Kolon kanseri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kolon kanseri düşük evrelerde ya da hastalığın kendisi öldürücü değildir. Ama 4. evre kanserlerde metastaz yerine bağlı olarak (karaciğer, akciğer) öldürücü olabilir. Akciğer ve karaciğer kanlanması fazla olan organlar oldukları için genellikle tümörler hematolojik olarak (kan yolu ile) bu bölgelere metastaz yapması sıktır. Bu metastazların varlığı hastanın yaşam süresini kısaltmakla birlikte kesin olarak vakit söylenemez. Hastanın survisi (sağkalım) hastanın yaşına, performansına, ek hastalıkların olup olmamasına ve uygulanan tedavilere cevap verip vermemesiyle artıp azalabilir.

Ülkemizde 50 ve 70 yaş arasında olan herkes tarama testlerine tabi tutulur. Tarama testlerinde gaitada gizli kan testi ve kolonoskopi bulunmaktadır.

Gaitada gizli kan testi 2 senede bir yapılmaktadır. Amacı ise kolonda oluşan tümör varlığı kanama yapıp dışkıya kan bulaştırmaktadır. Bu kan bazen gözle görülebilirken bazen gözle görünmeyebilir. Gaitada gizli kan testinde bir parça dışkı alınıp içeriğinde hemoglobin olup olmadığına bakılarak yapılır.

Kolonoskopi ise kolonu ve rektumu incelemek için ucunda kamera olan ince uzun ve esnek bir tüple içerisinde normal dokudan farklı, tümörleşmiş yapıların olup olmadığına bakılır.

Kolon kanseri tanısında kan tahlilleri, görüntüleme (bilgisayarlı tomografi, PET, çift kontrast baryumlu enama, kolonoskopi) yöntemleri kullanılır. Kan tahlillerinde kolon kanseri markerı olan CEA bakılır. Görüntüleme yöntemlerinde ise direk tümör görülmeye çalışılır. PET malign tümörlerin daha fazla glikoz (şeker) tüketmesine bakılarak yapılan görüntüleme yöntemidir.

Çift kontrast baryumlu enama hastaya rektal (anüs) yoluyla verilen kontrast madde ile kontrast maddenin geçemediği alanlarda tümörün yaptığı tıkanıkları görmek için yapılan bir görüntüleme tekniğidir. Kolonoskopi kolonu ve rektumu incelemek için ucunda kamera olan ince uzun ve esnek bir tüp ile yapılan görüntüleme yöntemidir.

Kolon kanserinin en sık metastazı (sıçraması) karaciğere olur. Çünkü bağırsaklardan gelen kan sonradan karaciğere uğramaktadır ve bu şeklide hematolojik (kan ile ) metastazların riski fazlasıyla artar. Karaciğerde tümör varlığı olduğu durumda karaciğer büyür ve ağırlaşır bu şeklide karaciğeri büyüten durumlarda karaciğerin büyüdüğü fizik muayenede veya görüntüleme yöntemlerinde anlaşılır. Ayrıca karaciğerin tahlillerinde enzim artışı tespit edilir. Kolon kanserinin karaciğere metastazında eğer yapılabilirse karaciğerin cerrahi olarak çıkartılması yaşam süresini uzatır.

Kolon kanseri taramasında gaitada gizli kan testi ve kolonoskopi yer almaktadır. Bu taramalar sayesinde kolon kanseri eken evrede fark edilmekte ve bu şekilde tedavi yöntemleri hem daha rahat uygulanabilmekte hem de tedavi sonuçları daha iyi olmaktadır.

Bunların dışında hastalar yakınmaları ile hastaneye başvurduklarında yapılan tetkikler arasında kolonoskopi, kolon kanseri markerı olan CEA bakımı, bilgisayarlı tomografi ile kolonografi, kapsül endoskopi gibi yöntemler yer almaktadır.

Kolon kanseri vakalarında hem genetik geçiş hem de çevresel faktörler rol oynamaktadır. Çevresel faktörlerden olan beslenme düzeni, düzenli egzersiz yapma, sigarayı bırakma  içme kişinin kendisi tarafından uygulanabilmekte ve bu sayede kolon kanseri görülme riski azaltmaktadır.

Eğer ailede kolon kanseri geçirmiş biri varsa kolon kanseri görülme yaşı normal halktan daha düşük bir yaşta olabilmektedir. Ayrıca ailesel hastalıklar olan FAP ve Lnych sendromu da yine kolon kanseri görülme yaşını aşağıya çekmektedir. FAP bulunan çocuklarda kolonoskopi tarama yaşı, 10 yaşına kadar inmiş olup uzmanlar tarafından 15-25 yaşına kadar kolonektomi olmalarını önerilmektedir.

Kolon kanseri ile İlgili Makeleler

Kolon Kanseri

Kolon kanseri, sindirim sisteminin son kısmı olan kolonda kanser oluşmasıdır. Tedavisi ise hastanın durumuna göre cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi olabilmektedir.

makaleyi incele