evim.com

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri

Diş eti çekilmesi, pembe ve sağlıklı diş eti dokusunda zamanla türlü etkiler doğrultusunda dişin çıkış yönünün tersine doğru çekilmesidir.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti; dişin hem etrafından başlayıp saran, bir taraftan periodontal ligament (dişin kök yüzeyini saran sement ve alveolar kemik arasındaki bağlayıcı doku), diğer taraftan oral mukoza dokularıyla devamlılık sağlayan dokudur.

Sağlıklı bir diş eti; genellikle gül kurusu veya mercan pembesi terimleriyle ifade edilir ama aslında kalınlık, pigment içeren hücre sayısı (renklenmesine denen olan hücreler) , ırk gibi faktörlere göre bağlı olarak koyu kahverengiye kadar değişiklik gösterebilir.

Sarışınlarda açık renkli, esmerlerde koyu renkli olur. Yapışık diş eti genel hatlarıyla pembe ve pürtüklü bir yapıdadır.

Diş eti çekilmesi bu pembe ve sağlıklı dokunun zamanla türlü etkiler doğrultusunda dişin çıkış yönünün tersine doğru çekilmesidir. Bu çekilme tek başına oral kaynaklı olabileceği gibi birçok sistemik ve oral hastalığın belirtisi olarak da görülebilir.

Diş eti çekilmesi toplumda çok rastlanan, yaygın bir olgudur. Yaşın ilerlemesiyle görülme sıklığı ve boyutu artar, erkeklerde daha fazla rastlanır.

Klinik olarak diş eti çekilmesi apikale migrasyon (diş etinin diş kökü yönünde hareket etmesi) ve kök ucunun açığa çıkması olarak tanımlanır. Diş eti çekilmesini kavrayabilmek için öncelikle dişlerin görünen ve gerçek pozisyonları arasındaki farkı kavramak gerekir. Periodontal (diş etrafındaki komşu yumuşak yapılar) hastalıkta hem açık diş eti çekilmesi vardır, hem de bir kısım kök yüzeyi iltihaplanmıştır.

Diş Eti İltihabı (gingivitis)

Diş eti iltihabı patolojisinde diş üzerindeki mikroorganizmalar rol oynar. Bu mikroorganizmalar sentezledikleri yıkım ürünleriyle diş etinde harabiyete yol açarlar. Normalde pembe olan diş eti, diş eti iltihabına bağlı iltihaplanmayla birlikte kırmızı renge dönüşür. Renk değişimi diş eti hastalıklarında en önemli faktörlerden biridir.

İlerlemiş diş eti iltihabı (periodontitis)

Dişleri destekleyen dokuların iltihaplanması ile karakterize, ataşman ve alveol kemik kaybının görüldüğü bir hastalıktır. Oluşumunda birçok faktör etkilidir. Lokal olarak dişlerin ve diş eti birleşim bölgesinde biriken plak en önemli faktördür. Sistemik olarak ise, diyabet ilerlemiş diş eti iltihabının şiddetini ve dağılımını etkileyen önemli bir hastalıktır. Diyabetin altıncı komplikasyonu olarak ilerlemiş diş eti iltihabı bilinir. Özellikle tip II diyabette yaygındır.

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri

Diş eti çekilmesinin en belirgin belirtisi diş eti kanaması olarak karşımıza çıkar. Başlarda fırçalarken ortaya çıkan kanama, zamanla yemek yerken hatta dille dişe baskı yapıldığında bile görülebilir. Bazı ilerlemiş durumlarda sabah uyandığında hasta yastığında kan lekesi görecektir. Bunlar diş etinin ilerlemiş formları olup uzman bir hekimin tedavisini gerektiren durumlardır.

Kanamaya ek olarak diş eti ağrısı da diş eti çekilmesi belirtilerindendir. Çekilmeyle birlikte bölge hassaslaşır ve özellikle soğuk havada nefes alıp verirken diş etlerinde sızlama tarzı ağrılar meydana gelir. Yemek yerken yapılan basınçla da ağrı da artış olur.

Diş eti çekilmesinde bir diğer belirti de diş eti rengidir. Diş eti renginin olduğundan daha kırmızı ve yapısının da parlaklaşması çekilme belirtilerindendir.

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri Nelerdir?

Diş eti çekilmesi toplumda çok yaygın olarak görülen, hemen hemen her yaş grubunun oral mukozasında (ağzın yumuşak dokuları) bulunabilen bir hastalıktır. Diş eti çekilmesinin cinsiyete, yaşa, ırka göre değişen birçok nedeni vardır.

 • İlk ve öncelikli olarak yazılması gereken oral hijyen temizliğidir. Kişi günlük ağız bakımını yeterli olarak yapmıyorsa oral floraya yerleşen bakteriler zamanla diş ile diş etinin arasında birikmeye başlar. Bu durum önce kendini diş etinde kanamalar olarak gösterir. Başlangıçta yalnızca fırçalama anında olan kanamalar zamanla tüketilen yiyeceklerle birlikte de boy gösterir. Daha sonra diş etlerinde plak birikimi ileri boyuta ulaşıp diş taşlarına dönüşür. Bu diş taşları diş etlerinde çekilmelere sebep olur.
 • Nekrotizan ülseratif gingivitis diş etinin yıkıcı, iltihabi bir hastalığıdır. Diş etinde aniden ortaya çıkan ağrılı bir durumdur. Eğer hastanın diş etlerinde son dönemlerde yüksek derecede çekilmeler, ağrılar ve kanamalar mevcutsa nedeni nekrotizan ülseratif gingivitistir.
 • Çocuk hastalarda fazla derecede diş eti kanaması, belirli bölgelerde diş eti şişmesi, bu ağız içi duruma aynı zamanda sürekli bir yorgunluk hali eşlik ediyorsa bu durum ALL (akut lenfosittik lösemi) göstergesi olabilir.
 • Protetik (protez) tedavi gören hastalarda; köprü, parsiyel (hareketli protez), total diş yapımında, yapılan protez diş etleriyle uyumsuz olduğunda (diş etine baskı yapacak şekilde uzun olması) diş etleri buna tepki olarak geri çekilir. Zamanla hassaslaşan, kanamalı ve ağrılı bir diş eti tablosu ortaya çıkar.
 • Sigarayı bıraktıktan sonra ilk birkaç hafta boyunca ağız içindeki yumuşak dokularda sigaranın oluşturduğu katman incelir. Bu incelmeye bağlı olarak ağız florası hassaslaşabilir. Ağızda aft ve nadir de olsa diş eti çekilmesi gözlenebilir.
 • Hamilelikte diş eti çekilmesine nazaran anne adaylarında daha çok diş etlerinde şişlik, kızarıklık ve kanamalar görülür. Bunun sebebi hamilelik döneminde değişen hormon salınımlarıdır.
 • Diş eti çekilmesinin bir diğer nedeni de ağza yabancı cisim sokulmasıdır. Özellikle terzilerde görülen ağızda sürekli olarak toplu iğne tutmak ya da sürekli olarak yanlış kürdan kullanımı diş etlerinde çekilmelere sebep olacaktır.
 • Bruksizm (diş sıkma, gıcırdatma) de diş eti çekilmesinin nedenleri arasında yer alır. Geceleri yapılan dış sıkma, gıcırdatma gibi parafonksiyonel (fonksiyon dışı, orantısız kuvvet) hareketler diş ve diş etlerine gelen fazla ve orantısız kuvvetlerden dolayı diş etlerinde çekilmelere sebep olur.
 • Diş eti çekilmesinin nedenleri sistemik hastalıklar da olabilir. Özellikle diyabetli hastalarda diş eti çekilmesi oranı yüksektir.
 • Bazı insanlarda bu durum genetik olabilir. Genetik yatkınlığı olan kişilerde bu durumun görülme olasılığı artar.
 • Diş fırçalama şekli de önemli bir unsurdur. Kişi dişleri her gün fırçalıyorsa ve buna rağmen devam eden bir diş eti çekilmesi ve kanaması varsa, dişlerini fazla agresif fırçalıyor olabilir. Fırçama yaparken yukarı ve aşağı yapılan sert darbeler diş etlerinde çekilmeye sebep olur.

Diş Eti Çekilmesi için hangi doktor ve hangi bölüme, ne zaman gidilmeli?

Ağız içi yumuşak dokularla ilgili herhangi bir problemde başvurulması gereken ilk bölüm Oral Diagnoz ve Radyoloji ya da Oral Patolojidir. Bu bölümdeki uzman bir hekim bizi Periodontoloji bölümüne yönlendirecektir. Yapılacak olan konservatif ya da minör cerrahi işlemlerinden sonra hasta sağlıklı diş etlerine kavuşacaktır.

Diş eti çekilmelerine ağrı, şişlik, kızarıklık gibi tablolar da eşlik ediyor ve oral hijyene dikkat edilmesine rağmen durum düzelmiyorsa, mutlaka bir uzman hekime başvurulmalıdır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Diş eti çekilmesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Doğru ve devamlı yapılan bir oral hijyenle, erken diş eti çekilmesinin önüne geçmek mümkündür. Diş taşı temizliği yaptırmak da diş çekilmesinin önüne geçmek için önemli bir adımdır. Sigara kullananların sigarayı bırakması gerekmektedir.

Eğer diş eti çekilmesi ileri düzeydeyse ve duruma enfeksiyon da eşlik ediyorsa, sızı şeklinde bir ağrı görülebilir. Soğuk ve sıcak besinlerde hassasiyet başlar. Diş eti çekilmesinde diş köküne doğru bir açılma olduğu için hassasiyet oluşabilir. Bu yüzden çiğneme ya da diş fırçalama esnasında hassasiyete bağlı olarak ağrı da oluşabilir.

Diş eti çekilmesi tek başına görülen bir hastalık değildir. Ağız kuruluğu ve buna bağlı olarak diş eti çekilmesi ve ağız kokusu genelde birlikte görülen durumlardır. Diş etlerinde çekilmeye ve plağa bağlı olarak oluşan iltihaplanma durumu, ağızda kötü koku ve kötü tada sebep olur.

Diş eti kanaması diş eti çekilmesinde en önemli belirti olarak karşımıza çıkar. Başlarda fırçalarken ortaya çıkan kanama, zamanla yemek yerken hatta dille dişe baskı yapıldığında bile görülebilir. Aynı zamanda diş etlerinin kök tarafına çekilmiş olup, dişin ağız içinde görünen kısmının artması da büyük bir bulgudur.