evim.com

Adenovirüs Nedir?

Adenovirüsler ise zarfsız bir DNA virüsü olarak bilinmektedirler. Adenovirüsün hastalık yapabileceği 100’ den fazla türü bulunabilmektedir.

Virüsler DNA ve RNA virüsleri olarak ikiyi ayrılmaktadırlar. Adenovirüsler DNA virüs ailesinin birer üyesidir. Virüsler aynı zamanda zarflı ve zarfsız olmak üzere de ikiye ayrılmaktadır. Adenovirüsler ise zarfsız bir DNA virüsü olarak bilinmektedirler. Adenovirüsün hastalık yapabileceği 100’ den fazla türü bulunabilmektedir. Fakat yapılan araştırmalar göstermiştir ki, insanlarda sadece 49 adet Adenovirüs türü hastalık yapabilmektedir. Adenovirüs kuluçka süresi ise oldukça değişkendir. 

Adenoviruslerin yapısında “penton” adı verilen antijenler bulunmaktadır. Penton antijenleri sadece adenovirüste bulunmaktadır. Penton antijenine ek olarak “hekzon” antijenleri de adenovirüs antijeni arasında yer almaktadır. 

Zarfsız bir DNA virüsü olan Adenovirüsler genellikle solunum yoluyla bir insandan diğerine bulaşmaktadır. Çocuklarda ise “fekal – oral” bulaş yolu solunum yolundan daha sık görülmektedir. Fekal – oral bulaş yolu kısaca ellerin kirli bir şekilde ağıza götürülmesi sonucu oluşmaktadır. Bazı durumlarda ise yeterli derecede klorlama yapılmamış havuzlar bu virüsün taşınması için bir risk taşımaktadırlar.

Adenovirüsün Belirtileri

Zarfsız bir virüs olan Adenovirüs çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir. 100’den fazla tipi bulunan adenovirüsün, hangi alt tipe ait olduğu neden olacağı hastalık açısından önemlidir. Örneğin 3, 4, 7, 14 ve 21 alt tipleri genellikle zatürreye neden olmaktadır. Bu alt tipler özellikle askeri birliklerde görülen zatürre veya kreşlerde görülen zatürrelerin önemli bir nedenidir.

  • Adenovirüsler sık bir şekilde “boğaz ağrısı, boğaz yanması” gibi belirtilere neden olmaktadırlar. 
  • Bazı adenovirüs tipleri “bademcik iltihaplanması veya bademcik şişmesine” neden olmaktadır.
  • Adenovirüs göz tutulumu da yapabilen virüslerdendir. Özellikle “Folliküler Konjuktivit” adı verilen göz problemine neden olabilmektedirler. Bu duruma adenovirüs konjonktiviti adı da verilebilmektedir. Folliküler konjuktivit durumunda genellikle bir akıntı olmamakla beraber, hastalık kendiliğinden düzelmektedir.
  • Ateş, faranjit ve kırmızı göz tablosunun hakim olduğu “Faringo – Konjuktival Ateş” durumunda da neden olabilirler.
  • Ateş, idrar esnasında ağrı ve idrarda kan tablosunun hakim olduğu “Hemorajik Sistit” hastalığı da Adenovirüs ile temas sonucu oluşabilmektedir.
  • Kalp kasının iltihaplanması anlamına gelen “Myokardit” bazı durumlarda bu virüsle temas sonucu oluşabilmektedir.
  • Özellikle bağışıklık sistemi düşük olanlarda veya karaciğer nakli yapılan çocuklarda, bu virüsle temas sonucu karaciğer iltihabı gelişebilmektedir.
  • 2 yaş altındaki çocuklarda bağırsak iltihabının en sık nedenleri arasında yer almaktadır. Bu durumda adenovirüs ishale neden olabilmektedir. Adenovirüs bağırsak enfeksiyonuna neden olabileceği için, özellikle çocukların el temizliğine önem göstererek bulaş yolunu engellemeleri gerekmektedir.
  • Adenovirüsler bazı durumlarda beyin zarı iltihabı olarak bilinen menenjite de neden olabilmektedirler.

Adenovirüs Nedenleri

Zarfsız bir DNA virüsü olan Adenovirüsün insanlara bulaşması açısından 3 farklı yol bilinmektedir. İlk ve en sık görülen yol, insandan insana solunum yoluyla bulaştır. İkinci en sık görülen yol ise fekal – oral yoldur. Fekal – oral yol, dışkıyla temas etmiş ellerin yeterince temizlenmeden ağıza götürülmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Fekal – oral bulaş yolu çocuklarda en sık görülen bulaş türüdür. Son olarak bazı durumlarda yeterince klorlanmamış havuz suyuna giren bireylerde de Adenovirüs bulaşabilmektedir.  

Adenovirüs için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Adenovirüs çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir. Fakat bu hastalıkların adenovirüs tarafından olduğu ancak ileri tetkikler aracılığıyla saptanabilmektedir. Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları bu virüs ile ilgilenen ana bilim dalıdır. Fakat adenovirüs göz enfeksiyonuna neden olabildiği için, göz problemi olan hastalık Göz Hastalıkları Uzmanına müracaat etmesi gerekmektedir. Adenovirüs aynı zamanda midede de bazı sorunlara yol açabilmektedir, mide ile ilgili problemleri olan hastaların da İç Hastalıkları Uzmanına başvurmaları gerekmektedir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Adenovirüs ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Adenovirüsün çeşitli bulaş yolları bulunmaktadır. Bu bulaş yollarının başında solunum yoluyla bulaş gelmektedir. Adenovirüsle enfekte olan bireylerin damlacıklarının başka birine geçmesiyle bulaş olabilmektedir. Çocuklarda ise sıkça fekal – oral yol ile bulaş görülebilmektedir. Fekal – oral yolda kaka ile kirlenen elin yeterince temizlenmeden ağza götürülmesi sonucu adenovirüs bulaşmaktadır. Bazı durumlarda ise yeterince dezenfekte edilmemeiş havuzlardan adenovirüs bulaşabilmektedir.

Adenovirüsler ise zarfsız bir DNA virüsü olarak bilinmektedirler. Adenovirüsün hastalık yapabileceği 100’ den fazla türü bulunabilmektedir.

makaleyi incele

Adenovirüse özgün bir tedavi ne yazık ki bulunmamaktadır. Adenovirüsün tedavisi genel olarak destek tedavisi olarak bilinmektedir.

makaleyi incele