Bel soğukluğu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bel soğukluğunun bilinen 2 bulaşma yolu vardır. Bunlardan ilki ve en yaygın olanı cinsel yolla bulaşmadır. Bakteri cinsel organlara yerleşerek ilişki esnasında sıvı değişimiyle erkekten kadına ya da kadından erkeğe bulaşabilir. Korunmak için kondom kullanmak yeterlidir. Ayrıca oral ve anal cinsel ilişki yolu ile de bulaşma mümkündür. Bu durumlarda rektumda veya boğazda da hastalık oluşturacaktır.

İkinci bulaşma yolu ise, bel soğukluğu olan annenin doğum yolu ile yenidoğan bebeğe bulaştırmasıdır. Günümüzde gebelik takibi, hastane şartlarında doğum gibi sağlık hizmetlerinin yaygınlaşmasıyla bu yolla bulaşma oranı düşmektedir.

Gonore ilaç kullanılması halinde ve belirtiler ilk ortaya çıktığında hekime başvurulması durumunda, çok istisnai durumlar dışında 1 hafta içinde iz bırakmadan iyileşir. Eğer hastalarda bağışıklık sistemi problemleri varsa hastalığın seyri daha gürültülü olabilir.

Eğer ilaç kullanılmazsa, hastalık ortalama 2 ay sürer ama ek problemlere yol açması oldukça yüksek ihtimaldir. Dolayısıyla tamamen iyileşmesi çok daha uzun zaman alabilir ya da mümkün olmayabilir. Örneğin kadınlarda tüm pelvik (kasık bölgesi) bölgeye yayılarak kronik bir enfeksiyon tablosu olan ve ağrı ile seyreden PID’e yol açabilir. Erkeklerde ise prostat iltihabı ya da anal kanalda iltihap oluşturabilir. Bunların ekstra tedavisi ile beraber iyileşme çok uzun zaman alabilir.

Bel soğukluğu kendiliğinden yaklaşık 2 ayda geçer fakat bir çok ek hastalığa yol açarak iyileşme görülür. Akıntı ve rahatsızlık hissi geçebilir fakat, PID, kısırlık, prostatit gibi ek hastalıklar gelişebilir. Bu sebepten kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir.

Bel soğukluğu testi temel olarak idrar örneğinin incelenmesine dayanır. Hastanede basitçe verilecek bir idrar örneği çalışılması için yeterlidir. Ayrıca gerekli durumlarda boğazdan, cinsel organlardan ve anal kanaldan sıvı örneği alınarak kültür de yapılabilir. Bu da oldukça basit bir işlemdir.

Bel soğukluğu genel itibariyle bel ağrısı yapmaz. Fakat kadınlarda hastalık uzun süredir mevcutsa ve kasık bölgesinde yaygın enfeksiyona (PID) yol açtıysa sık sık oluşan bel, kasık ve karın ağrıları görülebilir. Bu durumda mutlaka hekime başvurmak gereklidir.

Bel soğukluğu hastaların %85’inde hiç belirti vermez ve ortaya çıkmaz. Fakat bu hastalık yoktur anlamına gelmemektedir. Şüpheli bir cinsel ilişki yaşadıysanız mutlaka bir enfeksiyon, kadın ve doğum hastalıkları ve ya üroloji hekimine başvurmanız gerekir. 

Eğer hastalık semptomatik (belirtleri ortaya çıkarak) ilerleyecekse, erkeklerde 2-7 gün arasında, kadınlarda ise 7-10 gün arasında ortaya çıkması beklenir.

Bel soğukluğunun geçtiği tüm enfeksiyonlar gibi belirtilerin iyileşmesiyle anlaşılır. Akıntı kesilir, cinsel organlardaki hassasiyet ve ağrı azalır, idrar yaparken yanma hissi geçer ve makattaki akıntılar ve kaşıntılar kaybolur. 

Fakat tedavi almadan hastalık atlatıldıysa, aslında geçmemiş olabilir. Bu şu demektir; hastaların farkına varamayacağı düzeyde bakteriler iç organlara yayılabilir ve yine belirtisiz olarak, özellikle kadınlar PID gibi kısırlığa kadar gidebilecek ciddi tablolar oluşabilir. Bunları önlemenin en iyi yolu kondomla korunarak ve mümkünse tek eşli bir cinsel yaşama sahip olmaktır. Bunun yanında eğer belirtiler ortaya çıktıysa mutlaka vakit geçmeden hekime başvurmak gerekir.

Bel soğukluğu ile İlgili Makeleler

Bel Soğukluğu

Gonokok adı verilen bakterinin, cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu hastalığı tüm vücuda kan yoluyla yayılır. Tedavisi için öncelik antibiyotik kullanımından geçer.

makaleyi incele