Enneagram Nedir?

Varlığı çok uzun yıllar öncesine dayanan enneagram testi, basit anlamıyla kişilik analiz testidir

Latince anlamı “dokuz çizgi” olan ve kişilik tiplerini tanımlayan bir çalışma olan Enneagramgünümüzde daha sıklıkla kullanılmaya başlanmış olsa da; varlığı çok daha eski yıllara dayanmaktadır. Enneagram tanımı için kullanılabilecek en basit cevap; kişilik analizi olacaktır. Dokuz farklı mizaç tipinin olduğunu savunan bu çalışma, kişilerin kendilerini geliştirmeleri gereken alanları belirleyip, daha doğrusu öz benliklerini tanımaları için bir yol açmaktadır.

Bizlere doğuştan verilmiş bir takım özellikler bulunmaktadır. Bu bazen burçlarla ifade edilmeye çalışılsa da, kişilerin özelliklerini tam olarak tanımlayamaz. Mesela aynı burca ve yükselene sahip insanların, farklı karakteristik özellikleri olması gözlemlenebilmektedir. Bu noktada enneagram testi devreye girer. Günümüzde ücretsiz Enneagram testi yapan birçok site bulunmaktadır. Bunlar kısmi olsa da size karakterler hakkında ipuçları vermeye yetecektir.

Enneagram Testi Nedir?

İnsan hayatı boyunca gerçek “ben” kavramını arayıp durur. Çocukken hissettiğimiz ve büyüdükçe kaybolan veya üstü örtülen özelliklerin arayışındadır. Zaman içinde hayat telaşı veya yaşadığı olayların hengamesinde kendini unutan insan, özüne dönemedikçe gerçek iç huzuruna da erişemez. Sufiliğin temellerine indiğimizde de enneagramla karşılaşmamızın sebebi budur. Enneagram testi bir takım sorulara verilen samimi cevaplarla kişinin özüne inerek, gerçek karakterinin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Bu şekilde baktığımızda daha çok uhrevi bir şeyden bahsediyormuş gibi görünse de enneagram testi dünyevi alanlarla da oldukça sık kullanılmaktadır. Kendini tanıyan kişi, hangi alanlarda daha başarılı olacağını çözümler ve o alanlara yoğunlaşırsa başarı elde etmemesi mümkün değildir. Temelini eski bilginler ve sufiler atmış olsa da bugünkü halini almasında George Gurdjieff’in ve Oscar Ichazo’nun katkısı oldukça büyüktür. Tarihçesi ilk çağlara kadar uzanmakta olan bu yöntem, günümüzde çok farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Enneagram Testi Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Günümüzde çocuk eğitimi başta olmak üzere, eleman alımı, kariyer planlama ve partner seçimi gibi çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir.

 1. Geleceğin mimarı çocukların özelliklerine uygun bir eğitim inşa edebilmek için, onu yakından tanımak, neye nasıl tepki verebileceğini önceden kestirebilmek için kullanılan bir yöntemdir. Bunun haricinde çocuğun karakteristik özellikleri doğrultusunda eksik olduğu şeyleri önceden bilerek bu eksiklerin kapatılmasına yardımcı olabilmektedir. Ebeveynlerin çocuklarının eğilimleri doğrultusunda başarı elde edebileceği bir alana yönlendirmesine de katkı sağlamaktadır.
 2. Enneagram testi alanında yeterli eğitimi almış insan kaynakları uzmanları tarafından da kullanılan bu yöntem, işe alınacak personelin hangi alanlarda daha verimli olacağını önceden kestirebilmekte ve alımları buna uygun şekilde gerçekleştirebilmektedir. 
 3. Özellikle gençlerin tam olarak meslek tercihi yapmaya başlayacağı süreçte, bir uzman eşliğinde enneagram testi uygulanırsa bireylerin daha başarı ve en önemlisi mutlu olabilecekleri bir iş alanına yönelmelerinin önünü açmaktadır.
 4. Birlikte bir gelecek hayali kuracağınız partner seçiminde sevginin tek başına yeterli olmadığı bir gerçektir. Aşılamayan problemlerin zaman içinde sevgiyi ve saygıyı yok ettiği bilinmektedir. Karakter analizi de olarak bilinen enneagram testi yapacağınız bir ilişkide iki tarafta birbirini çok daha iyi tanıyacağı için var olan sorunların çözümü, oluşabilecek sorunların üstesinden gelme ve birbirlerine uygun olup olmadıklarını anlama konusunda oldukça yardımcı olacaktır. 
 5. Amerika gibi dünyaca ünlü üniversitelere sahip bir ülkede, başta Harvard Hukuk Fakültesi olmak üzere, Sanford, Güney California üniversitesi, Los Angeles üniversitesi eğitim programlarında psikoloji, tıp, sanat ve işletme alanlarında etkin olarak kullanılmaktadır.
 6. Siyasal iletişimde etkin olarak faydalanılan bu sitem, Almanya orduları dahil olmak üzere pek çok askeri ve güvenlik teşkilatında kullanılmaktadır. Sorun çözme odaklı olan ve insanların hangi durumlarda ne tepki verdiğini ölçmeye yarayan enneagram testi suçlu psikolojisi tanımlayabildiği için mahkeme salonlarında da sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.

Mizaç testleri olarak da son yıllarda eğitimi gittikçe yaygınlaşan bu yöntem sayesinde, insani ilişkilerinizi çok daha kolay yönetebilir, daha huzurlu ve daha mutlu bir yaşam sürebilirsiniz. Çünkü bu sayede özellikle yakın çevrenizdeki insanların hangi durumda ne tepki vereceğini önceden kestirmiş ve sunacağınız fikirleri kabul ettirme doğrultusunda nasıl bir yol izleyeceğinizi önceden belirleyebilirsiniz.

Kişilik Tipleri Nelerdir?

Dokuz farklı kişilik olduğunu belirten bu yöntemle, sizin sahip olduğunuz kişilik tipinin ne olduğunun belirlenebilmesi için, bu alanda uzman kişilerden yardım almalısınız. Kişilik tipleri kısaca şu şekildedir;

 1. Mükemmeliyetçilik; Dünyanın daha kusursuz bir yaşam alanı olması için var güçleriyle çalışan bu karakterdeki insanlar, son derece sabırlıdır. Çevrelerindeki her şeyi ve herkesi kusursuzlaştırmaya gayret eden bu insanlar, yaptıkları işlerde herhangi bir eksiklik olması durumunda suçluluk duygusunu derinde hissederler.
 2. Yardımseverlik; Hayattaki yaşama amaçları yardıma ihtiyacı olan herkese yetişebilmek olan bu kişilikteki insanlar, başkalarının derdiyle ilgilenirken çoğunlukla kendilerini unuturlar. Samimi ilişkileri çok çabuk kurabilirler ve insani ilişkilere son derece önem verirler. Yardıma ihtiyaçları olduğunda, kimseye bir şey söylemeden aynı kendisinin yaptığı gibi yanında olunmasını bekler. Beklentisi karşılanmadığında kırgınlıkla beraber gelen bir sessizliğe bürünebilirler.
 3. Başarı odaklı olmak; Bu karakter tipine sahip kişiler için hayatta ki en önemli şey başarı elde etmektir. Bunun için hırs ve gayretle çalışırlar. Dahil oldukları her alanda mutlak başarı ister ve giriştikleri tüm organizasyonlarda mükemmele yakın sonuç almaktadırlar.
 4. Özgünlük; Oldukça yaratıcı bir zekaya sahip olan bu tip, duyguları ifade etmekte son derece başarılıdır. Sıradanlıktan çok uzak olmaları onları daima farklı ve çekici kılar. Diğer insanların çok zor görebileceği derinlikleri görmek onlar için oldukça kolaydır.
 5. Araştırmacı tip; sürekli öğrenme arzusuyla yanan bu insanlar, sebep sonuç ilişkilerini kolaylıkla kurabilir. Gözlem yetenekleri olağanüstü gelişmiştir. Problemleri kolaylıkla çözebilen bu tip, kitap okumaktan ve bilmedikleri her şeyi araştırmaktan inanılmaz keyif alır.
 6. Sorgulayıcı; Her şeye kuşkuyla bakan bu grubun insanları, sevdiklerini ve kendilerini, olası tehlikelerden korumak için sürekli tetiktedir. Olup biten olayları sorgulayan bu insanlara yalan söylemek veya onları kandırmaya çalışmak neredeyse imkansızdır. Güvendikleri kişiye kendilerini adayan bu insanları kaybetmek büyük kayıp olacağı için, çevrelerindeki insanların daha fazla ihtimam göstermesi gerekmektedir.
 7. Maceracılık; Daha dışa dönük yaşayan bu karakterin insanları içlerinde bitmek bilmeyen yaşam enerjilerini, çevrelerine saçmaktan büyük mutluluk duyar. İnsanları çok kolay motive edebilen, ışığıyla etrafını aydınlatan bu tip insanların zihni sürekli olarak çalışmaktadır. Yeni fikirler üretmektedir ve bir işten başka bir işe geçme yapısıyla çabucak fark edilir.
 8. Lider ruhlu; Neredeyse kendilerini gücün simgesi olarak gören bu insanlar, adaletsizliğe asla dayanamaz. Mazlumun yanında ve zalimin karşısında durmalarıyla meydan okuyan bir karaktere sahiplerdir. Başladıkları işi bitirmeden asla bırakmayan ve sevgisini de öfkesini de dışa vurmaktan çekinmeyen kişilerdir.
 9. Barışçıl; kişileri ve olayları yargılamadan, yadırgamadan inceleyebilen bu insanlar, objektif bir bakış açısına sahiplerdir. Sorun çözmekte ustalaşmış olmaları ve her görüş ve kültüre hoş görüyle yaklaşabilmeleriyle tanınırlar.

Stres, kaygı, hastalık veya çok huzurlu olunduğunda bu kişilikler kayabilmektedir. Kısaca; enneagram testi ile kişiliklerin ortaya çıkması için büyük bir özveri ile bu konuya eğilmek ve bu testin nasıl yapıldığını en ince detaylarıyla öğrenmek gerekmektedir. Hiçbir yöntemde olmadığı gibi bu yöntemde de %100 bir sonuç beklenemez. Fakat insanları tanımak anlamında psikoterapistlerin dahi sıklıkla başvurdukları ve kesine yakın sonuçlar almayı vadetmektedir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
3
1
Makeleyi Paylaşın