evim.com

Diş Eti Kanaması Belirtileri

Diş eti kanaması bir hastalık değil belirtidir. Diş fırçalamak ve sert besinler yemek gibi mekanik travmalar esnasında diş etlerinde kanama meydana gelebilir.

Diş Eti Kanaması Nedir?

Diş eti kanaması; kendi kendine, fırçalama esnasında, diş ipi kullanımı sırasında, dişler arasına yemek sıkışması sonucunda ve elma benzeri sert gıdaların ısırılması gibi mekanik travmalar sonucunda görülebilen bir durumdur.

Diş eti kanamaları sistemik bir hastalıktan kaynaklı olabilir. Bu hastalıklar lösemi, vitamin C eksikliği (skorbüt), diyabet (şeker hastalığı) gibi hastalıklardır.

Ayrıca plak ve diş taşı birikimine bağlı olarak da diş eti kanamaları görülebilir. Sistemik bir rahatsızlığa bağlı olmayan bu gibi bir durumda hasta yeterli ağız hijyenine tekrar kavuştuktan sonra kanamalar yok olacaktır.

Diş Eti Kanaması Belirtileri

Diş eti kanaması bir hastalık değil belirtidir. Çok çeşitli nedenlerle görülebilir.

Diş eti kanamaları gözle direkt teşhis edilebilen, hastanın bir hekime başvurmadan görebileceği bir bulgudur. Hasta şikayetlerini diş fırçalarken kanama, sert yiyecekler tüketimi sırasında kanama ya da ortada kanamayı başlatacak bir etken olmadığı halde oluşan kanamalar oluşturur.

Hekim diş eti kanamasının nedenini araştırıp hangi hastalığın buna neden olduğunu bulmalıdır.

Hasta diş fırçalama esnasında veya başka bir zamanda bir diş eti kanaması fark ediyorsa bir hekime danışıp gerekli teşhisin ve uygun tedavinin uygulanmasında hekime yardımcı olmalıdır.

Ayrıca tüm hastalarda görülmemekle birlikte bazı hastalar özellikle sabah uyandığında kötü bir ağız kokusu olduğundan bahsedebilir. Diş eti kanamasına neden olan etken ortadan kaldırıldığında ağız kokusu da yok olacaktır.

Diş Eti Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Diş eti kanamaları genellikle ağız hijyeninin yetersiz olması sonucu başlayan gingivitis (diş eti iltihabı), periodontitis (diş ve dişi destekleyen dokuların iltihabı) gibi hastalıkların bir bulgusudur. Anatomik ve gelişimsel diş problemleri, çürükler, frenilum (dudağı diş etine başlayan kas doku), hekim hataları, yanlış pozisyonda sürmüş dişler, ağız solunumu, kötü yapılmış dolgular, diş protezleri, yapışık diş eti miktarı yetersizliği ve diş eti çekilmeleri gibi durumlarda da diş eti kanamaları yaygın olarak görülür. Ancak bu kanamalar sadece ağız içi problemlerine bağlı olmayıp başka hastalıkların habercisi olabilir.

Anormal diş eti kanamalarının en yaygın nedeni uzun süre devam eden iltihap durumlarıdır. Diş fırçalama, kürdan veya dişler arasına yemek sıkışması gibi mekanik travma veya elma gibi sert yiyeceklerin ısırılmasıyla başlayabilmektedir. Kanamanın şiddeti iltihabın yoğunluğuna bağlı olarak artar. Kanama olan bölgede pıhtı oluşur, o bölgenin travmaya maruz kalmasıyla tekrar kanama oluşur ve bu durum bir döngü gibi devam eder.

Normal diş eti kanamaları sağlıklı diş etlerinin sert veya yanlış fırçalanması, keskin aletlerle kurcalanması veya sert yiyeceklerle yaralanma gibi tekrarlayan travmalara maruz kalması veya aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketimi nedeniyle de oluşabilir.

Bazı sistemik hastalıklara bağlı olarak kendi kendine veya hafif müdahale sonucu kanamalar görülebilir.

 • Lösemi hastalığının erken belirtileri arasında yer alan diş eti kanamalarına kansızlık, solgun renk, nefes darlığı, kilo kaybı, lenf bezlerinin büyüklüğünde artış, geceleri terleme artışı ve karın bölgesinde oluşan şişlikler gibi belirtiler de eşlik etmektedir. Bu belirtilerden birkaçı birlikte görülüyorsa hasta bir hekime başvurmalıdır.
 • İskorbüt (skorbüt- vitamin C Eksikliği) hastalığı diş eti problemlerine neden olan bir diğer hastalıktır. Diş eti kanamalarının yanı sıra hastada zayıflık, kansızlık, vücudun değişik bölgelerinde görülen sebepsiz ağrılar ve ciltte görülen sebepsiz morluklar gibi belirtiler de eşlik eder. Hastalara vitamin C takviyesi yapılarak bu problemler kolayca çözülebilir. Ancak problemin gerçekten vitamin C eksikliğinden kaynaklandığı mutlaka bir hekim tarafından teşhis edilmelidir.
 • Diyabet (şeker hastalığı) tanısı almış hastalarda ağız dokuları normal bir bireye göre daha hassastır. Yapılan araştırmalar diyabetli bireylerin sağlıklı bireylere göre diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına daha yatkın olduğunu göstermektedir. Diyabetli bireylerin diş etlerinde kanamaya eğilim artmış ve yara iyileşmesi süreci uzamıştır.

Diş eti kanamalarına sık rastlanan diğer hastalıklar şunlardır:

 • Schönlein henonch purpura (küçük kan damarları iltihabı)
 • Trombositopenik purpura (trombosit sayısı düşüklüğüne bağlı hastalık)
 • K vitamini eksikliği
 • Hemofili (kalıtımsal pıhtılaşmama, kanama hastalığı)
 • Hemofili B (pıhtılaşmayı sağlayan kandaki faktör 9 eksikliği)
 • Üremi (ürenin idrarla ile atılamayıp vücutta kalması)
 • Multiple myelom (kan hüzresi olan plazma üzerinde başlayan kanser)
 • Postrubella purpura

Salisilat türü ilaçlar ve antikoagülan kullanımı kanamaya yatkınlığı, kanama miktarını arttırır.

Diş Eti Kanaması için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Diş eti kanamaları fark edildiğinde bir Oral Diagnoz ve Radyoloji uzmanına veya Periodontoloji uzmanına başvurulması gerekir.

Diş eti kanamaları altında yatan başka bir hastalık varsa diş hekimi hastayı uygun hekime yönlendirmelidir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Diş eti kanaması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Diş eti kanaması bazı sistemik nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu nedenler arasında vitamin eksikliği de bulunabilir. C vitamini eksikliği diş eti kanamasına neden olabilir. C vitamini takviyesi sonrasında son bulacaktır. Ancak diş eti kanamasına neden olan faktörün C vitamini eksikliği olup olmadığı doktor tarafından tespit edilmelidir.

Gebelikte ağız içi dokuları hormonal değişimlerden dolayı dış etkenlere karşı daha hassas bir hale gelir. Diş eti hastalıklarının görülme sıklığı artar. Bu süreçte hamile olan birey ağız hijyenini sağlama konusunda daha özenli olmalı, diş eti hastalıklarının tedavisi için bir diş hekimiyle görüşmelidir. Diş hekimi bir ilaç reçete ettiyse hamilelik döneminde kullanılabilir bir ilaç olduğundan emin olunmalıdır. Hamilelik süreci tamamlandıktan sonra diş eti tedavisi aksatılmamalı ve sağlıklı diş eti yapısına kavuşuluncaya kadar tedavisine devam etmelidir.

Diş eti hastalıklarında kanama görülmese bile ağız kokusunun olması ihtimali yüksektir. Her diş eti kanamasına ağız kokusu eşlik etmez ancak ağız kokusundan şikayet eden hastalar da vardır. Diş etlerinde kanama olan hastaların kliniğe başvurma nedeni genellikle ağız kokusudur. Diş etlerinde görülen rahatsızlıkların tedavi edilmesiyle hem diş eti kanamaları hem de ağız kokusu şikayetleri ortadan kalkacaktır.