evim.com

Hemoroid

Hemoroid diğer adı ile basur, anal bölgede bulunan damarların genişlemesi, şişmesi sonucu ortaya çıkan durumdur. 

Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid ya da diğer adıyla basur, kalın bağırsakların ucundaki anal kanal denilen bölgede bulunan damarların genişlemesine verilen isimdir. Bu damarlar genişledikten sonra yerçekimi, hamilelik, aşırı kilolu olma veya kabızlık gibi durumlarda aşırı ıkınmaya bağlı karın içi basıncın artmasıyla anüsten dışarı çıkabilirler.

Orta yaşta, hemoroidler genellikle sürekli devam eden bir şikayet haline gelir. 50 yaşına gelindiğinde, nüfusun yaklaşık yarısında rektal ağrı, kaşıntı, kanama ve prolapsus denilen hemoroidlerin anal kanaldan dışarı çıkması durumlarından bir veya birkaçı yaşanır. 45 ve 65 yaşları arasındaki yetişkinler en büyük risk altındayken, hemoroidler çok daha genç olan hastaları da etkileyebilir. Hemoroid nadiren tehlikeli olsa da, tekrarlayan ve ağrılı olabileceğinden kişiyi oldukça rahatsız eder. Günümüzde, hemoroid tedavisi açısından yapılabilecek birçok alternatif vardır.

Ana olarak internal (iç) ve eksternal (dış) iki tür hemoroid bulunur. İç hemoroid anal kanalın üst 2/3'lük kısmından kaynaklanır. Dış hemoroid ise 1/3'lük alt kısımdan kaynaklanır.

Hemoroid (Basur) Belirtileri

Çoğu kişi için hemoroid belirtileri hafif olur ve basit tedavilere yanıt verir. Bununla birlikte, vakaların az bir kısmında, hemoroid belirtileri ileri tedavi gerektirecek kadar şiddetli olur. Çok nadir olarak da hemoroid, ciddi kan kaybına veya kan pıhtısı oluşumuna neden olarak hayatı tehdit edici olabilir. Hemoroidler, çeşidine göre farklı bulgular verebilir.

Dış Hemoroid (Basur) Belirtileri

Genel olarak anüsün dışındaki hemoroidler dış hemoroid olarak adlandırılır. Bu durumda, anal bölgenin dış kısmında sert bir yumru hissedilebilir ve genellikle de rahatsız edicidir. Ayrıca dışarıya yakın olduğu için bağırsak hareketleri ve tuvalet kağıdı ile silindiğinde tahriş olur. Dış hemoroidler, anüs çevresindeki deride bulunan birçok sinir ucu ile temasta olduğu için de oldukça ağrılı olabilmektedir.

Hemoroid iltihaplanır ve kan pıhtısıyla tıkanıp (tromboze) büyümeye başlarsa, sadece bağırsak hareketi sırasında değil, yürürken veya otururken bile ağrıyabilir ve genelde mavimsi-mor bir renk alır.

Dış hemoroid belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Anal ağrı
 • Dışkı yaparken ıkınma sırasında kanama
 • Anüs çevresinde yanma hissi
 • Kaşıntı
 • Anüs çevresinde şişme
 • Anüsü silme sırasında hassasiyet

İç Hemoroid (Basur) Belirtileri

Anal kanalın 2/3'lük üst kısmındaki yani içindeki hemoroidlere iç hemoroid adı verilir. Bazen iç hemoroidler hiç bulgu vermez ve sadece kanamaya neden olduklarında fark edilebilir veya teşhis edilebilir.

Dış hemoroidlerin aksine, iç hemoroidler anüsün içindeki duyusal sinir uçlarının azlığı nedeniyle çok ağrılı değildir. Kanama olursa kan rengi parlak kırmızıdır.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, iç hemoroid sarkabilir ve anüsten dışarı uzayabilir. Bu durum ağır bir şeyi kaldırırken veya ıkınma sırasında olabilir. Prolapslu hemoroid ağrılı hale gelebilir ancak genellikle kendi başına anüsün içine geri girer.

İç hemoroid belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ikınma sırasında kanama
 • Kaşıntı (kaşıntı ani)
 • Hemoroidin dışarı sarkması durumunda ağrı

Nadir Görülen Belirtiler

Hemoroidler tipik olarak hafif ve yaygın bir problem olarak kabul edilir, ancak nadir durumlarda daha şiddetli belirtiler görülebilir. Bazı durumlarda, hemoroid yüzünden tuvalete gittikten sonra bağırsağın tamamen boşaltılmadığı hissi oluşabilir.

Dış hemoroidlerde damarlarda kan pıhtıları oluşur ve akut tromboze hemoroid adını alırlar. Bu tip hemoroid iltihaplanmaya neden olabilir ve anüsün dış tarafında büyük, sert ve ağrılı bir yumru gibi hissedebilir.

Bir iç hemoroid sarkarsa ve kendiliğinde içeriye girmezse veya dışarıdan müdahale ile de geri itilemezse, kronik olarak sarkık kalabilir. Bu durumda cerrahi müdahaleler gerekir. Nadiren, o bölgede nekroz yani hücre ölümü ve enfeksiyon gibi komplikasyonlar oluşabilir.

Hemoroid (Basur) Nedenleri

Hemoroidler, bağırsak hareketi sırasında gerilmeden veya alt karın üzerine aşırı basınç uygulayan hamilelik veya obezite gibi durumlardan kaynaklanabilir. Bu durum, anüsün içindeki ve çevresindeki damarların anormal bir şekilde gerilmesine ve şişmesine neden olarak ağrıya, yanmaya ve kaşıntıya neden olabilir.

Hemoroid oldukça sinir bozucu bir hastalık olsa da, doktorlar hala tam olarak neden bazı kişilerde hemoroidin olduğunu bazılarında ise olmadığını açıklayamamıştır. Bilinen şey, kişide hemoroid riskini artırabilecek belirli faktörlerin olmasıdır. Bunlardan kabız olmak gibi bazıları değiştirilebilir faktörlerken, genetik ve yaş gibi durumlar da değiştirilemez faktörlerdir.

Sık nedenler

Hemoroidler en yaygın olarak aşağıdaki durumlarla ilişkilidir:

 • Kronik kabızlık veya ishal
 • Bağırsak hareketleri sırasında basınç artışı
 • Tuvalette uzun süre oturmak

Bu koşullardan herhangi biri, hemoroid yastıkçığı olarak adlandırılan kan damarlarını etkileyebilir. Her türlü zorlanma, hemoroidal damarlardaki kan basıncında ani bir artışa neden olur. Bu da damarın kaslardan ve etrafındaki bağlardan ayrılarak yerinden kaymasına neden olur.

Kronik ishal veya kabızlık, anal ve rektal (anorektal) dokuların sürekli iltihaplanmasını tetikleyerek işleri daha da kötüleştirebilir. Ayrıca uzun süre hapşırma ve öksürme durumlarına sebep olan hastalıklar da karın içi basıncı arttıracağından hemoroid oluşumuna zemin hazırlar.

Yaşam Tarzından Dolayı Nedenler

Bağırsak hareketi sorunları hemoroidlerin en yaygın nedenleri olmakla birlikte, bir kişinin hem doğrudan hem de dolaylı olarak riskini artırabilecek bazı yaşam tarzı faktörleri vardır.

 • Kötü hidrasyon: Susuz kalmak veya günde sekiz bardaktan az su içmek kabızlığa ve dolayısıyla hemoroid gelişimine katkıda bulunabilir.
 • Düşük lifli diyet: Diyette lif alımı, sindirim sağlığı için gereklidir. Birçok insan yeterli miktarda lif tüketmemektedir. Düşük lifli diyet kabaca günde 25 ila 30 gramdan az lif almaktır. Lif miktarının düşüklüğü, kabızlık riskini arttırdığından hemoroid riskini de arttırır.

Oluşturulan rehberlere göre bazı gıdaları aşırı tüketmek, kabızlık riskinizi önemli ölçüde artırmaktadır.

Bu gıdalar şu şekildedir:

 • Cips
 • Fast food
 • Dondurma
 • Dondurulmuş yemekler ve atıştırmalık yiyecekler de dahil olmak üzere hazır gıdalar
 • İşlenmiş gıdalar
 • Kırmızı et

Düzenli Egzersiz Yapmamak

Fiziksel hareketsizlik ve düzenli egzersizin olmaması, sindirim sistemi motilitesini etkileyerek ve genel bir kas tonusu kaybına (anorektal kaslar dahil) neden olarak kabızlık ve hemoroid oluşumunu arttırır.

Tıbbi Nedenler

Hemoroidler, bazıları ciddi ve diğerleri o kadar ciddi olmayan birçok tıbbi durumda ortak olarak görülebilir:

 • Sıklıkla karaciğer hastalığında görülen karın boşluğunda sıvı birikmesi durumu (Asit oluşumu)
 • Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları
 • Obezite
 • Rektal prolapsus: Rektum bölgesinin anal kanaldan dışarı sarkması durumudur.

Hemoroidler bazen sürekli kanamaya devam eder. Kanama devam ederse ve karın ağrısı, bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler, açıklanamayan kilo kaybı ile birlikte olursa bir hekime görünmek gerekir. Çünkü bu durumlar kolon veya rektal kanserin bir işareti olabilir.

Hamilelik

Aslında hemoroid hamilelerde sık görülen bir durumdur. Bunun nedeni hormonal değişiklikler olabileceği gibi, anatomik olarak rahmin büyümesiyle bazı damarlara bası olması da başka bir nedendir. Bu bası sonucunda kanın kalbe geri dönüşünde az da olsa bir eksiklik meydana gelince kan daha aşağıdaki damarlarda bir miktar birikmeye başlar. İşte bu damarlardan biri de hemoroidler olduğu için bu damarlarda genişleme görülür.

Hemoroid (Basur) için hangi doktor ve hangi bölüme, ne zaman gidilmeli?

Hemoroid için veya hemoroide dair bir şüphe duyulması halinde Genel Cerrahi bölümüne başvurulması gerekir. Eğer anal bölgede hissedilen ağrı, kaşıntı, kanama, yumru hissi gibi bir durum varsa ve genel cerrahi bölümü hemoroid olmasa bile hastayı doğru yere yönlendirir.


Makaleyi faydalı buldun mu?
1
0
Makeleyi Paylaşın

Hemoroid ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Basur anal bölgede bulunan hemoroidal pleksus denilen ve herkeste var olan damarların bazı sebeplerle genişlemesinden dolayı oluşur. Bu genişleme genellikle karın içi basıncı artması nedeniyle olur. Örneğin kabızlık durumunda tuvalette sürekli ıkınmak, obezite, sürekli öksürmek karın içi basıncı arttırır. Ayrıca hamilelik gibi durumlarda rahim daha yukarıdaki damarlara bası yapar. Bu da anal bölgedeki damarlarda kan birikmesine sebep olarak hemoroidi oluşturabilir.

Basur bulaşıcı bir hastalık değildir. Çünkü basurun nedeni hemoroidal damarların genişlemesidir. Bu durum tamamen kişinin kendi özelliklerine bağlı görülen bir durumdur. Eğer kişide kabızlık varsa veya karın içi basıncı arttıran başka bir durum varsa basur görülür. Bu nedenden de anlaşılacağı gibi basur asla bulaşabilen ve bu yüzden görülen bir şey değildir.

Basur ağrısı genelde anal bölgede bir yumru şeklinde hissedilir. Ayrıca bazı durumlarda kendini karın ağrısı şeklinde de gösterebilir. Hemoroid bağırsakların ucunda olduğu için bazı hastalar bunu gaz ağrısı gibi de tanımlar. Bazı kişiler çok hafif ağrılar hissederken bazı hastalar da çok şiddetli ağrı hisseder. Bunun nedeni kişinin ağrı eşiği ve hastalığın evresidir. Strangüle olmuş yani artık boğulmuş bir hemoroid çok şiddetli ağrıya sebep olabilir. Bu ağrı genellikle gittikçe artar ve sonunda en tepe noktaya ulaşır. O şiddette de devam eder.

Hemoroidin kanser yaptığı henüz kanıtlanmış bir çalışmada gösterilmemiştir. Ancak önemli olan hemoroidin kanser yapması değil, kalın bağırsak ve rektum kanserlerinin hemoroidl ile karıştırılmamasıdır. Çünkü bazen polipler veya kanserli dokular tıpkı hemoroid gibi bulgu verebilir. Onlarda da kanama, ağrı görülebilir. Bunun tek ayırım yolu kolonoskopi ile bağırsaklara bir hekim tarafından bakılmasıdır. Eğer şüpheli bir lezyon varsa o bölgeden alınan biyopsi ile uygun tanı konur ve tedavisi yapılır.

İç basur anal kanalın 2/3'lük üst kısmındaki damarların genişlemesiyle oluşan hemoroid türüdür. İç basur genelde fazla ağrılı olmaz. Ancak yinede kişiyi oldukça rahatsız edebilir. İç basur genel olarak 4 evreye ayrılır.

Evre 1'de hemoroid anüsten dışarı çıkmaz ve içeridedir.

Evre 2'de hemoroid dışarı çıkar ancak kendiliğinden daha sonra içeri girer.

Evre 3'te ise dışarı çıkan hemoroid ancak dışarıda elle müdahale ile içeri sokulabilir.

Evre 4'te ise artık hemoroid içeri girmez ve sürekli dışardadır. Evre 1 ve 2' de medikal ve cerrahi dış yöntemler uygulanır.

Ancak evre 3 ve 4'te genelde ameliyat tercih edilir.