evim.com

Karaciğer Büyümesi Nedir?

Karaciğer büyümesi, genelde başka bir hastalığın belirtisi olup, karaciğerin zamanla fonksiyonlarını yitirmesiyle meydana gelir.

Karaciğer, vücutta birçok hayati fonksiyonun sürdürülmesinden sorumludur. Mineral ve vitaminlerin depolanması, protein sentezi, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanması, toksik maddelerin vücuttan atılması ve sindirim sistemi faaliyetlerinin desteklenmesi gibi birçok görevi vardır. Ortalama olarak 1.5 kilogram ağırlığa kadar ulaşabilir. Kendini yenileyebilen bir organ olduğu için, karaciğer ile alakalı birçok hastalığın tedavisi mümkündür. 

Karaciğer büyümesi, tıp dünyasında hepatomegali olarak adlandırılır ve tek başına bir hastalık değildir. Genellikle altta yatan başka bir hastalığa bağlı olarak gelişir. Yavaş seyreden ve kolayca tedavi edilebilen bir problem olsa da büyümeyi tetikleyen hastalık tedavi edilmediği sürece risk yaratmaya devam edecektir. Karaciğer büyümesi iki farklı şekilde meydana gelir. Bunlardan ilki, karaciğerde görülen ve önemsiz kabul edilen fonksiyon kayıplarının ilerleyen dönemlerde artması ile gelişir. İkincisi ise karaciğer loblarının akut şekilde fonksiyon kaybetmesi ile görülür.

Karaciğer büyümesi sırasında loblarda artış görülmez. Ancak karaciğere ulaşan kan, bir nedene bağlı olarak içeride toplanmaya başlar. Bu durum karaciğer hacminde büyük bir artışa yol açar ve karaciğer büyümesi teşhisi konur.

Karaciğer Büyümesi Belirtileri

Karaciğer büyümesi yavaş seyreden bir sağlık problemi olduğu için, birçok hasta görülen belirtilere adapte olabilir. Bu durum ise karaciğer büyümesi belirtilerini teşhis etmede güçlük yaratır. Semptomlar, büyümeyi tetikleyen hastalığa ve hastadan hastaya göre değişiklik gösterir. Ancak genel belirtileri şu şekildedir:

 • Karın Ağrısı: Karaciğerin büyüme gösterdiği dönemlerde görülen ve normal hacmine ulaştığı zamanlarda kaybolan bir ağrıdır. Ortalama olarak 3 ila 4 ay kadar kronik ağrı şikayeti olur. Üst karın bölgesinin sağ kısmından başlayıp, mideye yansıyan bir ağrı olarak tarif edilir. Hastaların birçoğu, ağrı bölgesinde dolgunluk hissettiğini de belirtmektedir.
 • Kronik Yorgunluk: Karaciğer büyümesi ile birlikte kan kalitesinde düşüş görülür ve dokular yeterli oksijeni alamaz. Bu durum sonucunda hasta kendini yorgun, halsiz ve bitkin hissedecektir.
 • Cilt Sararması: Karaciğerde yaşanan fonksiyon kayıpları, kanda bulunan bilirubin seviyesinin yükselmesine yol açar. Bunun sonucunda ise hastanın cilt tonu sararmaya başlar. Özellikle ciddi derecedeki karaciğer büyümelerinde önemli bir belirtidir.
 • Mide Bulantısı ve Kusma: Karaciğer büyümesi, sindirim sistemine yeterli safra sıvısının gitmesini engeller. Böylece sindirim sisteminde bulunan yağ miktarı artar ve geçmeyen mide bulantılarına sebep olur.
 • İştah Azalması: Kan kalitesinin düşüş göstermesi, safra sıvısının sindirim sistemine ulaşmaması ve bitkinlik gibi sebeplere bağlı olarak iştah azalması sorunu görülür.
 • Uyku Problemleri: Vücutta oluşan tahribat, hastanın uyku problemleri yaşamasına neden olur. Genellikle hastaların uykusu sebepsizce bölünür ve uykuya dalmakta güçlük yaşanır. Ciddi derecedeki karaciğer büyümesinde görülen bir semptomdur.
 • Kilo Verme: Vücutta bulunan hayati sistemlerin bozulması ile birlikte hastada ciddi kilo kayıpları görülebilir. Kilo kaybetme süreci başladıktan sonra durdurulması zordur. Bu durum özellikle iştah azalması sonucunda görülür.
 • Dolaşım Sistemi Bozuklukları: Kanın karaciğerde birikmesi ya da kan kalitesinde düşüş görülmesi gibi sorunlar, hastada dolaşım sistemi bozukluklarının görülmesine yol açabilir. 

Karaciğer Büyümesi Nedenleri

 Karaciğer, başta dolaşım ve sindirim sisteminin sağlıklı şekilde çalışması olmak üzere sayısız fonksiyondan sorumludur. Bu sistemlerde görülen hastalıklar ya da karaciğerde görülen fonksiyon kayıpları nedeniyle, karaciğer büyümesi sorunu ortaya çıkabilir. Bu problemin asıl sebebi karaciğere iletilen kanın normalden daha uzun süre burada kalmasıdır. Diğer sebepleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kandaki Oksijen Seviyesi: Kanda bulunan oksijen seviyesi aniden değişim gösteriyorsa karaciğer büyümesi görülür. Akut karaciğer büyümesi vakalarının çoğunluğu, bu değişime bağlı olarak gelişir. Kanda bulunan oksijen azalma göstermeye başladıktan sonra aniden kesiliyorsa, karaciğer normal hacminden %20 daha fazla boyuta ulaşır.
 • Siroz: Karaciğeri oluşturan hücrelerin tahribata uğraması sonucunda görülen bir hastalıktır. Bu tahribat, karaciğerde fonksiyon kayıplarına ve büyümeye yol açabilir.
 • Protein Sentezlenememesi: Karaciğer, vücuda alınan proteinin depolanmasını ve sentezlenmesini sağlar. Kişide protein sentezlenmesini engelleyen bir hastalığın bulunması karaciğer büyümesine neden olur.
 • Kandaki Elementlerin Artışı: Özellikle kandaki bakır ve demir seviyesinin yükselmesi sonucunda karaciğer büyümesi meydana gelir. Bu durumlarda görülen büyüme yavaş seyreder.
 • Hepatit Virüsleri: Kişide hepatit virüsünün bulunması, karaciğerin hızlı bir şekilde büyümesine yol açar. Bu durum karaciğerde iltihaplanmaya neden olan diğer virüs ve bakteriler için de geçerlidir.
 • Tümör ve Kist Oluşumu: Karaciğerde gelişen tümör ve kistler, karaciğerin fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Bu durum sonucunda karaciğer büyümesi meydana gelir.
 • Safra Sıvısının Birikmesi: Sağlıklı kişilerde safra sıvısı, karaciğerden sonra safra kanalına akar. B durumu engelleyen herhangi bir sağlık probleminin olması, sıvının karaciğerde birikmesine neden olur. Böylece karaciğerde büyüme görülür.
 • Dolaşım Sistemi Hastalıkları: Kişide görülen damar ve kalp hastalıkları, karaciğerde büyümeye neden olabilir. Bu büyüme, yavaş seyirli ve düşük oranda görülür.
 • Alkol ve Sigara Kullanımı: Özellikle alkol tüketimi, karaciğerin çok fazla yorulmasına neden olur. Çünkü karaciğer, toksik maddelerin kandan arındırılmasından sorumludur. Karaciğer yorgunluğu, ilerleyen dönemlerde fonksiyon kayıplarına ve büyümeye neden olur. 
 • Yaşam Tarzı: Özellikle uzun süre hareketsiz kalmak, yetersiz ve dengesiz beslenmek, tek tip beslenme, bilinçsiz diyetlerin uygulanması ve düzensiz uyku gibi günlük yaşam alışkanlıkları karaciğer büyümesine yol açabilir.

Karaciğer büyümesinin birden fazla nedeni olabilir. Engellenebilmesi için büyümeye yol açan hastalığın teşhis ve tedavi edilmesi gerekir.

Karaciğer Büyümesi için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli? 

Karaciğer büyümesi belirtilerinden en az birini kendiniz ya da yakınlarınızda görüyorsanız, vakit kaybetmeden bir uzmana danışmanız gerekir. Karaciğerde görülen hastalık ve sağlık problemleri ile Dahiliye (iç Hastalıkları) bölümü ilgilenmektedir. Dahiliye bölümü, özel sağlık kuruluşları ve devlet hastanelerinde başvurabileceğiniz bir bölümdür. Şikayetlerinizi dinleyen İç Hastalıkları Uzmanı, gerekli tetkiklerin ardından en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

Karaciğer büyümesi, tek başına hastalık olarak kabul edilmez. Büyümeye neden olan hastalığın bulunup, tedavi edilmesi ile ortadan kalkan bir sağlık problemidir. Bu nedenle dahiliye uzmanı, karaciğer büyümesini tetikleyen hastalığa uygun olan branşa yönlendirebilir. Örneğin; kişide karaciğer tümörü olması halinde Onkoloji bölümüne, dolaşım hastalıklarına bağlı olarak gelişen karaciğer büyümesinde Kalp ve Damar Hastalıkları bölümüne ya da beslenme alışkanlıklarına bağlı gelişen vakalarda Beslenme ve Diyetetik bölüme sevk gerçekleşebilir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Karaciğer Büyümesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Karaciğer büyümesi, üst karın bölgesinin sağ tarafında ağrı yapar. Bu ağrı, özellikle karaciğer hacminin çok fazla arttığı dönemlerde mideye doğru yayılma gösterebilir. Ağrı duyumu başlarda hafifken, ilerleyen dönemlerde daha şiddetli olacaktır. Ancak bu ağrı her zaman kronik seyretmez. Karaciğer büyümesinin gerilemesi ile birlikte, ağrı hissi de bir süreliğine kendiliğinden kaybolabilir.

Karaciğer büyümesi, genelde başka bir hastalığın belirtisi olup, karaciğerin zamanla fonksiyonlarını yitirmesiyle meydana gelir.

makaleyi incele

Karaciğer büyümesi tedavisinde, altta yatan hastalığın iyileştirilmesi ile gerçekleştirilir.

makaleyi incele