evim.com

Pamukçuk Belirtileri

Pamukçuk, bağışıklığın düşük olması durumunda ortaya çıkan bir semptomdur.

Pamukçuk Nedir?

Oral floramızda normalde de bulunan Candida Albicans’sın (mantar türü), bazı nedenlere bağlı olarak baskınlığının artması sonucu ortaya çıkan bir semptomdur. Genellikle dilde görülür. Bazen diş eti, bademcikler, ağız çatısı ve ağzın arka kısmında da görülebilir.

Her yaş grubunu etkileyebilen oral pamukçuk, genellikle bebeklerde ve yaşlılarda daha sık görülür. Bunun sebebi bu yaş gruplarında bağışıklığın düşük olmasıdır. Bağışıklık sistemi zayıflatan ilaç kullananlarda, belirli sistemik hastalığı olanlarda ve bağışıklığı düşük olan bireylerde görülür. Genel anlamda sağlıklı olan bireylerde ortaya çıkan oral pamukçuk, diğer kişilere göre daha şiddetli seyreder.

Pamukçuk yalnızca ağız içinde değil, aynı zamanda vajinal bölgede de görülebilir.

Pamukçuk Belirtileri

 • Dilde, diş etlerinde, bademciklerde, ağız çatısında ve ağzın diğer bölümlerinde; beyaz renkli, kremsi yapıda ve mukozadan daha yüksek lezyonlar şeklinde kendini gösterir.
 • Yemek yeme ve yutkunmada zorluk çıkaracak kadar ağrılar, kızarıklıklar ve yanma hissi ortaya çıkar.
 • Vermilion sınırında (ağız köşesi) kuruluk, kızarıklık ve çatlamalar görülür.
 • Lezyonlara temas halinde, ovalama ya da herhangi bir şeyle kazıma durumunda kanamalar izlenir.
 • Pamukçuk bulunan kişilerde tat kaybı ve ağızlarında pamuk varmış gibi bir his görülür.
 • Protez kullanan hastalarda, protezin altındaki yumuşak dokuda ağrı ve yanma hissi hissedilir.
 • Pamukçuğun ilerlediği vakalarda, enfeksiyon yemek borusuna kadar ilerleyebilir ve bu durumda hastalarda yutkunurken şiddetli ağrılar ve yemekleri yutmada zorluk yaşanabilir.

Pamukçuk Nedenleri

Oral floramız, tıpkı vücudumuzun diğer bölümleri gibi sürekli olarak bir savunma halindedir. Yararlı ve zararlı olan bakteri, mantar gibi mikroorganizmalar ağzımızda sürekli bir denge halindedir. Kimi zaman, bağışıklığımız zayıfladığında fırsatçı mikroorganizmalar atağa geçer ve hastalıklara neden olurlar. Candida Albicans’ın yaptığı pamukçuk da bunlardan birisidir.

 • Pamukçuğun ana nedeni Candida Albicans mantarıdır.
 • Zayıf bir bağışıklık sistemi olanlarda, özellikle yaşlılarda ve bebeklerde pamukçuk oluşum riski artar. Bağışıklığın azalmasında organ transplantasyonu (organ nakli), kanser, HIV, AIDS, kullanılan bazı ilaçlar etkilidir.
 • Diyabet hastalarında, ağız içi şeker dengesizliği candida için uygun ortam oluşturur ve pamukçuk oluşma ihtimali artar.
 • Bazı antibiyotikler ve kortikosteroid ilaçların kullanımı da pamukçuk oluşumunda önemli etkenlerdendir.
 • Tükürük miktarındaki azalma, ağız kuruluğuna sebep olacağı için pamukçuk oluşum ihitimalini tetikler.
 • Protez diş kullanımı, özellikle üst çenede hareketli protez kullanımı pamukçuk oluşturabilir.

Pamukçuk için Hangi Doktora ve Hangi Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Ağız içi ile ilgili sert ya da yumuşak herhangi bir doku ile ilgili problemde ilk başvurulması gereken bölüm Oral Diagnoz ve Radyoloji’dir. Bu bölümde yapılan muayene ve çalışmalar sonucu hastalığın tanısı konur ve hasta Periodontoloji Bölümü’ne yönlendirilir. Genellikle Oral Diagnoz Bölümü’nde konulan tanı yeterli olur. Bunun doğrultusunda hastaya gerekli antifungal (mantar ile ilgili enfeksiyonlarda kullanılan ilaç grubu) tedavi uygulanır.


Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Pamukçuk ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebekler emdiği zaman, ağızlarına süt geldiğinde ya da biberon ile temasta ağızlarında pamukçuk varken ağlama ile tepki verirler. Bu durum ağrının bir kanıtıdır. Pamukçuk bebeklerde ağrı yapar.

Bebeğin beslenmesi ağrılı ve sorunlu bir hal almaya başlar; anneler bebeği emzirmeden önce ve emzirdikten sonra mutlaka meme uçlarını temizce yıkamalılardır. Bebeği emzirme işlemi eskisi gibi devam etmelidir. Durum 1 hafta 10 gün içinde eskiye dönecektir.