Osteopati Nedir?

Osteopati, ağrı hissettiğiniz yerden çok vücuttaki tüm bölgelere temas yolu ile uygulanarak tamamlayıcı bir tedavi içerir.

Osteopati, ağrı hissettiğiniz bölgeye odaklanılmadan, vücuttaki tüm sistemlerin etkisi düşünülerek temas yolu ile bireylere uygulanmaktadır. Sinir, dolaşım ve lenf gibi sistemlerin etkisi düşünülerek vücudun kendi kendine iyileştirme gücünün ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

Hem osteopati hem de osteopatik tıp olarak adlandırılan bu yöntemin teşhisi ve tedavisi tamamen temasa dayalıdır. Vücudumuzun kendi kendine iyileştirme gücü bulunmaktadır. Osteopati sayesinde bu iyileştirme gücünün daha fazla açığa çıkması için elle (temasa) dayalı birtakım girişimler yapılmaktadır.

1800'lü yılların ortalarında ABD'de hem fiziatrist hem de cerrah olan Andrew Taylor Still tarafından ortaya atılmıştır. 1870'li yıllarda üzerine çalışmalar yapılmış ve 1892 yılında ilk bağımsız osteopati okulu Dr. Still tarafından kurulmuştur. Dr. Still 1828 ile 1917 yılları arasında Osteopati hakkında birtakım tanımlamalar yapmıştır. Bu tanımlamalar sayesinde Osteopati tıbbının temeli oluşturulmaya başlanmıştır. Bu tanımlamalar;

 • Strüktür ve hareketlerin önemi (Strüktür, herhangi bir malzeme/binanın ayakta durmasını sağlayan sistem, bu düzenin strüktürüdür)
 • Organizma ve bedenin hareketlerin birbirine bağımlı bir şekilde olması
 • Organizmanın bir bütün halinde ele alınması (sinir, lens, dolaşım gibi)
 • Organizmanın kendi kendine iyi edebilme yeteneğinin bulunması

Hastalıktan çok hastanın önemli olduğu bu tıpta osteopati tedavisini uygulayanlar için osteopat denilmektedir. Avrupa ve Amerika'da tıbbın bu yardımcı kaynağı için 5 senelik yüksekokullar mevcuttur. Burada alınacak olan eğitimler sayesinde osteopat olabilmek mümkündür.

Türkiye'de ilk osteopat unvanına sahip olanlar 2009 yılında Almanya'daki eğitimlere katılan 13 fizyoterapisttir. Ülkemizde 15'in üzerinde osteopat tedavisi sunan hekim bulunmaktadır. 2014 yılında Sağlık Bakanlığı'nın tamamlayıcı tıp yönetmeliğine dahil edilen osteopati, 5 yıllık eğitim sürecini tamamlayan fizyoterapist ve hekimler tarafından ülkemizde uygulanmaktadır.

Osteopati Bölümleri

Vücudun bir bütün olarak alınmasını kapsayan bu yardımcı dal; kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Yapısal, visseral ve kranyal osteopati olmak üzere üç alt başlık içerisinde incelenmektedir.

 • Yapısal Osteopati 

Muskulosketeal (Kas ve İskelet Sistemi) üzerine birtakım çalışmalar içeren kısımdır.

 •  Visseral Osteopati

Vücut üzerinde yer alan bütün kas, sinir ve damar gibi yapıların bir arada kalmasını sağlayan bağ doku ve fasyalar bulunmaktadır. Fasya, organ etrafında yer alan zarar görmesini engelleyen zardır. Visseral osteopati, organların çevresinde yer alan nöral ve fasyal bağlantıları inceleyen kısımdır.

 • Kranyal Osteopati

Kranyal kemik ve birbiri ile bağlantılı olan noktaları inceleyen kısımdır.

Osteopati'nin Kullanıldığı Alanlar/Hastalıklar

Osteopati tedavisinde önemli olan hastalık değil, hastadır. Sürekli şikayet ettiğiniz ağrılarınızın sebebi aslında keşfedilmeyen bir yön olabilir. Osteopati onlarca farklı bölüm ile aynı anda çalışmalarını sürdürebilmektedir. En çok endokrinoloji ile metabolizma hastalıkları ile ortaklaşa çalışmalarını sürdürür. Osteopati'nin kullanıldığı alanlar ise şu şekilde;

 1. Omurgaya bağlı duruş bozuklukları
 2. Eklem sertliği ve bölgenin zedelenmesi/kullanılamaması
 3. Omurga ve kemik sistemine dair akut ve kronik ağrılar
 4. Omurga üzerinde meydana gelen disk kaymaları
 5. Migren gibi hastalıkların içerdiği ağrılar
 6. Kaza sonrası keşfedilmeyen/geçirilemeyen ağrılar
 7. Ameliyat sonrası rehabilitasyon süreci
 8. Hormonal denge ve bozukluklar
 9. Hamile kadınların ağrı sendromları ve diğer karşılaştığı bulantı sorunları
 10. İç organlar ve kas iskelet sistemindeki bozukluklar
 11. Uyku bozuklukları
 12. Kronik hastalıklar
 13. Nörömüsküler sorunlar/hastalıklar
 14. Boyun bölgesinde hassasiyet, kuyruk bölgesinde ağrılar
 15. Bel fıtığına bağlı ağrılar

Osteopati Tedavisi

Günümüzde çokça karşılaştığımız sorulardan biri ise osteopati tedavisinin nasıl yapıldığı üzerinedir. Herhangi bir bireyin osteopati tedavisi aldığı sırada arka arkaya sorulan sorular üzerine şikayetinin bulunduğu hastalıkla alakasının olmayan soruların yöneltildiği düşünülmektedir.

Osteopat tedavisi sunan kişi, bireyi bir bütün halinde inceleyebilmek adına A'dan Z'ye bütün yaşantısı hakkında sorular sorar ve bunun üzerine elle muayene sürecine geçer. Örneğin, uyku bozuklukları yaşayan birisi omurgası ile alakalı olmayan sorular sorulması üzerine hasta hiçbir alakası olmadığı düşünürken; uyku bozukluğu yaşamasının sebebi omurgası ile alakalı olduğu ortaya çıkabilmektedir.

Osteopat, hastalığın neden olduğu faktörleri ortaya çıkarmak üzerine çalışmalarını sürdürür. Hastalığa neden olan faktörleri belirledikten sonra bireyi rahatsız eden faktörleri ortadan kaldırmak için tedavi sürecini uygular ya da uygun tedavi için gerekli birimlere yönlendirmesini yapmaktadır.

Ülkemizde osteopati ile iyileşenler tarafından oldukça fazla olumlu dönüş bulunmaktadır. Osteopati ile iyileşenler onlarca farklı uzmana/birime gitmesine rağmen ağrılarının ya da şikayetçi olduğu faktörlerin bulunamamasından dolayı şikayetçi olurken, osteopati tedavisi sayesinde bunlardan kurtulduğunu dile getirmektedir. Bunların yanı sıra bir grup ise osteopati tedavisinin hiçbir işe yaramadığını ifade etmektedir.

Osteopati tedavisinde önemli olan hastanın kendi kendine iyileştirme gücünü açığa çıkarmaktadır. Bu sebeple uygulanan tedavi yöntemlerinin ardından belli bir süre bekleyerek hangi oranda iyileşme yaşadığının gözlemlenmesi gerekmektedir. Şikayetler azaldıkça seans aralıkları yaklaşık 6 ayda bir kez yapılmaktadır. Genel olarak şikayetleri sık yaşayan bireyler için ise daha fazla seans yapılmaktadır. Herhangi bir hastalık için seans aralığı verilmesi tamamen yanlıştır. Örneğin, sorunlarınız ya da şikayetleriniz bir seans sonrasında tamamen kaybolurken birkaç yıl da sürebilir.

Osteopati Nerede Yapılır?

Günümüzde kamu kuruluşlarında osteopati tedavisi sunulmamaktadır. 5 yıllık eğitimi alan fizyoterapistler tarafından kişisel muayeneleri ya da özel kliniklerinde tedavi imkanı sunulmaktadır. Her hastanın şikayetine ve durumuna göre farklı bir tanı/tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
1
0
Makeleyi Paylaşın

Osteopati ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Osteopati nedir?

Osteopati, Türkiye'de pek bilinmeyen fakat Avrupa ve Amerika'da sıkça uygulanan, vücudun bütün sistemlerini bir arada düşünerek yaşanılan şikayetlerin neden kaynaklandığını tespit etmeye çalışan ve bunların tedavisi için çaba gösteren tıbba yardımcı bir kaynaktır.

Hastalığa yani semptomlar üzerine çalışmalar yapmaz; sebebe yönelik tedavi sürecini kapsamaktadır.

Dr. Berna Babacan

Osteopati tedavisi nasıldır?

Osteopati herhangi bir bireyi lokal yerine bütün içerisinde değerlendirmeyi hedeflemektedir. Herhangi bir şikayet ile osteopati tedavisi almak isteyen hastanın öncelikle parietal, visseral ve kraniosacral sistemlerinin değerlendirilmesi yapılır. Bu sırada ostepat tarafından tamamen elle muayene yapılmaktadır.

Bu işlemlerin ardından öncelikle hastanın beslenme programı, uyku düzeni ve yaşam tarzı dinlenir. Bunun ardından hastalıkla ilgili öyküler dinlenir ve karşılığında şikayete bağlı sorular sorulur. A'dan Z'ye yüzlerce farklı soru bir seans esnasında sorulmaktadır. Bu sayede şikayetlerin neden kaynaklandığı tespit edilmeye çalışılır.

Dr. Berna Babacan