Fıtık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Fıtık ağrısı, fıtığın derecesine ve kisinin özelliklerine gore farklı sürelerde görülebilir. Hafif olan fıtıklar kendiliğinden veya uygun fizik tedaviler ile çok kısa sürebilir. Ancak şiddetli fıtıklar ameliyat olmadan oldukça uzun sürebilir.

Fıtık ağrısına en iyi gelen şeylerden biri fizik tedavidir. Fizik tedavi ile yapılan hareketler ağrının azalmasında çok etkilidir. Bunun dışında kuvvetli ağrı kesiciler ve fitik bölgesine yapılan iğneler ile de ağrı kontrol altına alınabilir.

Patlamis fıtıklara genelde ameliyat uygulanır. Ancak ameliyat dışında yapılan enjeksiyonlar, fizik tedaviler gibi yöntemlerle de fıtığın iyileşmesi mümkündür.

Fıtığa neden olan disk içeriği zamanla kendiliğinden küçülebilmektedir. Ayrıca o bölgeye yapılan enjeksiyonlar ile de fıtığın küçülmesi mümkündür. Bunlardan sonuç alınamadığı durumlarda ise ameliyat yapılması gerekir.

Bel fıtığı bacağa giden sinirlere bası olması sonucunda bacak ağrısı yapabilmektedir. Genelde bendeki ağrı bacağa vurur. Bel fıtığındaki ağrının geçmesi için öncelikle fizik tedavi, ağrı kesici ve enjeksiyon tedavileri denenir. Bunlarda başarılı olunmaması durumunda da ameliyat yapılır.

Fıtık ile İlgili Makeleler

Fıtık

Fıtık, genel olarak vücudun iç kısmında bulunan kas veya çevre dokudaki zayıflıktan dolayı iç organların dışarı doğru çıkması durumu olarak tanımlanabilir. Fıtığın en etkili şekilde tedavi edilmesinin yolu ameliyattır.

makaleyi incele