Boğaz ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Boğaz ağrısı mide içeriğinin yemek borusuna ve boğaza geri akışından da kaynaklanabilir. Mide asidi yaklaşık 1 ila 1.5'lik bir pH'a sahiptir. Mide duvarları bu asidik ph değeri için koruyucu bir filmle kaplıdır. Ancak boğazdaki ve yemek borusundaki mukoza zarlarında koruyucu tabaka bulunmamaktadır. Midenin içeriği yukarı doğru geri gelirse, mukoza zarlarını tahriş edebilir ve iltihaplanmaya yol açabilir.

Gastroözofageal reflü hastalığında mide ve yemek borusu arasındaki kas düzgün kapanmaz ve mide içeriğinin yemek borusuna geri dönmesine neden olmaktadır. Asit dokuyu tahriş etmektedir ve mide ekşimesi veya göğüste keskin bir ağrı olarak algılanmaktadır. Midenin içeriği boğazın içine geri dönerse laringofaringeal reflü olarak adlandırılır. Bu olay klasik boğaz iltihabına yol açabilir. Bu hastalarda boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, öksürük ve ses kaybı görülebilir. Bu nedenle kronik boğaz ağrısı şikâyeti ile gelen hastada reflü hastalığı olasılığı dikkate alınmalıdır. Bu gibi durumlarda gastroskopi bilgi sağlayabilir.

Boğaz ağrısı birçok farklı faktör tarafından tetiklenebilir. Sadece bulaşıcı hastalıklar veya enfeksiyonlar değil aynı zamanda dış faktörler de boğaz ağrısını tetikleyebilmektedir. Bunun en yaygın faktörlerinden biri ise sigara içmektir.

Sigara dumanı solunum yollarının mukoza zarlarını sürekli tahriş eden ve böylece öksürük ve boğaz ağrısına neden olabilen kimyasal kirleticilerden biridir. Sigara içenler boğaz ağrısı için özellikle risk altındadır. Dumanına sadece pasif olarak maruz kalan ve sigara içmeyen insanlarda da ortaya çıkabilir. Sigaradan kaynaklanan boğaz ağrısı genellikle yavaş başlamaktadır. Başlangıçta sadece geçici olarak ortaya çıkmaktadır ve sonra tekrar kaybolmaktadır. Birkaç yıl sonra mukoza zarında kalıcı bir hasara neden olarak boğaz ağrısının kronikleşmesine neden olabilir.

Suçiçeği genellikle hafif ateş, baş ağrısı, vücut ağrıları, iştahsızlık, cildin kızarması, yorgunluk ve boğaz ağrısı gibi başlıca belirtiler ile kendini göstermektedir.

Enfeksiyonlara ek olarak, alerjiler, iklim faktörleri, tahriş edici maddeler ve tütün dumanı genellikle boğaz ağrısının nedenidir.

Saman nezlesi (bahar nezlesi) büyük ölçüde mevsimsel olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte alerjik burun akıntısına neden olabilen toz akarlarına, hayvan kıllarına veya küflere alerjiler yıl boyunca değişen yoğunluklarda semptomlara neden olabilmektedir. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kaşıntılı gözler ve hapşırma karakteristik alerji semptomlardır. Ek olarak boğazda yanma veya kaşınma görülebilir.

Tiroid iltihabı belirtileri zararsız bir soğuk algınlığı veya bademcik iltihabı ile kolayca karıştırılabilir. Şişmiş ve dokunmaya hassas bir tiroidin bir uzman tarafından incelenmesi gerekmektedir. Tiroid bezinin akut inflamasyonunun tipik semptomları gırtlak bölgesinde tüm kafaya veya göğüse yayılabilen şiddetli ağrıdır. Bu semptomları gırtlak, burun, kulaklar veya bademcik iltihabı ile kolayca karıştırır. Bununla birlikte soğuk algınlığının aksine semptomlar birkaç gün sonra azalmamaktadır ve etkilenenler kendilerini ciddi şekilde hasta hissetmektedir.

Tiroid bezinin her iltihabı ağrı ile ilişkili değildir. Haşimato olarak adlandırılan bir çeşit tiroid hastalığı ağrısız seyretmektedir. Bu hastalık tiroid bezinin önce aşırı aktif ve daha sonra az aktif olarak çalışmasını tetikler ve böylece hormon üreten tiroid hücrelerine zarar verir. Bunun sonucunda kilo alımı, kabızlık, kuru cilt ve kırılgan saçlar gibi şikayetler görülebilir.

De Quervain tiroiditi olarak da bilinen dev hücreli tiroidit ağrılıdır. Bu iltihaplanma biçimi aşırı aktif bir tiroid bezine yol açmaktadır ve kilo kaybına, sinirlilik, sıcak basması ve hızlı kalp atışına neden olmaktadır. Daha sonra hipotiroidizme dönüşmektedir. Dev hücreli tiroidit durumunda doktor anti-inflamatuar ilaçlar reçete etmektedir. Ciddi vakalarda tedaviye kortizon ekleyebilir. Haşimato tiroiditi ilaçla tedavi edilememektedir. Eğer bir tiroid iltihabından şüpheleniyorsanız bir endokrinolog veya iç hastalıkları (dahiliye) uzmanı tarafından muayene olmak önemlidir.

Genel anestezi sırasında nefesinizi destekleyen havalandırma tüpü bazı durumlarda geçici ses kısıklığına veya boğaz ağrısına neden olabilir. Bu durum genellikle bir veya iki gün sonra geçmektedir.

Boğaz ağrısı için etkili bitkisel çaylar adaçayı ve papatya çayıdır. Çaylar öksürük, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı için de harika bir doğal tedavi yöntemidir. Özellikle adaçayı, zencefil, kekik veya papatya içeren bitki çayları boğaz hastalıkları için etkili olmaktadır.

Boğaz ağrısı ile İlgili Makeleler

Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısı, genellikle soğuk algınlığı veya bademcik iltihabı gibi hastalıkların habercisidir. Bakterilerin yok olması amacıyla antibiyotik tedavisi uygulanır.

makaleyi incele