evim.com

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

Serviks kanseri olarak da bilinen rahim ağzı kanseri, kadınlarda bulunan rahimde HPV virüsü nedeniyle kanser oluşmasıdır.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Kadınların iç genital organlarının merkezinde rahim (uterus) bulunur. Normal yerleşimi, leğen kemikleri içinde kalan bölge olan pelvistir. Normal durumda, idrar torbasının üzerine yaslanmış vaziyette durur, arka komşusu ise rektumdur (anal kanal ya da makat olarak bilinen bağırsağın son bölümü).

Rahimin kadın bedeninde işlevi esas olarak gebelikte bebeğin gelişimidir. Aynı şekilde, kadınların adet kanamaları da rahmin iç yüzündeki hücre tabakasını dökülmesi ve yenilenmesi sırasında görülür. Rahim, rahim ağzı (serviks) bölgesi ile vajinaya açılır. Bu sayede rahimdeki bebek vajinadan doğar. Rahim ağzı, dış cinsel organlardaki vajinal açıklıktan ortalama 15-16 cm ileride bulunur, dışarıdan el ile ulaşılması mümkün olmayan nitelikte ve oldukça sert, kaslı bir yapıdır. Bu sayede rahmin vajinal açıklıktan dışarı çıkmamasına ve içinde bebek gelişirse destek olur ve tutma görevi üstlenir.

Rahim ağzı kanseri ise bu bölgenin kontrolsüz bölünen kötü huylu hücreler tarafından istila edilmesi ile oluşan, tedavisiz kalması durumunda ölümcül seyreden bir kanser türüdür. Fakat rahim ağzı kanseri genelde erken dönemlerinden itibaren belirti verir ve çok yavaş ilerleyen bir kanserdir. Bu bir kanserin gidişatı için oldukça olumludur. Rutin olarak jinekolojik muayene olan kadınlarda henüz kanser evresine ulaşmadan bozulmaya başlayan hücreler (CIN) tanınır ve buna yönelik tedavi verilebilir.

Rahim ağzı kanseri ortalama olarak 50 yaş civarında ortaya çıksa da, en çok 35-40 yaşları arasında ve 60-64 yaş arasında iki pik dönemle kendini gösterir. Elbette dünyada ve ülkemizde cinsel ilişki yaşının gittikçe düşmesi nedeniyle, rahim ağzı kanserleri de daha erken yaşlara çekilmiştir. %90’ından fazlası cinsel ilişki ile bulaşan HPV kaynaklı olsa da, çocuklarda, hiç cinsel ilişki yaşamamış bireylerde de herhangi bir yaşta rahim ağzı kanseri görülebilir.

Rahim ağzı kanserinin en sık ve neredeyse tek sebebi HPV enfeksiyonudur. HPV, cinsel yolla bulaşan tehlikeli bir virüstür. Vücutta başka kanserlere de yol açabilir fakat en sık serviksi tutar. HPV’nin artık ergenlik sonrasında uygulanabilen bir aşısı mevcut olduğu için rahim ağzı kanseri sıklığı gittikçe azalmaktadır.

Rahim ağzı kanseri, ilerlemeden tedavi edilebilme imkanları, rutin jinekolojik muayenenin yaygınlaşması, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bilinçlenmenin artması ve elbette ki HPV aşısı sayesinde günümüzde önlenebilir bir kanserdir.

Rahim ağzı kanseri ciddiyetine göre, 4 evrede incelenen bir kanserdir, tedavi de hastalığın evresine ve hastanın çocuk istemine göre şekillendirilir. Genel olarak ana tedavi cerrahi olup, radyoterapi ve kemoterapi arasında evreye göre uygun tedaviler verilir veya kombin edilir.

CIN (Servikal İntraepitelyal Neoplazi) Nedir?

Rahim ağzı kanseri, aşama aşama yavaşça hücrelerin bozulması ile oluşur. Bu sebepten kanserden önceki aşama olan CIN yani servikal inraepiteliyal neoplazi hastalığın gidişatında önemli bir yer tutmaktadır. Servikal intraepiteliyal neoplazi, rahim ağzındaki sağlıklı hücrelerin zamanla kötü yönde değişime uğraması anlamına gelir. Neoplazi, kanser gelişiminin öncü aşamasıdır. CIN’in 3 seviyesi vardır.

Bir kadında CIN-3’ten sonra yaklaşık 5-10 sene arasında rahim ağzı kanseri oluşur. Yani ortalama 25-30 yaş civarı görülmeye başlanır.

Tedavisi aşamasına göre değişmekle beraber, CIN 1 tedavisiz takip edilir, bazen kendiliğinden geriler. CIN 2 ve 3 için ise çocuk isteyen hastalarda, serviksin hasarlı bölgesi koni şeklinde çıkarılır, LEEP adlı işlem (konizasyonun küçük çaplısı) uygulanabilir ya da çocuk istemi yoksa rahim alınabilir. Çocuk istemeyen bir kadında rahmin herhangi bir işlevi yoktur. Yumurtalıklar çıkarılmadığı takdirde hormonal ve cinsel herhangi bir problem yaşanmaz.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

Rahim ağzı kanserleri belirti vermeden ilerleyebilir.

Belirti vermesine halinde en sık karşılaşılan belirtiler şunlardır:

 • Cinsel ilişki esnasında ve sonrasında kanama (en çok görülen belirti)
 • Menopoz döneminde kanama
 • Kanlı ve ya ağır kokulu akıntı
 • Kasık ve bacaklarda ağrı
 • Düzensiz ara kanamalar
 • Ödem
 • Kansızlık

İleri dönemlerde, diğer organların duvarları ile yapışıklıklar ve delikler meydana gelmesi (fistüller) bunlara bağlı olarak vajinadan idrar ve ya dışkı gelmesi, kemik ağrısı ve kırıkları, böbrek fonksiyonlarında bozulma, iştah kaybı gibi ek problemler de görülebilir.

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin %99 sebebi HPV adlı bir virüstür. HPV aynı zamanda genital organlarda siğiller oluşturan virüstür. Fakat kansere yol açan tipleri ve siğile yol açan tipleri farklıdır. En çok HPV 16-18 tipleri rahim ağzı kanserine neden olmaktadır.

Ayrıca rahim ağzı kanseri diğer için risk faktörleri şunlardır:

 • Birden fazla cinsel partner sahibi olmak ve bu partnerlerin de başka partnerleri olması sebebiyle cinsel bulaşın yoğunlaşması
 • Sigara içmek
 • İlk cinsel ilişki yaşının 16’nın altında olması
 • Çok doğum yapmak
 • Düşük sosyoekonomik düzey ve eğitimsizlik

Rahim ağzı kanseri tedavisi için hangi doktor ve hangi bölüme, ne zaman gidilmeli?

Rahim ağzı kanseri ile ilgilenen bölüm Kadın Hastalıkları ve Doğum (Jinekoloji) bölümüdür. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları cerrahtırlar. Yani gerekli durumda ameliyatları ve diğer tedavileri de onlar yapar. Ayrıca Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünün bir yan dalı olan Jinekolojik onkoloji, kadın kanserleri üzerinde uzmanlaşmıştır. Günümüzde bu uzmanların sayıları arttığı için tedavileri artık esas olarak onlar yürütmektedir.

Bunun yanı sıra, tedaviye radyoterapi ve kemoterapi eklenecekse, radyasyon onkolojisi ve medikal onkoloji bölümlerine hekimler tarafından yönlendirme yapılır ve hastayla ilgilenen tüm hekimler beraber tedaviyi yürütürler.

Makaleyi faydalı buldun mu?
64
64
Makeleyi Paylaşın

Rahim ağzı kanseri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Aslında rahim ağzı kanseri kişiden kişiye bulaşmaz. Rahim ağzı kanserine sebep olan virüs olan HPV, kişiden kişiye cinsel ilişki yolu ile bulaşır. Kişinin cinsel organlarındaki siğillerden cilt teması ile de bulaşma söz konusudur fakat siğil yapan türlerle kanser yapan türler farklı olduğu için, siğil bulaşmış olsa bile kanser bulaşmamış olmayabilir. 

HPV bulaşını engellemek için yapılacak en önemli şey güvenli cinsel ilişki yaşamak ve kondom (prezervatif) kullanmaktır. Doğum kontrol hapları kadını gebelikten korur fakat cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz. Kişilerin cinsel yaşamına hekimlerin öneride bulunması ve yorum yapması mümkün değildir fakat ne kadar az partnerle birlikte olunursa cinsel yolla bulaşan hastalık riski kapma ihtimali o kadar azalır.

Rahim ağzı kanseri, tedavisiz kalırsa kesinlikle öldürür. Kanser ölümcül ve çok ciddi bir hastalıktır. Bazen maalesef tedaviye rağmen hastalar kurtulamayabilir. Henüz pek çok kanser gibi rahim ağzı kanserinin de kesin, %100 bir tedavisi bulunmamaktadır.

Fakat rahim ağzı kanseri en sık Evre 1’de tanı alan, erken belirti veren ve yavaş ilerleyen bir kanser türüdür bunlar bir kanser için olumlu bir niteliklerdir. Rahim ağzı kanserlerinde ortalama sağ kalımı belirleyen en önemli faktör evredir. 

5 yıllık sağ kalım oranı;

 • CIN-3 varlığında %100,
 • Evre 1 kanser varlığında, %85,
 • Evre 2’de %28,
 • Evre 3’te %21,
 • Evre 4’te ise %4’tür.

Hastaların %47’si tanı anında evre 1’dedir, %28’i evre 2’dedir, %21’i evre 3te, %7’si ise evre 4’tedir. Görüldüğü gibi ömrü ciddi derecede kısaltacak seviyede tanı almak oldukça nadirdir. 

Bu sayıların hepsinin birer istatistik olduğu bilinmeli ve hastalığın gidişatının tamamen hastanın içinde bulunduğu duruma özel olduğu unutulmamalıdır.

Rahim ağzı kanseri testi temel olarak pap smear yada smear olarak adlandırılan testtir. Rahim ağzından sürüntü örneği alınarak incelenir ve bölgedeki hücre bozuklukları kansere yatkınlık açısından değerlendirilir. 

Pap smear, poliklinik koşullarında 5 dakika içinde uygulanabilecek oldukça basit bir testtir. Acı-ağrı hissedilmez, herhangi bir hazırlık aşaması gerektirmez. Smear bir tarama testidir, yani sağlıklı toplumda hastalığın belirti vermeden saptanması için yaygın uygulanır. Hiçbir problemi olmasa bile kadınların 21 yaşından sonra 3 senede bir smear yaptırması gerekir.

Smearda şüpheli bulgulara rastlanırsa tanıyı kesinleştirmek ve ya detaylı değerlendirmek amacıyla hastalara kolposkopi yapılır. Kolposkopi de, bölgenin büyütücü özel mikroskoplar altında incelenmesine olanak verir. Kolposkopi ile beraber bölgeden doku örneği alınarak, biyopsi yapılabilir.

Rahmi alınan kadın rahim ağzı kanseri olmaz çünkü rahim alınırken rahim ağzı da alınır. Sebebe bağlı vajinanın üst bölgeleri bile alınmak durumunda kalınabilir. Fakat rahmi alınmış kadınlar da cinsel ilişki sonucu HPV kapabilir ve bu siğillere sebep olabilir, yine de korunmayı elden bırakmamak önerilir.

Rahim ağzı kanseri en sık 35-40 yaşları arasında ve 60-65 yaş arasında iki pik dönemde izlenir. Bunun dışında doğurganlık çağındaki (20 yaşından büyük) kadındalarda serviks kanseri görülebilir, hatta daha küçük kız çocuklarında da çeşitli sebeplerle rahim ağzı kanseri görülebilir fakat bunların oranı %1’den bile düşüktür.

Serviks kanseri olarak da bilinen rahim ağzı kanseri, kadınlarda bulunan rahimde HPV virüsü nedeniyle kanser oluşmasıdır.

makaleyi incele

Serviks kanseri diğer adıyla rahim ağzı kanseri tedavisi için 3 yöntem uygulanabilir. Bu yöntemler; cerrahi tedavi, radyoterapi ya da ışın tedavisi ve kemoterapidir.

makaleyi incele