Ağız kuruluğu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ağız kuruluğunun tedavisinde önce altında yatan neden öğrenilmelidir. Burun tıkanıklığı gibi basit bir hastalığa bağlı olabileceği gibi, tüm sistemi ilgilendiren bir sendrom veya hastalıkla da ilgili olabilir. Hasta bunun sebebini öğrenebilmek için mutlaka bir hekime başvurmalıdır. Ağız kuruluğu bazen çok önemli bir hastalığın bulgusu olarak kendini gösterebilir.

Hamilelikte görülen ağız kuruluğu hamileliğin ilk 3 ayında meydana gelebilecek doğal bir durumdur. Hasta böyle bir durumda panik yapmamalı ve bu durumun hamilelik sonlanınca ortadan kalkacağını bilmelidir.

Reflü genelde ağız içinde yaralarla kendini gösterir bu yaralara ağız kuruluğu da eşlik edebilir. Hastanın reflü için kullandığı ilaçların tükürük artışına da olumlu etkisi olacaktır. Reflü kontrol altına alındığında tükürük seviyesi de normale dönecektir.

Şeker hastalığının erken bulgularından birisi çok içme bir diğeri ise sık idrara çıkmadır. Gerek hastalığın getirdiği ağız kuruluğu hissi (susamışlık hissi) gerekse çok fazla idrara çıkma sonucunda vücudun kaybedilen suyu yerine koyma isteği ağız kuruluğuna neden olur. Şeker hastalığı tanısı konulan hasta bu hastalığın kontrol alınabilmesi için doktoruyla iş birliği içinde olmayı ihmal etmemelidir.

Stres, sinir, panik atak gibi psikolojik problemler ağız kuruluğuna neden olabilir. Ancak asıl neden bu sorunların kontrol altına alınması için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçların yaygın olarak ağız kuruluğu yaptığı kanıtlanmıştır.

Ağız kuruluğu ile İlgili Makeleler

Ağız Kuruluğu

Ağızdaki tükürük miktarının azalmasıyla oluşan, gece ve sabahları ortaya çıkan ağız kuruluğunun tedavisinde öncelik, hastanın şikayetlerini azaltmaya yöneliktir.

makaleyi incele