Anemi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kansızlık, oluşumunda altta yatan nedenlerin düzeltilmesi ile giderilebilmektedir. 

Demir eksikliği anemisinde, yoksunluğu yaşanan demirin oranını yükseltmek adına demir içeren tablet ilaçlar kullanılmaktadır. Veya pernisiyöz anemi hastalarında, intrensek faktörün sentezine engel olan nedenler ortadan kaldırılır ve bu süreç içerisinde takviye olması adına B12 ilaçları verilir veya damardan B12 enjeksiyonu yapılır.

Beynin yeterince oksijenlenmemesi sonucu beyin fonksiyonlarında yavaşlama ve bozulmalar meydana gelir.

Beynin yeterince oksijenlenmemesine neden olan kansızlık, baş dönmesi, baş ağrısı, konsantre olamama, bilişsel fonksiyonlarda bozulma, bunama gibi semptomları beraberinde getirir.

Kansızlık durumlarında hekime görünerek bir yol haritası çizmek gerekmektedir. Kansızlığın derecesine göre tedavi veya destek almak, hastalığın zamanla kötüleşmeden iyileştirebilmesi adına oldukça önemlidir.

Gerek diyetsel rejimin yüksek demir, folat, B12 vitamini içerecek şekilde düzenlenmesi, gerekse çeşitli ilaç ve operasyonlar ile bu hastalığın tedavisi yapılabilmektedir.

Kahvenin içerisindeki kafein, demiri bağlayarak emilimini yavaşlatır/engeller. Demirin vücut tarafından emilememesi, kırmızı kan hücrelerinin üretilememesine neden olur. Bu durumda kansızlık gelişebilir. 

Ayrıca, yüksek demir içeren gıdalar ile kahve beraber tüketilmemelidir. Çünkü kafein, diyetle gelen demirin emilimini azaltacaktır. Dolayısıyla kahvenin tüketimi, öğünden sonraya denk getirilmelidir.

Kansızlık, gebelerin birçoğunda demir eksikliğine bağlı anemi olarak görülür.

Demir eksikliğine bağlı aneminin ileri durumları, erken doğum ve spontan abortus (düşük yapmak) gibi sonuçlara neden olabilir.

Anne sütü, süt çocuğunun ihtiyaç duyduğu demir miktarının tümünü karşılayacak kadar zengindir ve emilimi kolay olduğu için kesinlikle kansızlığa neden olmaz.

İnek sütü ise yeterince demir içermemektedir. Var olan demiri ise bağırsaklardan iyi emilememektedir. İnek sütü tüketenler, yeterince kalori almalarına rağmen dengeli bir diyet almamış olurlar. Dolayısıyla çok süt içmek demir eksikliğine, dolayısıyla kansızlığa neden olur. Bu nedenle çocukların günde 500 ml süt içmeleri, 750 ml’yi ise aşmamaları önerilir.

Çayda bulunan fenoller ve polifenoller, diyetle gelen demiri bağlayarak vücudun diyetsel demirden yararlanmasını engeller. Dolayısıyla kansızlık durumu gelişebilmektedir.

Anemi ile İlgili Makeleler

Anemi

Anemi, kırmızı kan hücrelerinin organ ve dokulara yeterli miktarda oksijen ulaştıramaması ile ortaya çıkan durum olup, tedavisi için hastaya demir takviyeleri verilir.

makaleyi incele