evim.com

El Ayak Hastalığı Belirtileri

El ayak hastalığının tam ismi el ayak ağız hastalığıdır. Daha çok çocuklarda görülen, ellerde ve ayaklarda kırmızı lekeler oluşan bulaşıcı bir hastalıktır.

El Ayak Hastalığı Nedir?

Tam ismi el ayak ağız hastalığıdır. Tüm yaş gruplarında görülebilir ancak özellikle 2-10 yaş arası çocuklarda daha sık görülür. Çok bulaşıcıdır ve bu yüzden salgınlara sebep olma potansiyeli taşır. Ağız içinde yaralar, ellerde ve ayaklarda kırmızı lekeler görülür. Hastalığın en sık etkeni ‘’coxsackievirus A16’’dır. Hastalığa neden olan ikinci sıklıkta görülen virüs ‘’enterovirus 71’’dir.

El Ayak Hastalığı Belirtileri

Hastalığın erken belirtileri genellikle ateş ve boğaz ağrısıdır. Ağız içinde uçuk benzeri yaralar vardır ve bu yaralar ağrılıdır. Özellikle ağız ve dilin arka kısmında görülür. Bu yaralar ağrılı olduğu için yeme içmeyi zorlaştırır.

İlk belirtiler görülmeye başladıktan sonraki birkaç gün içinde avuç içi ve ayak tabanında kızarıklıklar görülür. Bu kızarıklıklar kaşıntılı olabilir veya zaman içinde kabarık bir hal alabilir. Dirseklerde, dizlerde ve kalçada birden ortaya çıkan lekeler veya yaralar görülebilir. Küçük çocuklarda enfeksiyona bağlı olarak iştah azalması olabilir.

El Ayak Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

El ayak ağız hastalığının nedeni genellikle coxsackievirus adı verilen virüslerdir. Virüs, enfekte olmuş kişinin burun sıvısında, boğazında, ağız içi sıvılarında, ellerinde ve ayaklarındaki veziküler döküntü içindeki sıvılarda ve dışkısında bulunur. Yani hapşırma, öksürme, el ve ayaktaki döküntülerle temas yolu ile bulaşabilir.

Havuz suyu yutulması, havlu, şezlong, oyuncaklar, masa yüzeyleri veya kapı kolu bulaş yollarından bazılarıdır. Virüs, yaz ve sonbahar dönemlerinde daha kolay yayılır.

El Ayak Hastalığı için hangi doktor ve hangi bölüme, ne zaman gidilmeli?

El ayak ağız hastalığı genellikle çocukluk çağında görüldüğü için Çocuk Hastalıkları uzmanına gidilmelidir. Yetişkinlerde ise ilk belirtiler ateş ve boğaz ağrısı olduğu için genellikle Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurulur. Kulak burun boğaz uzmanı gerekli gördüğü durumlarda Enfeksiyon Hastalıkları bölümüne yönlendirecektir.

El ayak ağız hastalığı kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Genellikle hafif şikayetler ile seyreder. Ancak çocuklarda ağız içindeki yaralar yeme içmeyi zorlaştıracağı için sıvı kaybı açısından dikkat edilmelidir. Eğer çocuğun yeterli sıvı aldığından emin olunamıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bunun dışında şu belirtiler görülürse mutlaka doktora gidilmelidir:

  • Belirtiler 10 günden fazla sürdüyse,
  • Enfekte kişi herhangi bir nedenden ötürü bağışıklık sistemi baskılanmış ise,
  • Enfekte olan çocuk 6 aydan küçükse,
  • Enfekte kişi hamile ise.
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

El ayak hastalığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Virüs çok bulaşıcıdır ve birden fazla bulaş yolu vardır:

  • El ayak ağız hastalığına neden olan virüs; enfekte kişinin hapşırması veya öksürmesi ile havaya yayılır. Aynı ortamda bulunan kişinin bu havayı solumasıyla virüs bu kişiye geçer. 
  • Hasta kişiyle öpüşme, sarılma, ortak yeme içme eşyalarının kullanılması ile bulaşır.
  • Virüs, hasta kişinin dışkısında da bulunduğu için bebeğin bezinideğiştirdikten sonra elleri yıkamadan ağız, burun veya gözlere dokunulması ile hastalık bulaşır.
  • Aynı şekilde virüs ile enfekte olmuş yüzeylere (masa, kapı kolu vs.) dokunduktan sonra ağız, burun ve gözlerle temas edilmesi hastalık bulaşmasına neden olur.

Sık görülen bir durum olmasa da el ayak ağız hastalığı iki kez görülebilir. Vücut, hastalığa neden ollan virüsün serotipine karşı antikor oluşturur. Kişi, aynı virüsün farklı bir serotipi ile karşılaşır ise daha önce hastalığı geçirmiş olsa bile tekrar enfekte olabilir.

Sıklıkla çocuklukta görülen bir hastalık da olsa yetişkinlerde de görülebilir. Yetişkin biri hastalığı ilk kez geçiriyor olabilir veya çocukken geçirdiği halde ikinci kez geçiriyor olabilir.

Hastalığın ilk belirtisi çoğu zaman ateş yüksekliğidir. Daha sonra boğaz ağrısı başlar. Birkaç gün sonra ellerde ve ayaklarda kırmızı küçük lekerler ile ağız içinde ağrılı kızarıklıklar meydana gelir.

Ateş genellikle 2-3 gün sürer. Bazen bu süre 7 güne kadar uzayabilmektedir. Ancak 10 günü aşan yüksek ateş durumlarında doktora gidilmelidir.

El ayak ağız hastalığında banyo yapılmasında bir sakınca yoktur. Hatta bazı kaynaklarda İngiliz tuzu denilen magnezyum sülfat içeren bir tuzla veya lavanta yağı ile duş almanın hastalığa bağlı belirtilere iyi geldiği söylenmektedir.