Proloterapi Nedir?

Proloterapi bağlar, tendonlar ve eklemlerle ilgili kronik ağrıyı tedavi etmek için rejeneratif bir enjeksiyon tedavisidir.

Proloterapi; bağlar, tendonlar ve eklemlerle ilgili kronik ağrıyı tedavi etmek için rejeneratif bir enjeksiyon tedavisidir.

Proloterapi, iyileşme sürecini "ateşleyen" iltihaplı bir tepkiye neden olan, çoğalan bir solüsyonun enjekte edilmesinden oluşan bir teknik ve bağ ve tendonların eksik iyileşmesini onarmak için kullanılan bir tedavidir.

Proloterapi, eklem istikrarsızlığı ve osteoartrit vakalarında kortizon ve diğer steroid enjeksiyonlarının yanı sıra ağrı kesiciler ve antienflamatuarlar için bir seçenek olan cerrahiye bir alternatif olarak kabul edilir.

Hastanın tedavi süresince, iyileşme dönemleri olmadan veya yaşam temposunu durdurmadan çalışmaya devam etmesini sağlayan güvenli ve uygun fiyatlı bir seçenek olarak kabul edilmektedir.

Proloterapinin amaçladığı birtakım hedefleri vardır. Bu hedefler:

  • İşlev: Proloterapi tedavisi; hastanın günlük yaşam aktivitelerindeki yeteneğini geliştirmek, hastanın yaptığı aktiviteler sonucunda hissettiği ağrıyı azaltmak ve yok etmek, hasta bireyin proloterapi tedavisi öncesi ve sonrası yapabildiği veya yapamadığı aktivitelerin karşılaştırılmasında tedavi öncesi yapamadığı hareketleri tedavi sonunda yapabilecek duruma gelmesini amaçlar. 

Hastalar, normalde aktivitelerini ağrısız ve düzenli bir şekilde yerine getirene kadar proloterapi tedavileri almaya devam etmelidir. Örneğin, bir hasta proloterapi sonrası diz ağrısı olmadan iki kat merdiven çıkabiliyorsa ve proloterapi öncesinde bu ciddi bir ağrıya neden oluyorsa, o zaman proloterapinin işlevi iyileştirmeye yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır.

  • Güç: Bağ ve tendonun yaralanması kas gücünün azalmasına neden olabilir. Kişi proloterapi aldığında tedavinin dikkat çekici etkilerinden biri de enjekte edilen bölgelerde ağrıyı dindirerek gücün artmasıdır.
  • Ağrı: Ağrı, hastaların proloterapi almasının en yaygın nedenlerinden biridir. Bu nedenle, ağrıda belirgin bir azalma, başarılı proloterapinin faydasını gösterir.
  • Sertlik: Hastalar genellikle sabah kalkarken veya bazı aktiviteler yaptıktan sonra sertlik hissederler. Bu sertlik en çok sırtın alt kısmında veya boyunda hissedilir, ancak vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir. Proloterapinin işe yaradığının harika bir işareti, sertliğin azalmasıdır. Proloterapi, ilgili bölgenin stabilize edilmesine yardımcı olduktan sonra, kasların artık bu stabiliteyi sağlamasına gerek kalmaz ve daha kolay gevşeyebilir. Gevşediklerinde sertlik azalır.

Proloterapi tedavisi ile 8 hastadan 7'sinde lezyonun %100 iyileşmesi gerçekleştirilebilir. Ligamentler ve tendonlar bağ dokusundan oluşur. İşlevi, eklemleri stabilize etmek ve kasları kemiklerle birleştirmektir. Bu nedenle bağların ve tendonların sağlıklı kalması esastır. Bağlar ve tendonlar, kendilerine çok az kan ulaşan hipovasküler dokular olduğundan, vücudun dokuları tamir etme kabiliyeti sınırlı olabilir. Yaralanmalara maruz kalabilir ve vücudun biyomekaniğindeki problemler veya aşırı kullanım (atletlerde tipik) nedeniyle zayıflayabilirler.

Proloterapi Yapan Hastaneler

Proloterapi işlemi günümüzde pek çok hastanede uygulanmaktadır. Bu tedavinin yapılması gerekli olan hastalar herhangi bir hastanenin ortopedi ve fizik tedavirehabilitasyon polikliniklerinin olup olmadığını kontrol etmeli ve ardından bilgi işlemden proloterapi tedavisinin uygulanabilir olup olmadığını yetkililerden öğrenmelidir.

Bunun yanı sıra proloterapi fiyatları da hastaneden hastaneye farklılık göstermekte olup bu noktada bir netlik yoktur. Proloterapi seans fiyatları da aynı şekilde paralellik göstermektedir. Proloterapi yapan devlet hastaneleri pek çok birey tarafından araştırılmaktadır. Bu konuda tüm devlet hastanelerinde bu hizmet sağlanamamaktadır. Önceden hasta kayıt birimi aranmalı ve bilgi edinilmelidir.

Proloterapi Tedavisi

Proloterapi veya rejeneratif terapi, dekstroz (glikoz) enjeksiyonu yoluyla bir tendon, bağ veya eklem yaralanmasının iyileşmesini destekleyen ve dünyada 50 yıldan fazla süredir kullanılan bir tedavidir.

Bu terapi, birçok kronik kas-iskelet sistemi ağrısının, işlevlerini zayıflatan ve değiştiren bir dejenerasyon (aşınma ve yıpranma) sürecinden geçmiş eklem bağları veya tendonlarından kaynaklandığını göstermiştir. Bundan dolayı, eklem dengesizliği oluşur ve diğer kasların söz konusu dengesizliği telafi etme ihtiyacı, bu kaslarda gerginlik, ağrı ve yorgunluğa neden olur. Kronik ağrının önemli bir nedenidir.

Proloterapi, lokal bir iltihaplanma süreci oluşturmak ve vücudun doğal onarım mekanizmasını uyarmak için yaralı tendon veya bağ içine dekstroz (glikoz) enjekte etmeyi içerir. Miyofasiyal ağrı sendromu, Aşil tendinozu, patellar, "tenisçi dirseği" (epikondiloz), "golfçü dirseği" (epitrocleosis), pubalji ve diğerleri gibi birçok sorunun tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca, bel ağrısı ve kas-tendon-bağ kaynaklı baş ağrılarında da kullanılan bir tedavidir.

Proloterapi, doğal maddeler kullandığı ve kontrendikasyonları olmadığı için güvenli bir tedavidir ve her uygulamadan sonra vücuttan onarıcı bir yanıt oluşturur. Başvurular aylık olarak yapılır ve sorunu çözmek için söz konusu rahatsızlığın türüne ve ağrının gelişimine bağlı olarak 2 ila 6 uygulama gerekeceği tahmin edilmektedir.

Proloterapi Yan Etkileri

Bir hastanın maruz kaldığı herhangi bir tıbbi tedavi, doğasına bağlı olarak değişen belirli bir risk derecesine sahiptir. Proloterapi riskini anlamak için onu perspektife oturtmanız gerekir.

Örneğin, bir bağ yaralanmasının tedavisi iki farklı şekilde yapılabilir; ilki, hasarlı bağ dokusunun çıkarılması gereken ve uzun bir rehabilitasyon sürecinin geçtiği ameliyattır. Proloterapide, tedavi enjeksiyonları içerir ve bu nedenle düşük risklidir ve hastanın sağlığına ve genel durumuna bağlıdır. Yine de proloterapinin küçük riskleri, enjeksiyon bölgesinde morarma ve tahriş olabilir.

Diğer risk türleri olduğu doğrudur, ancak çok daha az sıklıkta görülür, bazı hastalar küçük bir enfeksiyon veya bir sinirin tedavisine veya tahrişine karşı alerjik reaksiyona maruz kalabilir, ortalama olarak proloterapinin neden olduğu rahatsızlıklar 1 ila 2 gün sürer.

Bunların hepsi geçici rahatsızlıklardır ve ameliyatın yan etkilerinden ve sonrasında gereken bakıma göre çok daha az agresiftir. Her durumda, proloterapi uygulamaktan sorumlu hekim, tedavinin olası genel komplikasyonlarını ve hastanın özel durumları nedeniyle müdahaleden etkilenebileceğini kişisel olarak açıklamakla görevlidir.

Proloterapi Uygulaması ve Sonrası

Proloterapi yaptıranlar için bu işlem; zayıf tendonları, bağları ve eklem kapsülünü güçlendirmek amacıyla bir solüsyonun enjekte edilmesi sonucunda, vücudun hasarlı bağ dokusu yapılarını onarmak için tepki vermesini sağlayarak çalışır.

Fibroblastlar yoluyla lokal inflamasyonu başlatır ve hızlandırır. Bu fibroblastlar, tendonların ve bağların onarıldığı kolajenin üretildiği hücrelerdir. Tedaviden sonra biyopsi alınan insanlarla yapılan çalışmalarda, proloterapi, kollajen liflerinde ve bağ çapında %60 oranında istatistiksel olarak anlamlı bir artış gösterdiği tespit edilmiştir. Tüm bunlar, sonuç olarak ağrıyı dindirerek, riskli eklemlerin stabilizasyonu ile sonuçlanır.

Proloterapi yapılan birçok hastada rahatlatılan kronik ağrılar:

Makaleyi faydalı buldun mu?
2
0
Makeleyi Paylaşın