Serebral palsi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu hastalığın kliniğine, bulgularına, tedavi şekline göre değişir. Bundan dolayı kesin bir şey söylenemez. Fizik tedavi programları uygulanır, gerekirse ameliyatlar yapılır, pediatrik nörologlar tarafından takip edilir, rehabilite edilirler. Bunlar uygun zamanda düzenli bir şekilde yapılırsa hastaların hayat kaliteleri çok fazla yükselir ve uyumlu bir yaşam sürebilirler.

Aynı zamanda ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanırlarsa hayat standartları yükselir. Ayrıca aileler bilgilendirilirse, aile destek programları yapılırsa, anne – baba eğitimi verilirse, motor disfonksiyon tedavisi verilirse; serebral palsili kişilerin ve ebeveynlerin hayatları çok daha güzel olur.

Serebral palsili kişilerin erken yaşta tedavi edilmesi çok önemlidir.

Bebeklerde olursa: Bebekler başını tutamayabilir, oturamayabilir, dönemeyebilir, yürüyemeyebilir. Salya akmaları, yutma güçlükleri görülebilir.

Hareket ve koordinasyon bozuklukları görülür. Kaslarda sertlik ve tonusunda değişiklikler görülür. Motor becerilerinde sıkıntılar vardır. Ciddi yürüme problemleri olur.  Konuşmada problemler ortaya çıkar. Görme-işitme güçlükleri vardır.

Zihinsel engeller, nöbetler, idrar tutamama gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Kasları uzatabilir, tendon transferi (kasın fonksiyonunu farklı bir fonksiyona getirme) yapabilir, deformiteli kemikler ameliyat edilir.

5 yaşından önce cerrahi ameliyatlar önerilmez. Çünkü daha sonra tekrarlama eğilimleri vardır.

Genel olarak serebral palsi görülme sıklığı 1000 canlı doğumdan ortalama 2’dir. Türkiye de bu 1000 canlı doğumda 4 olarak bulunmuştur.

Kranial USG (ultrasonografi), BT (bilgisayarlı tomografi), MRI (manyetik rezonanslı görüntüleme), PET

Zihinsel engeller, epilepsi, duyu-algı bozuklukları, görme bozuklukları, işitme bozuklukları, konuşma bozuklukları, yutma- emme yetersizliği, diş çürükleri, solunum yetersizliği, davranışsal bozuklar eşlik edebilir.

Serebral palsi ile İlgili Makeleler

Serebral Palsi

Serebral palsi, genellikle doğumdan önce meydana gelen bir kas iskelet sistemi hastalığı olup, kesin bir tedavisi yoktur.

makaleyi incele