Polikistik over ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Polikistik over, yumurtalıklarda çok sayıda kist olması anlamındadır ve tehlike yaratan bu durumun kendisi değil, sebep olduğu hormonal değişikliklerdir. Dolayısıyla polikistik over sendromunun kendiliğinden düzelmesi beklenemez. Fakat hormonal anormalliklerin yönetilmesi oldukça basittir. Güncel tedavi yaklaşımları yaşam tarzı değişikliği ve semptomatik tedavilerle polikistik over sendromu semptomlarını baskılamaya dayanır.

Polikistik over sendromu, adet düzensizliği ve yumurtlama problemi nedeniyle gebe kalmayı zorlaştıran bir durumdur. Ancak bu durum kesinlikle kısırlık anlamına gelmez. Günümüzde gebelik planlayan, polikistik over sendromlulara uygulanan tedavi seçenekleri mevcuttur.

Polikistik over sendromunda ideal kilo, sağlıklı olan kilodur. Vücut kitle indeksi (BMI) baz alınarak kişinin boyuna göre olması gereken kilo saptanır. Yeni çalışmalara göre kişinin ideal kilosu 22x (boyun metre cinsinden karesi) formülü ile belirlenir.

(165 boyundaki bir kadının ideal kilosu 22x1.652 = 59.9)

Polikistik over sendromunda yumurtalıklarda çok sayıda follikül ve bu folliküllerin her birinde birer yumurta bulunur. Hamile kalmak için bu follikülün çatlayıp, içindeki yumurtanın atılması gerekmektedir. Polikistik over sendromunda temel problem bu follikülün çatlayıp yumurtayı dışarı atamamasıdır. 

Güncel tedavi yaklaşımında amaç yumurtlamayı tetiklemektir. Bunun için medikal ve cerrahi yöntemler vardır. 

  • İlk basamak tedavi yöntemi klomifen sitrat ile ovulasyonun uyarılmasıdır. Tedavi sonrası %60-85 oranında ovulasyon sağlanmakta, ovulasyonun sağlandığı polikistik over sendromluların da %50’si hamile kalmaktadır. Polikistik over sendromlu kadınların %15’i bu tedaviye cevap vermemektedir. Bu durumda ikinci basamak tedaviler uygulanır.
  • İkinci basamakta gonadotropinler ile ovuslasyon uyarılır. Bu ilaçlar kullanılırken yan etkileri nedeniyle tecrübeli hekimler tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmelidir.
  • İkinci basamak tedavilerden bir diğeri ise laparoskopik ovaryan drilling ameliyatıdır. Uygulanan hastalarda ovulasyonun daha kolay gerçekleştiği bildirilmiştir.

Polikistik over sendromu her hastada değişik seyreder. Bazı hastalarda adet döneminde ağrıya neden  olabilmektedir.

Karın ağrısı yapan birçok durum olmakla birlikte adet döneminde ağrı hissedilmesi belli bir şiddete kadar normaldir. Ağrı çok şiddetliyse polikistik over sendromu veya endometriozise (çikolata kisti) bağlı olabilir.

Polikistik over kendiliğinden geçmez. Ancak polikistik over sendromu kendiliğinden iyileşebilir. Kendiliğinden iyileşmeden kasıt, ilaç tedavisiz semptomların düzelmesidir. 6 ay içinde mevcut kilonun %5-10'u kadarını vermek, polikistik over sendromu hastalarının %55-100’ünde endokrin ve metabolik iyileşmeler sağlamaktadır.

Polikistik over sendromu hastalarının dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri karbonhidrat tüketiminin sınırlandırılmasıdır. Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tüketilmelidir. 

Yeteri kadar lifli gıda almaya dikkat edilmelidir. Sebze ve meyve tüketilmelidir.

Sindirim sistemindeki yararlı bakteriler metabolizmada çok önemli etkilere sahiptir. Bu bakterilerin korunması için probiyotik yoğurt, kefir, turşu gibi fermente gıdalar tüketilmelidir.

Beslenme değişikliğine ek olarak düzenli egzersiz yapmak (özellikle yürüyüş) insülin direncini kırarak kilo vermenin önündeki en büyük engeli kaldırmış olur.

Beslenme değişikliği ve egzersiz programına uyum gösteremeyen hastalarda metformin tedavisi ile insülin direnci ortadan kaldırılır böylece kilo vermek kolaylaşır.

Polikistik over ile İlgili Makeleler

Polikistik Over

Polikistik over, yumurtalıklarda kist oluşumuyla meydana gelen endokrin bir hastalıktır. Altında yatan sebep kesin olarak bilinmediği için, tedavisi belirtilere yönelik olarak yapılır.

makaleyi incele