Bebeklerde Ağız Kokusu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebekte geçmeyen ve uzun süredir varlığını koruyan ağız kokusu ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Bu yüzden yapılacak ilk şey bir uzmandan yardım almaktır. Uzmanın teşhis ve tedavisine uyulmalıdır. Aynı zamanda tedavi aksatılmadan doktorun söylediği süreye kadar devam edilmelidir.

Bebekte ağız kokusu için öncelikle pediyatri doktoruna başvurabilinir. Daha sonra pediatri doktorunun yönlendirmesi ile diğer doktorlara da başvurulabilir. Ayrıca pediatri doktorunun olmadığı zaman ise KBB doktoruna ya da pediatrik gastroentoloji bölümüne de gidilebilir.

Bebekte ağız kokusu özellikle bir süre sonra geçmeyebilmektedir. Daha da uzun sürebilmekte ve düzelmeyebilmektedir. Bu nokta ise bebekte başka fizyolojik ya da sistemsel problemin var olabileceğini göstermektedir. Bebek en kısa zamanda doktora götürülmeli teşhis ve tedavisi planlanmalıdır.

Bebekte ağız kokusu açlık gibi küçük problemlerden kaynaklanabilir. Bu durumda beslenme ile durum ortadan kalkabilir. Yani kısa süreli ağız kokusu yaşanır. Ancak bazı durumlarda ne yapılırsa yapılsın bebekte ağız kokusu geçmeyebilir. Bu durumda bir uzmandan kesinlikle destek alınmalıdır.

Bebeklerde ağız kokusuna neden olan en öneli gıda çok şekerli ve baharatlı gıdalardır. Aynı zamanda az sıvı tüketimi de ağız kokusuna neden olmatadır. Bebeğin aldığı çeşitli hazır mamalar ya da gıdalar da ağız kokusu yaratabilmektedir.

Bebekte ağız kokusunun önüne geçmek için öncelikle su ve sıvı tüketimi yeterince artırılmalıdır. Sıvı tüketimi bebeğin gelişim durumuna göre belirlenmelidir. Aynı zamanda ev yapımı yoğurt da bebekte ağız kokusu oluşumunu azaltabilmektedir.

Bebeklerde Ağız Kokusu ile İlgili Makeleler

Bebeklerde Ağız Kokusu

Genellikle sadece yetişkin bireylerin yaşayabileceği düşünülen ağız kokusu aslında bebeklerde ve çocuklarda da görülebilmektedir. Tedavide ağız bakımı ve sıvı tüketimi önemli rol oynamaktadır.

makaleyi incele