Rahim ağzı kanseri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Rahim ağzı kanseri, tedavisiz kalırsa kesinlikle öldürür. Kanser ölümcül ve çok ciddi bir hastalıktır. Bazen maalesef tedaviye rağmen hastalar kurtulamayabilir. Henüz pek çok kanser gibi rahim ağzı kanserinin de kesin, %100 bir tedavisi bulunmamaktadır.

Fakat rahim ağzı kanseri en sık Evre 1’de tanı alan, erken belirti veren ve yavaş ilerleyen bir kanser türüdür bunlar bir kanser için olumlu bir niteliklerdir. Rahim ağzı kanserlerinde ortalama sağ kalımı belirleyen en önemli faktör evredir. 

5 yıllık sağ kalım oranı;

 • CIN-3 varlığında %100,
 • Evre 1 kanser varlığında, %85,
 • Evre 2’de %28,
 • Evre 3’te %21,
 • Evre 4’te ise %4’tür.

Hastaların %47’si tanı anında evre 1’dedir, %28’i evre 2’dedir, %21’i evre 3te, %7’si ise evre 4’tedir. Görüldüğü gibi ömrü ciddi derecede kısaltacak seviyede tanı almak oldukça nadirdir. 

Bu sayıların hepsinin birer istatistik olduğu bilinmeli ve hastalığın gidişatının tamamen hastanın içinde bulunduğu duruma özel olduğu unutulmamalıdır.

Aslında rahim ağzı kanseri kişiden kişiye bulaşmaz. Rahim ağzı kanserine sebep olan virüs olan HPV, kişiden kişiye cinsel ilişki yolu ile bulaşır. Kişinin cinsel organlarındaki siğillerden cilt teması ile de bulaşma söz konusudur fakat siğil yapan türlerle kanser yapan türler farklı olduğu için, siğil bulaşmış olsa bile kanser bulaşmamış olmayabilir. 

HPV bulaşını engellemek için yapılacak en önemli şey güvenli cinsel ilişki yaşamak ve kondom (prezervatif) kullanmaktır. Doğum kontrol hapları kadını gebelikten korur fakat cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz. Kişilerin cinsel yaşamına hekimlerin öneride bulunması ve yorum yapması mümkün değildir fakat ne kadar az partnerle birlikte olunursa cinsel yolla bulaşan hastalık riski kapma ihtimali o kadar azalır.

Rahim ağzı kanseri testi temel olarak pap smear yada smear olarak adlandırılan testtir. Rahim ağzından sürüntü örneği alınarak incelenir ve bölgedeki hücre bozuklukları kansere yatkınlık açısından değerlendirilir. 

Pap smear, poliklinik koşullarında 5 dakika içinde uygulanabilecek oldukça basit bir testtir. Acı-ağrı hissedilmez, herhangi bir hazırlık aşaması gerektirmez. Smear bir tarama testidir, yani sağlıklı toplumda hastalığın belirti vermeden saptanması için yaygın uygulanır. Hiçbir problemi olmasa bile kadınların 21 yaşından sonra 3 senede bir smear yaptırması gerekir.

Smearda şüpheli bulgulara rastlanırsa tanıyı kesinleştirmek ve ya detaylı değerlendirmek amacıyla hastalara kolposkopi yapılır. Kolposkopi de, bölgenin büyütücü özel mikroskoplar altında incelenmesine olanak verir. Kolposkopi ile beraber bölgeden doku örneği alınarak, biyopsi yapılabilir.

Rahmi alınan kadın rahim ağzı kanseri olmaz çünkü rahim alınırken rahim ağzı da alınır. Sebebe bağlı vajinanın üst bölgeleri bile alınmak durumunda kalınabilir. Fakat rahmi alınmış kadınlar da cinsel ilişki sonucu HPV kapabilir ve bu siğillere sebep olabilir, yine de korunmayı elden bırakmamak önerilir.

Rahim ağzı kanseri öncelikle yalnızca kadınlarda görülür. Erkeklerde rahim ve rahim ağzı yoktur.

Bunun yanı sıra;

 • HPV enfeksiyonu olan
 • İlk cinsel ilişkisini 16 yaşından önce yaşamış
 • Sigara kullanan
 • Çok sayıda cinsel partneri olan
 • Korunmasız cinsel ilişki yaşayan
 • Düşük sosyokültürel düzeye sahip ve eğitimsiz bireylerde 

Rahim ağzı kanseri görülme ihtimali toplumdaki diğer bireylere göre artmış durumdadır.

Rahim ağzı kanseri en sık 35-40 yaşları arasında ve 60-65 yaş arasında iki pik dönemde izlenir. Bunun dışında doğurganlık çağındaki (20 yaşından büyük) kadındalarda serviks kanseri görülebilir, hatta daha küçük kız çocuklarında da çeşitli sebeplerle rahim ağzı kanseri görülebilir fakat bunların oranı %1’den bile düşüktür.

Rahim ağzı kanseri aşısı, rutin ve ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanmamaktadır. Dolayısıyla hastaların aşıyı kendilerinin karşılaması gerekir, ücreti diğer aşılara oranla biraz yüksek olabilir. Aşı temin edildikten sonra kadın doğum uzmanları tarafından poliklinikte yapılır.

En uygun yaş aralığı kız ve oğlan çocuklarında cinsel ilişki öyküsü olmadığı durumda 10-11 yaşlar ve cinsel öykü fark etmeksizin 9-26 yaş arası kız çocukları ve kadınlara uygulanmaktadır. 

Kol ve ya kalçadan kas içine enjeksiyonla, en bilindik aşılama çeşidi ile uygulanır.

Rahim ağzı kanseri ile İlgili Makeleler

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri, kadınlarda bulunan rahimde HPV virüsü nedeniyle kanser oluşması olup, tedavisi için; cerrahi tedavi, radyoterapi ve kemoterapi uygulanabilir.

makaleyi incele