İshal ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Pirinç suyu, havuç, muz, kuru kahve limon, soda, gazoz, soyulmuş elma, haşlanmış patates gibi gıdalar kesebilirken aynı zaman da doktorun; etkeni varsa ishalin ona göre uygun görüp yazdığı bakteriler için antibiyotikler de keser. Paraziter etkenler için antiparaziterler ve probiyotikler ishali kesebilir. İlaçlar doktor kontrolünde kullanılmalı, kişi kendisi kullanmamalıdır.

Akut ishal 2 haftadan daha kısa sürer. Persistan ishal 2 ile 4 hafta arası sürer. Kronik ishal ise 4 haftadan daha uzun sürer. Yaş gruplarına göre, metobolizmaya göre, ishalin etkenine göre süre değişkenlik gösterebilir.

Süt ve süt ürünleri başlangıçta laktoz intoleransı nedeniyle kaçınılmalıdır. Yani hastalığın başında tüketilmemelidir, ishal yapar.

Evet, hamilelik ishal yapar. Çünkü değişen metobolizma, kullandığı vitaminler, beslenme alışkanlıklarının değişimleri, gıdalara karşı daha hassas olma durumundan dolayı hamilelik ishal yapabilir.

Normalde kiraz yemek bağırsakları düzenleyerek ishale de kabızlığa da iyi gelebilir. Fakat aç karnına çok fazla kiraz yemek ishale sebep olabilir.

Evet kilo verdirir. Çünkü bir sıvı kaybı durumu söz konusudur. Dehidratasyon bulguları vardır. Kişi halsizlik, bulantı, kusma gibi nedenlerden dolayı iştahsızlık da yaşar.

İshal önleyici gıdalar verilebilir (muz, soyulmuş elma). Şekerli gıdalar, kola gibi asitli içecekler verilmemelidir. Semptomları varsa (ateş, göz kürelerinde çökkünlük, kusma) vakit kaybetmeden doktora götürülmeli ve müdahale edilmelidir.

İshal ile İlgili Makeleler

İshal

İshal olarak da bilinen diyare, fazla miktarda ve sulu bir şekilde dışkılama durumu olup tedavisinde öncelikle kaybedilen sıvı vücuda sıvı ve elektrolit takviyesiyle vücuda geri kazandırılır.

makaleyi incele