Yorgunluk ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yapılan araştırmalara göre yorgun bireylerin daha yüksek tansiyona sahip olduğu saptanmıştır. Ancak kronik yorgunluk sendromu kişide daha çok düşük tansiyona sebep olmaktadır. Bununla birlikte yorgunluk, çoğunlukla tansiyon yüksekliğinin sebebi değil bir sonucudur.

Göz yorulması için günlük alışkanlıklarda değişiklik yapmak ve ortamınızı değiştirmek gibi çözümlerle tedavi edilebilir. Doktorlar, uzun süren bilgisayar kullanımı veya kitap okuma alışkanlığında gözü rahatlatmak gözlük kullanımı önerebilirler. Bunun dışında gözleri dinlendirerek çalışmak, bulunulan ortamı havalandırmak ve ekran parlaklığına dikkat etmek göz yorgunluğuna iyi gelecektir.

Araştırmacılara göre yorgunluk, beyinde duyguların işlendiği alanın etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle endişelenmeye eğilimi olan insanlar yorgunluk ve uykusuzluk halinde daha kolay etkilenebilirler. Bu nedenle panik atağı olan kişiler yorgunluktan daha fazla etkilenir ve daha fazla endişe duyarlar.

Hamileliğin ilk üç ayı bulantı ve hormon değişiklikleri nedeniyle vücutta yorgunluğa neden olmaktadır. Sonraki üç ay hamileliğin en rahat aylarıdır. Fakat son üç ayda kilo alınması nedeniyle vücut sık sık dinlenmeye ihtiyaç duymaktadır.

Mental yorgunluk genellikle strese bağlı ortaya çıkmaktadır. Kişi günlük aktivitelerini yapamayacak kadar yorgun ve halsiz hisseder. Bununla birlikte mental yorgunluk kaygı ve depresyona neden olabilmektedir.

 Metal yorgunluk ise malzeme biliminde karşımıza çıkmaktadır ve bir malzemenin aynı işlemi defalarca yapması sonucunda oluşur. Metal ve mental yorgunluk sadece kelime bakımından benzerdir, anlamları alakasızdır.

Yüzdeki yorgunluk; d vitamini eksikliği, sıvı kaybı, etraftaki kirlilik veya güneş ışığına fazla maruz kalmanın sonucunda oluşabilmektedir. İyi bir gece uykusu, sigara kullanmamak, bol su içmek, gün içinde derin nefes alarak kandaki oksijenlenmeyi artırmak ve spor yapmak yüzünüze ve aynı zamanda cildinize sağlıklı bir görünüm kazandıracaktır.

Hamilelikte yorgunluk şikâyeti hormonların değişmesi, kilo alımı ve vücuttaki besinlerin bebekle paylaşılması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar ve yorgunluk belirtileri bebeği etkilemez. Gebelikte egzersiz yapılarak, beslenme düzeni oluşturularak ve bol bol dinlenerek yorgunluğun üstesinden gelinebilir.

Yorgunluk ile İlgili Makeleler

Yorgunluk

Yorgunluk, sosyal hayatın, iş yaşamının ve günlük yapılması gereken aktivitelerin aksamasına neden olabilir. Tedavi yorgunluğa sebep olan etkene göre yapılmaktadır.

makaleyi incele