaç tedavisi yetersiz kalsa bile cerrahi tedaviyle kolonun çıkarılması sonucu hastalık tamamen ortadan kalkacaktır. Bunun yanında hastalıkla beraber oluşan sklerozan kolanjit, ankilozan spondilit gibi hastalıklar geçici olmayabilir.

Ülseratif kolit kansere direkt dönüşmese de bağırsaklarda meydana getirdiği hasar zaman içinde kolon kanseri gelişimine sebep olabilir. Özellikle 10 sene sınırını aştıktan sonra hastaların kanser riskleri giderek artmaya başlar. Bu durumda cerrahi kesin çözümdür.

Ülseratif kolit yayın ve ya karnın sol alt kısmına yerleşen ağrı yapar. Özellikle ataklar esnasında ağrı ishalle birlikte en çok görülen belirtidir. Mide bulantısı da genelde ağrıya ve genel durumda bozulmaya bağlı ortaya çıkar ve görülebilir.

Ülseratif kolit sindirim sisteminin yapısının, içinde yaşayan faydalı bakterilerin ve genel olarak bağırsakların çalışmasının bozulduğu bir hastalıktır o yüzden gaz şikayeti yapabilir ya da gaz şikayeti de hastalığın aktivitesini arttırabilir. Bu açıdan gaz oluşumuna neden olacak besinlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Evet, ülseratif kolit esnasında kullanılan ilaçlar da hastalığın kendisi de halsizlik, yorgunluk yapar. Ayrıca hastanın kan değerlerinde düşme varsa bu da halsizliğe sebep olacaktır.

Evet, eklem ağrısı ya da iltihabı ülseratif kolitte sık izlenen bir durumdur. Atakların iyileşmesiyle kendiliğinden kaybolma olasılığı yüksektir.

Ülseratif kolit ile İlgili Makeleler

Ülseratif Kolit

Ülseratif kolit, vücudun kendi hücrelerine karşı çalışmasına neden olan bir hastalıktır. Yangı hissini azaltmaya ve bağışıklık sistemini baskılamaya yarayan ilaçlar kullanılır.

makaleyi incele