evim.com

İdrar Yaparken Yanma Nedir?

Bireyin idrara çıktığı zaman çeşitli nedenlerden dolayı acı duymasına idrar yaparken yanma adı verilmektedir.

Üriner sistem (boşaltım sistemi); idrar kesesi, idrar yolu ve böbreklerden meydana gelen hayati bir sistemdir. Vücutta bulunan zararlı maddeler, kan aracılığı ile böbreklere taşınır. Burada süzüldükten sonrasında mesanede birikir ve idrar yolu aracılığı ile vücuttan atılır. Ancak üşütme, enfeksiyon oluşumu ve üriner sistemdeki anatomik bozukluklar gibi sebepler idrara çıkmayı zorlaştırabilir.

İdrar yaparken yanma, idrara çıkıldığı sırada ya da boşaltım bittikten sonrasında duyulan acı hissi ile tarif edilir. İdrar yaparken sızlama hissinin duyulması, normalden daha sık idrara çıkma ihtiyacının olması, mesanenin tamamen boşaltılamadığı hissi, alt karın bölgesinde ağrı, yoğun kokulu idrar, ağrılı son damla ve cinsel ilişki esnasında ağrı hissi gibi şikayetlerle birlikte görülebilir. Kimi durumlarda da cinsel ilişkiden sonra idrar yaparken yanma hissedilir.

Yanma hissi her zaman hastalıklara bağlı olarak gelişmez. Kimi zaman tahriş ve benzeri şikayetlere bağlı olarak da idrar yaparken yanma ve kanama gibi sağlık sorunları görülebilir. Bu durumlarda cinsel organ girişinde yoğun bir sızlama görülür ve son damla ağrılı değildir. Yalnızca idrarın içinde bulunan asitler, tahrip olan doku ile temas ettiğinde yanmaya sebep olur.

Erkeklerde idrar yaparken yanma sorunu, kadınlara oranla çok daha seyrek görülür. Kadınlarda idrar yaparken yanma, kadın üretrasının (idrar yolu) daha kısa olması ve anüsün konum olarak daha yakın olması ile doğrudan alakalıdır. Bu nedenle bakteriler mesaneye daha kolay ulaşır ve yanma sorunu kendini daha fazla gösterir. 

İdrar Yaparken Yanma Belirtileri

İdrar yaparken yanma hissi, birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. İdrar boşaltılırken duyulan acı ve yanma hissi ile kendini gösterir. Tedavi edilmesi için eşlik eden diğer belirtilerin izlenmesi ve yanmaya neden olan durumun saptanması oldukça önemlidir:

 • Bulanık, yoğun kokulu idrar: Üriner sistem enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişebildiği gibi, beslenme ve yetersiz sıvı tüketimi sebebi ile de görülebilir. Bu nedenle endişelenmeden önce yeterince su içilip içilmediği ve son dönemlerde yoğun baharatlı gıdaların tüketilip tüketilmediği tespit edilmelidir.
 • Alt karın bölgesinde ağrı: Özellikle mesane enfeksiyonlarında görülen bir şikayettir. İdrar yaparken oluşan yanma hissi ile birlikte görülüyorsa ihmal edilmemelidir.
 • Ateş yükselmesi ve bulantı hissi: Boşaltım sisteminde ciddi bir enfeksiyon oluştuğunun ya da mesane tümörü ve böbrek taşı gibi ciddi hastalıkların göstergesidir. Vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.
 • Mesanenin boşaltılamadığı hissi ve sık idrara çıkma ihtiyacı: İdrar yapılmasına rağmen mesanede doluluk hissediliyorsa ya da sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyuluyorsa enfeksiyon belirtisi olarak değerlendirilir. Ancak kimi vakalarda tümör ya da böbrek taşı gibi problemler, mesaneye baskı yaparak idrarın boşaltılmasını engelleyebilir. Ayırt edici tanı için gerekli tetkiklerin yapılmasına ihtiyaç duyulur.
 • Ağrılı son damla: İdrar boşaltıldıktan sonra birkaç damla daha yapılması ve bu damlaların yoğun bir acı eşliğinde vücuttan atılmasıdır. İdrar yollarında enfeksiyon varsa sıkça görülür.
 • Cinsel ilişki sırasında acı duyumu: İdrar yaparken yanma hissinin oluştuğu durumlarda, cinsel ilişki de acılı bir hale gelebilir. Bu durum genellikle üriner sistem enfeksiyonları sebebiyle oluşur. Enfeksiyonun sebep olduğu tahribat, idrarın asidik yapısı ile birleşince kişide acı duyumuna yol açar. Ancak cilt dokusundaki tahriş ve benzeri durumlarda da bu acıya yol açabilir.

İdrar yaparken yanma hissine eşlik eden başka bir şikayet yoksa, genellikle cilt dokusundaki yaralanmalar ve tahriş kaynaklıdır. Yanma hissi yalnızca idrar çıkış kısmında duyulur ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolur. Ancak eşlik eden farklı şikayetler de görülüyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir.

İdrar Yaparken Yanma Nedenleri

İdrar yaparken duyulan yanma hissi, bu soruna neden olan farklı hastalıklar nedeniyle meydana gelir. Bu hastalıklar:

 • Cinsel ilişki ile geçen hastalıklar: Bel soğukluğu (gonore), klamidya ve trikomonas gibi hastalıklar idrar yaparken yanmaya neden olur. Bu hastalıklar, üriner sistemde enfeksiyon görülmesine yol açar. Genellikle kötü kokulu ve yeşilimsi renkte akıntı ile birlikte görülür.
 • Mesane taşı: Mesane taşları, üriner sistemde enfeksiyon oluşumuna yol açarak yanma hissine neden olabilir. Özellikle idrar yollarının tıkanması ile birlikte mesanede daha hızlı bakteri üremesi görülmektedir. Bu durum, kişinin idrar yaparken acı ve yanma hissi yaşamasına sebep olur.
 • Mesane enfeksiyonu: Çoğunlukla bağırsaklarda bulunan bakterilerin idrar kesesine geçmesi ve burada üremesi ile birlikte görülür. Ancak bazı durumlarda bakteriler, dış ortamdan idrar yoluna ve oradan da mesaneye tırmanarak sebep olur. Mesanede gelişen enfeksiyonlar, idrar yapma sırasında kişinin yoğun bir acı ve yanma hissi yaşamasına yol açar.
 • Temizlik ürünleri ve kozmetik: Özellikle çamaşır deterjanı, yumuşatıcı, duş jeli ve sabun gibi ürünlerin içerisinde bulunan bazı kimyasallar ciltte tahrişe yol açabilir. Bu durum kendini idrar deliğindeki yanma hissi ile gösterir.
 • Genital enfeksiyonlar: Başta vajinal mantar olmak üzere genital uçuk, vajinal enfeksiyon (vajinit) ve vajinal iltihaplanmalar yanmaya yol açmaktadır. Enfeksiyonun tedavi edilmesi ile birlikte yanma şikayeti de ortadan kalkmış olacaktır.
 • Üretrit ve İYE: İYE, idrar yollarında enfeksiyon oluşması durumuna verilen isimdir. Üretrit ise idrar yolunda iltihap oluşmasını tanımlar. Her iki durum da idrara çıkıldığı sırada yanma yapmaktadır.
 • Böbrek taşı: Özellikle kum dökme ve böbrek taşı düşürme dönemlerinde sıklıkla yanma görülür. Haricen, böbrek taşının idrar çıkışını engellediği durumlarda ortaya çıkabilir. Mesanede biriken idrarda bakteri üremesi çok daha hızlı şekilde gerçekleşmektedir.
 • Böbrek enfeksiyonları: Genellikle üriner sistemdeki anatomik bozukluklar nedeniyle ortaya çıkar. Mesaneye süzülen idrar, yeniden böbreklere kaçarak burada enfeksiyona sebep olur. Bu enfeksiyon ise idrar yaparken yanmaya yol açar.
 • Prostat bezinin iltihaplanması: Prostatit adı verilen bu hastalık, akut ve kronik olarak iki farklı türe ayrılır. Akut prostatit, bakteri kaynaklı bir hastalıktır ve yanma ile birlikte sık idrara çıkma ihtiyacı doğurur.
 • Bazı ilaçlar: Özellikle bazı kanser ilaçları, idrar kesesinde tahrişe neden olarak yanma hissini ortaya çıkarır. İdrarın asidik yapısı, tahriş olan doku ile temas ettiğinde acı duyumu başlayacaktır.

İdrar Yaparken Yanma için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Yanma hissine eşlik eden ateş, bulantı, kusma ya da idrara çıkamama gibi şikayetler varsa vakit kaybetmeden hastaneye gidilmesi önemlidir. Ancak bu belirtileri görmüyorsanız, ilk 24 saat boyunca acil müdahale gerekmeyecektir. Yanma şikayeti 24 saati aşkın süredir devam ediyorsa, yine bir uzmana danışmak gerekir. 

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

İdrar Yaparken Yanma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Boşaltım sisteminde görülen enfeksiyonlar, iltihaplanmalar, yapısal anomaliler, mesane ve böbrek taşı oluşumu, üriner tümörlerin varlığı, cinsel yolla hastalık bulaşması, bazı ilaçların kullanımı, prostat bezinin iltihaplanması ya da dokulardaki tahriş nedeniyle yanma görülebilir. İdrar yaparken yanma hissi bir hastalık değil, altta yatan bir hastalığın belirtisidir. Tedavi edilmesi için hastalığın teşhis edilmesi gerekir.

İdrar yaparken yanma şikayeti erkeklerde de görülebilir. Kadın hastalardan farklı olarak prostat bezinin iltihaplanması ya da prostat bezinde büyüme gibi hastalıklara bağlı olarak meydana gelir. İhmal edilmesi ve doğru şekilde tedavi edilmemesi halinde cerrahi operasyon gerekebilir.

Cinsel ilişki sonrasında idrar boşaltırken yanma hissi duyulabilir. Kadınlarda mevcut bir üriner enfeksiyon varsa, cinsel ilişki ile daha şiddetli hale gelir. Ancak enfeksiyon yoksa bile ilişki sırasında bakteri transferi gerçekleşebilir. Bakterilerin üriner sisteme girmesi ve çoğalması ile birlikte yanma hissi başlayacaktır. Bu durumu engellemek için, ilişki önce ve sonrasında idrara çıkmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda ilişki öncesinde partnerlerin genital temizlik yapması ve genital organları bakterilerden arındırması da gerekir.

Erkeklerde ise bu durum genellikle kanlanma ile alakalıdır. Özellikle uzun süreli ilişki sonrasında kanlanma miktarı artış gösterir. Bu durum sonucunda idrar yaparken yanma ve kan gelmesi gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Çoğunlukla kendi kendine geçer ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak sık sık tekrarlanması halinde bir uzmana başvurulması gerekir.

Bireyin idrara çıktığı zaman çeşitli nedenlerden dolayı acı duymasına idrar yaparken yanma adı verilmektedir.

makaleyi incele

İlaç tedavisi, şok dalgası ve cerrahi tedavi yapılabilen idrar yaparken yanmada, öncelikle hastalığın altında yatan sebepler tedavi edilmektedir.

makaleyi incele