Lokal Anestezi Nedir?

Operasyon öncesi işlemin yapılacağı bölgeye uygulanan ve bölgeyi uyuşturan anestezi türüne lokal anestezi denir.

Anestezi, uzman hekimin değerlendirmesi neticesinde cerrahi operasyon öncesinde hastanın ağrı ve acı hissetmemesi adına uygulanan bir tür medikal işlemdir. Cerrahi müdahale öncesinde uygulanacak olan anestezinin türü ve miktarı anestezi uzmanları tarafından belirlenmektedir. 

Operasyon öncesinde uygulanan anestezi türleri sayesinde hasta acı ve ağrı hissetmezken hekim, uygulaması gereken işlemleri daha kolay ve güvenilir bir şekilde yapabilir. Hastanın anestezi aldığı süre zarfından tamamen etkisinin kaybolduğu ana kadar anestezi uzmanları tarafından hastanın yaşamsal fonksiyonları değerlendirilmektedir. Bu sebeple operasyon esnasında uzman hekim ve anestezi uzmanı süreci birlikte sürdürmektedir. 

Anestezi türleri, ilaçları ya da spreyleri tamamen operasyonun boyutuna ve uzman hekimin tercihe bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 

Lokal Anestezi Nedir?

Operasyon öncesinde işlemin yapılacağı bölgenin çevresini uyuşturan anestezi türüne lokal anestezi adı verilmektedir. İnvaziv işlem uygulanacak bölgenin çevresine deri altından uygulanan lokal anestezi ilaçları sayesinde hastanın sinir duyuları etkisiz hale getirilmektedir. Bu anestezi türünde genellikle kulak, burun, boğaz, diş, omuz ve kol gibi küçük sayılabilecek operasyonlar için tercih edilmektedir. Lokal anestezinin iki farklı çeşidi bulunmaktadır. 

İnfiltrasyon Lokal Anestezi

Operasyon öncesinde dokuya etki eden anestezik ilaçların kullanılması olarak bilinir. Operasyon yapılacak bölgenin duyarsız hale getirilmesi amaçlanır ve cilt altına anestezi ilacı infiltrasyon(anestezi enjekte edilmesi) edilmektedir.

Topikal Lokal Anestezi 

İğne kullanılmadan yüzey üzerine anestezik madde damlatılır ve emilmesi için belli bir süre beklenir. Bu sürenin ardından bölgenin uyuşup uyuşmadığı kontrol edilir ve uyuşması üzerine operasyona başlanır. Bu yöntem diş hekimleri tarafından sıkça tercih edilmektedir. 

Lokal anestezi spreyi özellikle topik türünde sıkça tercih edilmektedir. Bölge üzerine sıkıldıktan sonra uyuşması için dokuya zaman verilir. 

Bölgesel Lokal Anestezi Nedir?

Bölgesel anestezi ile lokal anestezi arasında belli başlı ortak özellikler bulunmaktadır. Bölgesel anestezi ile lokal arasındaki en önemli fark ise lokal anestezide uyuşturulan yüzeyin daha küçük olmasıdır. Bölgesel lokal anestezi isteğe ya da hekimin önerisi üzerine ortopedi ve üroloji bölümlerinde sıkça tercih edilmektedir.

Lokal Anestezi İlaçları 

Lokal anestezi (uyuşturma) amacı ile uygulanan ilaçların farklı formları bulunmaktadır. Örneğin, lokal anestezi, lokal anestezi spreyi ya da intravenöz (damar yolu) ile uygulanmaktadır.

Bu ilaçların krem ya da sprey şeklinde olanları topik lokal anestezi türünde sıkça kullanılmaktadır. Damar yolu lokal anestezi iğnesi uygulanması halinde ise diğer dokulara da etki etmektedir.

Orta etkinlikte bir uyuşturma işlemi için ise etken maddesi Prilokain Hidroklörür tercih edilir. 

Bu ilaçlar tamamen anestezi uzmanı ve hekim iş birliği neticesinde kullanılmalıdır. Kişinin farklı yollarla temin edip kullanması ise son derece risklidir.

Lokal Anestezi Yan Etkileri

Lokal anestezinin yan etkileri diğer türlere göre oldukça nadirdir. Enjeksiyon ile lokal anestezi uygulanması halinde uygulanan bölge çevresinde morarma, kızarma ya da kanama meydana gelebilir. 

Bunun haricinde bazı kişilerde baş dönmesi, baş ağrısı, uyuşma ve halsizlik gibi yan etkiler görülebilir. Lokal anestezi alerjisi oluşması halinde ise ciddi sağlık sorunlarına yan açabilir. Bu yan etkiler nöbet, çarpıntı ve kalp durması olarak sıralanabilir.

Lokal Anestezi Zararları

Lokal anestezinin yan etkileri diğer anestezi türlerine göre daha azdır. Cilt üzerinde uygulanan bölgenin tahriş olması, morarması ve başarısız sinir bloğu gibi durumlar oluşabilir. 

En büyük korku ise cerrahi operasyon sırasında sahanın görülme ve hastanın tedirgin olmasıdır. Anestezi uzmanı bununla ilgili olarak hastanın konforunu artırmak ve korku eşiğini minimal düzeye indirmeyi amaçlamaktadır. Bu konuda perde ve paravan benzeri yardımcı yöntemler kullanılabilmektedir. 

Lokal anestezi sonrasında komplikasyon görülme olasılığı çok düşüktür. Günümüzde birçok hasta lokal anestezinin ölüm riski oluşturduğunu düşünerek operasyonlardan çekinmektedir. Alerjik bir reaksiyon oluşması halinde bu mümkündür fakat alerjik reaksiyon gelişmesi ise az rastlanan bir durumdur. Alerjik reaksiyonların büyük bir bölümü kontrol altına alınabilir.

Lokal anestezi alerji testi yapan hastaneler bulunmaktadır. Müdahale öncesinde alerji testi yaptırarak riski en aza indirebilirsiniz.

Lokal Anestezi Sonrası

Lokal anestezi sonrasında bölgenin uyuşması ve hissedilmemesi gayet normaldir. Hangi ilacın, hangi dozda uygulandığına göre uyuşukluk hissinin geçmesi değişkenlik göstermektedir. Lokal anestezi sonrasında uzman hekim tarafından;

  • Ne zaman besin tüketeceğiniz ve ne şekilde tüketeceğiniz belirtilecektir.
  • İlk gün bir yakınınız ile kalmanız tavsiye edilmektedir.
  • Operasyon sonrasında ilk 24 saat ağır eşyalar kaldırmamaya ve trafiğe çıkmamaya özen gösterilmelidir. Dikkat gerektirecek işler yapılmamalıdır.
  • Lokal anestezi baş ağrısına sebep olabilir. Bir süre geçtikten sonra bu ağrı hissi kendiliğinden geçecektir.
  • Lokal anestezi sonrası şişlik oluşması ise enjeksiyon kullanılması halinde gelişmektedir. Şişlik, birkaç gün içerisinde kendiliğinden inecektir. Uzun süreli kalması halinde uzman hekiminize danışmalısınız. 

Lokal Anestezi Kullanılan İşlemler

Günümüzde lokal anestezi kullanılan yüzlerce farklı cerrahi operasyon ya da günlük hayatta acı hissetmemek adına uygulanan işlem vardır. Örneğin, ağda öncesi lokal anestezi spreyi kullanılması ya da kürtaj işleminde lokal anestezi tercih edilmesi değerlendirilebilir. 

Lokal Anestezi Sünnet

Yenidoğan sünneti haricinde 6 yaşından küçük çocukların lokal anestezi ile sünnet edilmesi doğru bir karar değildir. Çocuğu uyutmadan sünnet edebilmek için ailelerin 6 yaş ve üstünü beklemesi daha doğru bir karardır. 

6 yaşından önce çocuğun lokal anestezi ile sünnet edilmesi ise oldukça risklidir. Enjeksiyon vurulduktan sonra çocuğu sabit tutmak sanıldığından daha zordur, bu sebeple dikiş atılması ve kesilme işlemleri cerrahi etiğe uygun olmadan yapılabilir. İşlem sonrasında farklı komplikasyon gelişebilir.

Lokal anestezi ile sünnet yapan hastaneler bulunmaktadır. Özel hastanelerde ya da kliniklerde uzman hekim eşliğinde lokal anestezi uygulanarak çocuğunuzu sünnet ettirebilirsiniz. Bu durumun uygun olup olmadığını uzman hekim değerlendirmelidir. 

Lokal Anestezi Burun Ameliyatı

Burun çevresine uygulanacak olan cerrahi operasyona göre anestezi türüne karar verilmelidir. Lokal anestezi sırasında ağrı hissinin tamamen ortadan kaybolmama durumu mevcuttur, bu sebeple uygulanacak operasyonun büyüklüğüne ve türüne göre lokal ya da genel olmasına karar verilir. 

Karar verme süreci doktor ve anestezi uzmanının değerlendirmesi ile yürütülmektedir.

Lokal Anestezi Diş 

Ağız sağlığı müdahalelerinde lokal anestezi tercih edilir. Ağız içerisine sprey damlatılarak hastanın sinir uçları bloke edilir ve ihtiyaç halinde iğne ile enjeksiyonla anestezi sürdürülür. Bu sayede operasyon esnasında hastanın ağrı hissetmemesi sağlanır. 

Lokal anestezi ile diş çekimi mümkündür. Uzman hekim ve anestezi uzmanı tarafından değerlendirildikten sonra hasta isteğine de bağlı kalınarak lokal anestezi uygulanabilir.

Lokal Anestezi Tırnak Batması

Tırnak batması ameliyatlarının birçoğunda lokal anestezi kullanılmaktadır. Parmak çevresine sprey kullanılarak cerrahi işleme geçiş yapılmaktadır. Batık sorunu oluşan doku, cerrahi işlem ile çıkartılır.

Kıl Dönmesi Lokal Anestezi

Pilonidal sinüs (Kıl Dönmesi), hastaların günlük hayatını olumsuz etkileyen önemli sağlık sorunlarından biridir. Kıl dönmesi operasyonu lokal anestezi, belden aşağı uyuşturma ya da genel anestezi tercih edilerek uygulanabilir.

Lokal Anestezi ile Ben Aldırma

Vücudunuz üzerinde yer alan benlerin türü farklılık gösterebilir. Uzman hekimin fiziksel muayenesi sonrasında radyofrekans ablasyon(yüksek ısı kullanılarak dokunun onarılması) ya da cerrahi kesi işlemleri ile alınabilmektedir. Operasyon öncesinde lokal anestezi uygulanarak herhangi bir acı ya da ağrı hissetmeden işlem tamamlanmaktadır.

Bademcik Ameliyatı Lokal Anestezi

Bademcik şişmesi sonucunda cerrahi müdahale uygulanır. Genellikle bademcik ameliyatlarında cerrahın daha güvenilir ve konforlu çalışabilmesi adına genel anestezi tercih edilmektedir. Özel sebeplerden dolayı lokal anestezi tercih edilebilmesi mümkündür.

Jinekomasti Lokal Anestezi

Jinekomasti, erkeklerde meme bölgesinde ağrı ve hassasiyet olması durumunda meme dokusunun şişmesi ya da genişlemesidir. Testosteron seviyesinde dengesiz dağılım nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Lokal anestezi türlerinden enjektör ya da sprey kullanılarak bu işlem uygulanabilir. Bu seçim tamamen uzman hekim ve hastanın diyalogu sonrasında karar verilmektedir.

Lokal Anestezi ile Kürtaj

Uzman hekim ve hasta iş birliği neticesinde hangi anestezi türünün tercih edileceğine karar verildikten sonra spekulum adı verilen muayene aleti vajene yerleştirilir. Rahim ağzında belirli bölgelere lokal anestezik ilaçlar uygulandıktan sonra kürtaj işlemine başlanmaktadır.

İşlem sonrasında ise vajina, özel bir solüsyon ile temizlenir ve enfeksiyon kapması önlenir.

Hamilelikte Lokal Anestezi

Hamile kişilerde, hekim gerekli testleri uyguladıktan sonra lokal anestezi tercih edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Hamilelik sürecinde anne adaylarının hormonlarında meydana gelen değişmelerden kaynaklı sıkça diş problemleri meydana gelmektedir. Özellikle gebelikte lokal anestezi tercih edilerek diş sorunlarının tedavisi yapılmaktadır.

Lokal anestezi uygulanmadan önce anne adayının anestezi ilacına karşı alerjisi olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu işlem neticesinde kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte Lokal Anestezi Zararları

Anne adaylarının ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gelişme öyküsü bulunmuyor ise lokal anestezinin hamilelikte zararı yoktur. Uzman hekimler tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra lokal anestezi uygulanarak çeşitli operasyonlar yapılabilir. 

Makaleyi faydalı buldun mu?
1
0
Makeleyi Paylaşın

Lokal Anestezi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yenidoğan çocuklarda sünnet işlemi lokal anestezi ile uygulanmaktadır. 12 aylık ve 6 yaşına kadar olan süre zarfı içerisinde ise genel anestezi tercih edilmektedir.

6 yaş ve sonrasında çocuğun bilinci tam olarak yerine geleceği için lokal anestezi tercih edilebilir. Bu süreçten itibaren anestezi türü çocuğun yaşı ve ağrı eşiğine bağlı olarak seçilebilir.

Lokal anestezi uygulanmasının amacı, hastanın minimum düzeyde acı ve ağrı hissetmesidir. Kürtaj esnasında hastanın tamamen ağrı hissetmemesi durumu olabilirken, hafif bir sızlama şeklinde acı hissedebilir.

Lokal anestezi krem, sprey ya da enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır. Enjeksiyon yapılırken ilk esnada acı ve ağrı hissetmeniz mümkündür. Diğer formlar ile uygulanması halinde hafif bir sızlama meydana gelebilir.

Solunum yolu, idrar ve bağırsakların boşaltılması işlemi sayesinde lokal anestezi vücuttan atılmaktadır. Bu süreçte bol sıvı tüketilmeli ve yürüyüş yapılmalıdır.

Lokal anestezinin vücuttan atılma süresi, kişiden kişiye farklılık göstermektedir ancak uygulama sonrasında doktor uyarıları dikkate alındığında vücut normal işleyişine kavuşacaktır.

Herhangi bir olumsuz durum gelişmesi halinde genel anesteziye geçiş yapabilmek adına hastanın boş mide olarak cerrahi operasyona katılması önemlidir. Ameliyattan 8 saat öncesinde yememeli ve içmemelidir.