Vazektomi Nedir?

Vazektomi özellikle erkeklerde uygulanan ve dünyada en çok tercih edilen kalıcı doğum kontrol yöntemlerinden biridir.

Vazektomi veya vasektomi olarak bilinen yöntem tüm dünyada yaygın olarak tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Özellikle erkeklerde uygulanan ve gönüllü sterilizasyon da denen yöntem en etkili ve kalıcı doğum kontrol yöntemi olarak bilinir. Aile planlamasının önem kazandığı toplumlarda sıkça uygulanan yöntemle erkek kadın arasındaki birliktelikte belirli bir kontrol sağlanarak plansız nüfus artışının önüne geçmek amaçlanır.

Vazektomi erkeğin tohum ve sperm kanallarının bağlanması yöntemidir. Bu yöntem bir erkekte uygulandığında erkeğin gebe bırakma olanağı ortadan kalkmış olur. Bu sebeple halk arasında az bilinen bir yöntem olmakla birlikte merak edildiği de bir gerçek. Bu yöntemin uygulanması ile spermler meniye karışmaz ve ilişki esnasında erkekten gelen menide sperm bulunmaz.

Doğum kontrol yöntemleri arasında en etkilisi olan bu yöntem farklı sebeplerden ötürü çocuk sahibi olmak istemeyen veya nüfus artış hızının önlenemez düzeyde olduğu ülkelerde tercih edilmektedir. Bu çerçevede vazektomi yaptıranlar bu konuda kalıcı bir çözüme sahip olurlar.

Vazektomi Ameliyatı

Vazektomi ameliyatı erkekler üzerinde uygulanan kısa bir işlemdir. Ameliyatın kısa sürmesi ve kolay bir şekilde tamamlanması sebebiyle hastanede kalma süresi de oldukça kısadır. Ameliyat sonrasında hastalar hemen taburcu olarak evlerine dönebilir. Bu çerçevede ülkemizde vazektomi yapan hastaneler üroloji kliniğinin bulunduğu bütün hastaneler olabilir. Bu klinikteki uzman doktorlar tarafından kısa sürede uygulanan yöntemle oldukça iyi neticeler almak mümkün olmaktadır.

Vazektomi Ameliyatı Nedir?

Vazektomi ameliyatının yapılması için ameliyata girecek kişiden operasyonu kabul ettiğine dair vazektomi onam formu istenir. Bu formun bilinçli ve dikkatli bir şekilde doldurulup imzalanmasıyla ameliyat olacak kişi bütün sorumluluğu kabul etmiş sayılır. Ameliyatı yapan bütün hastane ve doktorlar onam formunu isteyebilir.

Yaklaşık 10 veya 15 dakika süren ameliyat sırasında erkeğin hayaları üzerindeki deri uyuşturulur. Buradan açılan delikle tohum kanallarına ulaşılır. Bu sayede ulaşılan tohum kanalları bağlanarak kesilir ve işlem tamamlanmış olur. Kısa süren ve oldukça kolay olan ameliyat sonrasında hasta hemen taburcu edilebilir. Ancak ameliyattan sonraki ilk birleşmelerde eskiden kalan tohumların gebe bırakmaması için alternatif korunma yolları kullanılmalıdır. İlk yirmi boşalma sonrasında bu tehlike de ortadan kalkar. Bu yüzden bu sayıya gelene kadar tohum sayılması gerekir.

Vazektomi Ameliyatı Sonrası

Vazektomi ameliyatı sonrasında ameliyatlı olan bölgede herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissedilmez. Operasyonun uygulandığı vazektomi devlet hastanesi doktoru veya farklı bir kliniğin doktoru hastaya ameliyat sonrası tavsiyeler verir. İlk tavsiyelerden biri ise muhtemelen ilk 20 boşalma süresince eski tohumların gebeliğe sebebiyet verebilmesi yüzünden korunmasız ilişkiye girilmemesi olacaktır. Bunun yanında her ihtimale karşı şişme veya ödem gibi olumsuzlukların ameliyat bölgesinde oluşması durumunda buz torbası tedavisi uygulanabilir.

Yine ameliyatlı bölgenin darbe almaması, sıkışmaması ve rahat etmesi için geniş giysilerin giyilmesi gerekir. Vazektomi ameliyatı sonrası hemen evine dönebilen hastalar ameliyattan bir hafta sonra iş hayatına devam edebilir ve cinsel ilişkiye girebilir. Ameliyattan sonraki üç ay sürecinde sperm sayımı yapılması önemlidir. Gelen menide sperm kalmaması ameliyatın başarıya ulaşıp ulaşmaması konusunda belirleyici olacaktır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
2
0
Makeleyi Paylaşın

Vazektomi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Vazektomi nasıl yapılır?

Vazektomi ameliyatı kısa süren ve oldukça kolay bir ameliyattır. Erkeğin hayaları üzerindeki deri uyuşturulur ve deri üzerinde bir delik açılarak tohum kanallarına ulaşılır. Ulaşılan kanallar bağlanarak işlem sonlandırılır.

Int. Dr. Sinem Köse

Vazektomi geri dönüşü var mı?

Vazektomi sonrası geri dönüş vardır. Ancak oldukça zor ve pahalı bir işlemdir. Vazektomi sonrası geri dönüş için süre ne kadar uzarsa geri dönmek de o kadar zor olur.

Int. Dr. Sinem Köse

Vazektomi ameliyatı yapılan bölge ne zaman iyileşir?

Vazektomi ameliyatı sonrasında iyileşme süreci de kısadır. Ancak dikkat edilmesi gereken süre uzun olabilir. Ameliyat sonrası hemen taburcu edilen hasta birkaç gün sonra normal hayatına devam edebilir. Ancak ameliyatlı bölgeyi darbelere karşı korumalı ve rahat giysiler giymelidir. Üç gün boyunca ilişkiye girmemesi söylenir ve üç gün sonra ilişkiye girmesinde bir sakınca görülmez. Vazektominin iyileşmesi tüm spermlerin vücuttan atılmasından sonra gerçekleşir.

Int. Dr. Sinem Köse

Vazektomi niçin yapılır?

Vazektomi doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Genellikle çocuk sahibi olmak istemeyen kişiler veya belirli bir sayıdan sonra çocuk sahibi olmak istemeyenler tarafından tercih edilir. Ayrıca nüfus planlaması açısından da önemlidir.

Int. Dr. Sinem Köse

Vazektomi kimler yaptırabilir?

Vazektomi çocuk sahibi olmayan erkekler veya çiftler, çocuk sahibi olmasında genetik olarak sakıncalar bulunan kişiler, belirli bir sayıda çocuğa sahip olup daha fazla çocuk sahibi olmak istemeyenler ve diğer kontrol yöntemlerini tercih etmeyenler vazektomi yaptırabilirler.

Int. Dr. Sinem Köse

Vazektomi yan etkisi var mı?

Ameliyat her ne kadar kolay ve kısa sürse de ameliyat sonrası bölgede kızarma, şişlik ve morarma gibi durumlar görülebilir. Ayrıca yüksek ateş veya ameliyat bölgesinde kanama gibi durumların görülmesinde ise mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Int. Dr. Sinem Köse

Vazektominin avantajları ve dezavantajları nedir?

Vazektominin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Doğum kontrol yöntemleri içerisinde yüzde yüze yakın koruma sağlayan bir yöntemdir.
  • Vazektomi sonrasında gebe kalma oranı yüzde bir gibi çok düşük seviyelerde olur.
  • Cinsel açıdan herhangi bir isteksizlik ve olumsuzluğa yol açmaz.

Vazektominin dezavantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çocuk sahibi olmama konusunda kalıcı bir işlemdir. 
  • Oldukça pahalı bir ameliyat olan vazektomi maliyeti açısından yaptırmak isteyeni yıpratabilir.
  • Cinsel yolla bulaşan AİDS ve hepatit gibi hastalıklara karşı herhangi bir koruyuculuk sağlamaz.
Int. Dr. Sinem Köse