Kemik erimesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kemik erimesi direkt olarak ölüme neden olan bir hastalık değildir. Ancak riskli kemiklerde kırık olması ve tedavi zamanında görülen bazı riskler sonucunda ölüm riski artabilir. Bu riskli kemik bölgeleri arasında kalça kırıkları, omurga kırıkları ve uyluk kemiği yer almaktadır. Bu kırıkların tedavisinde hastada uzun süreli yatarak dinlenme zorunlu olduğu için pıhtı oluşma riskinde artış görülür. Bu pıhtıda akciğerlere, beyine ve diğer hayati bölgelere giderek hastayı öldürebilir.

Kemik erimesi, kemik yoğunluğunu azaltacağı için kemiklerde incelmeye ve kemik içindeki dokularda hasara neden olur. Böylelikle kemiklerde dayanıklılık azalır ve kırık riski artar. Ayrıca hastada ciddi kemik ağrıları görülür.

Kemik erimesini önlemede önemli yerler başlıca şunlardır; diyete dikkat etmek, sağlıklı beslenmek, yeterli kalsiyum ve D vitamini almak, spor yapmak, sigara ve alkol kullanmamak gibi. Bu konulara dikkat edildiği zaman ve düzenli doktor kontrolleri ile kemik erimesi önlenebilir.

Kemik erimesi olan hastalar yaşam şekillerine dikkat ederek verilen tedaviye uyarak kemik erimesi hızını yavaşlatabilir. Ancak kemik erimesi zaten biyolojik bir olay olduğu için tamamen durdurmak mümkün değildir. Hasta verilen tedaviye uyarak ve risk faktörlerine dikkat ederek hem gelişebilecek komplikasyonların hem de belirtilerin görülmesinin önüne geçebilir.

Kemik yoğunluğu kadınlarda 30 yaş civarında zirve noktaya ulaşır. Bu dönemden sonra kemik yapım- yıkım dengesi yıkım yönüne kayar ve kemik yıkımı artar. Menopoza yakın dönemde ve menopoz sonrası dönemde ise östrojenin kemik yıkımı üzerindeki baskılayıcı etkisi ortadan kalkacağı için kemik yıkımı artış gösterir.

Kortizon, hidrokortizon ve deksametazon gibi kortikosteroid gibi maddeler kemikte yapımı azaltıp yıkımı arttırabileceği için kemik erimesi yönünden risk faktörüdür.  Özelikler kortizon gibi steroid ilaç kullanan kişilerde bu ilaçlar hemen değil doz azaltarak kesilmelidir.

Türk kahvesi içeriğindeki kafein nedeniyle kemik erimesinde risk faktörü olarak sayılabilir. Ancak bunun görülebilmesi için belli bir dozu aşmak gereklidir. Uzman doktorlara göre günde 2 fincan kahve sağlığa olumlu yönde etkiler yapar. Ancak daha fazla sayıda kahve içildiği zaman kafein alımı artacağı için kemik erimesi ve aynı zamanda çeşitli kalp damar hastalıkları için risk artabilir.

Kemik erimesi ile İlgili Makeleler

Kemik Erimesi (Osteoporoz)

Kemik erimesi, kemiklerin zayıfladığı ve kırılma risklerinin fazla olduğu bir hastalık olup tedavisinde hastalığı azaltacak, durduracak şekilde ilaçlı yada ilaçsız tedavi uygulanır.

makaleyi incele