evim.com

Sık İdrara Çıkma Hastalığı Nedir?

Sağlıklı bireyler için günde 4 ila 8 arası idrara çıkmak normalken, daha fazlası sorun olarak algılanmaktadır.

Sağlıklı bir boşaltım sistemi, gün içerisinde 4 ila 8 defa idrara çıkma ihtiyacı doğurur. 24 saat içerisinde 8 kereden fazla ihtiyaç duyulması, sık idrara çıkma sorunu olarak kabul edilir. Gün içerisinde yapılan idrar miktarı azalabilir ya da artış gösterebilir. Sık idrara çıkma sorunu yapılan idrara miktarına değil, günde kaç kez idrara çıkma ihtiyacı duyulduğu ile alakalıdır.

Sık idrara çıkma sorunu yaygın olarak geceleri görülür. Hasta kişi sık sık uykusunu bölmek zorunda kalacağı için ilerleyen evrelerde uyku bozuklukları, sosyal hayatın olumsuz etkilenmesi, sürekli yorgunluk hissi ve odaklanma sorunları gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Ancak tüm vakalar gece görülmez, bazı durumlarda idrara çıkma ihtiyacı yoğun olarak sabah ve öğlen saatlerinde ya da günün tamamında hissedilir. 

Sık idrara çıkma problemi tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Çünkü bu durum, vücutta görülen diğer hastalıkların bir sonucu olarak meydana gelir. Altta yatan ve çok sık idrara çıkma sorununu tetikleyen hastalığın doğru tedavisi ile ortadan kalkmış olur.

Sık İdrara Çıkma Belirtileri

Sık idrara çıkma sorunu, gün içerisinde 4 ila 8 defadan daha fazla idrara çıkma ihtiyacının duyulması ile belirti verir. Yapılan idrar miktarı belirti olarak kabul edilmez. Yani mesane boşaltılırken az ya da çok idrar yapılmış olması, teşhis aşamasında belirleyici bir faktör olarak kabul edilmez. En yaygın belirtisi, idrara çıkmak için gece uykusundan birden fazla kez uyanmaktır.

Sık idrara çıkma sorunu, altta yatan hastalığa bağlı olarak farklı belirtiler verebilir:

 • Gece Uykusundan Uyanmak: İdrar yapmak için gece uykusunun bölünmesi, sık idrara çıkma sorununun en büyük belirtisidir. Gece uykusunun idrara çıkmak için birden fazla kez bölünmesi, vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerektiğinin habercisidir.
 • İdrar Yaparken Yanma: İdrarı yapma sırasında ya da idrar bittikten sonrasında yanma ve ağrı hissinin oluşması ile seyreder. Sık idrara çıkma ve yanma şikayetinin birlikte görülmesi, üriner sistemde görülen enfeksiyon ya da iltihaplanma gibi sağlık problemleri nedeniyle meydana gelir. 
 • İdrarda Kan Görülmesi: Üriner sistemde görülen kum, taş, tümör oluşumu, kanser hastalıkları, enfeksiyonlar, iltihaplanmalar, prostat bezinde büyüme ya da genital siğil gibi sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hastalıklar aynı zamanda sık sık idrara çıkma ihtiyacı da yaratır.
 • Aniden İdrara Sıkışmak: Mesanede görülen fonksiyon bozuklukları nedeniyle meydana gelen bir durumdur. Kişi aniden idrara sıkışır ve acilen mesanesini boşaltması gerekir. İdrar tutma kapasitesi oldukça düşüktür.
 • İdrar Kaçırma: Aniden gelen idrara çıkma ihtiyacı nedeniyle ortaya çıkar. Mesanede gelişen işlev bozuklukları, idrarın tutulmasını engeller. Bu nedenle hastalar idrar kaçırma problemi yaşayabilir.
 • Yoğun Kokulu İdrar: Özellikle mesane ve idrar yollarında görülen bakterilerin artması ile görülen bir semptomdur. Enfeksiyon oluşumu ile sık sık idrara çıkma isteği uyanır.
 • Mesanenin Tam Boşaltılamaması: İdrara çıktıktan sonra mesanenin tam olarak boşaltılamadığını hissetmek, üriner sistem tıkanıklarının habercisi olabilir. Bu tıkanıklık tümör, kum, taş ya da iltihaplanma kaynaklı olabilir. Mesanede toplanan idrarın bir kısmı içeride kaldığı için kapasitesi daha çabuk dolar ve daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedilir.

Sık idrara çıkma ihtiyacı, altta yatan farklı bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalığın teşhisi aşamasında ise bu soruna eşlik eden diğer semptomlar değerlendirilir. Bu nedenle muayene sırasında hekiminize tüm şikayetlerinizi belirtmeniz önem taşır.

Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Sık idrara çıkma ihtiyacı, vücutta görülen birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu unsurlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Şeker Hastalığı: Diyabet hastalığı sonucunda kanda olması gerekenden daha fazla glikoz birikir. Fazla glikozun kandan arındırılması için böbrekler daha yüksek kapasitede çalışır ve daha fazla idrar üretilir.
 • Yeterli Sıvı Tüketilmemesi: Gün içerisinde yeterli sıvı tüketilmemesi, idrarın mesanede yoğunlaşmasına ve bakterilerin üremesine neden olur. Bu durum üriner sistem enfeksiyonlarına yol açar. En yaygın belirtisi gece sık idrara çıkma ve ağız kuruluğunun birlikte görülmesidir.
 • Prostat Hastalıkları: Prostat bezinin büyümesi ile birlikte mesanenin tam olarak boşaltılamaması, idrarın kesik kesik gelmesi ya da tamamının yapılamaması gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu durum büyüyen prostat bezinin idrar kanallarını tıkaması ile alakalıdır. Erkeklerde sık idrara çıkma sorununun en yaygın sebebidir. Prostat bezlerinde iltihaplanması ise genç erkeklerde sık idrara çıkma sorununun en sık karşılaşıldığı hastalıktır.
 • Hipertansiyon: Yüksek tansiyon sık idrara çıkma, solunum güçlüğü, özellikle yeni uyanınca ensede ağrı oluşması, baş dönmesi, baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve sık idrara çıkma gibi şikayetlere yol açan bir hastalıktır.
 • Hamilelik Dönemi: Bu süreç içerisinde böbrekler daha hızlı çalışmaya başlar ve anne adayının boşaltım sistemi iki kişilik performans gösterir. Kan miktarının artışı, hormon seviyelerinde görülen değişiklikler ve pelvik kaslarına uygulanan baskı da idrara çıkma ihtiyacını doğrudan arttıran etmenlerdir. Tüp bebek tedavisi gören kişilerde transferden sonra sık idrara çıkma sorunu görülüyorsa, genellikle tedavinin beklenen sonucu verdiğini gösterir.
 • Anksiyete: Kişide kaygı bozukluğu olması halinde su içme ihtiyacının artması, uyku problemleri, terleme ve sık idrara çıkma ihtiyacı gibi semptomlar görülür. Sık idrara çıkma depresyon ve yoğun stres altında bulunulan dönemlerde de kendini gösterir.
 • İYE: İdrar yolu enfeksiyonu olarak da bilinen bu hastalık idrara çıkma sıklığını, idrarın rengini, kokusunu ve görüntüsünü etkiler. İlerlemesi halinde ateş ve ateşe bağlı olarak gelişen titreme gibi semptomlar da görülür. Cinsel ilişkiden sonra sık idrara çıkma sorunu da genellikle idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Diüretik İlaçların Kullanımı: İdrar söktürücü özelliği olan bu ilaçların kullanımı, böbreklerin daha fazla idrar üretmesine neden olur. Bu durum, idrara çıkma ihtiyacının sıklaşmasına yol açacaktır.
 • Sinir Sistemi Hastalıkları: Başta inme olmak üzere sinir sistemi hastalıkları, sık sık idrara çıkma ihtiyacı uyandırır. Aynı zamanda hastalarda aniden idrar yapma isteğine bağlı olarak gelişen idrar kaçırma sorunu da görülebilir.
 • Böbrek Enfeksiyonu: İdrar yollarına ve mesaneye yerleşen bakterilerin böbreklere ilerlemesi ile meydana gelir. Tüm üriner sistem enfeksiyonlarında olduğu gibi idrarda yanma, bel ağrısı ve sık idrara çıkma gibi semptomlarla seyreder. 
 • Mesane Taşları: Mesanede oluşan taşlar baskı yaparak idrar kesesinin tamamen boşalmasını engelleyebilir. Bu durum kişinin daha sık idrara çıkma ihtiyacı duymasına yol açar.
 • Regl Periyotları: Adete yakın sık idrara çıkma ya da adet döneminde sık idrara çıkma, birçok kadının sıkça yaşadığı şikayetler arasında yer alır. Bu durum hormon seviyesinde görülen artış ve vücutta ödem oluşması ile alakalıdır. Sık idrara çıkma ve kasık ağrısı şikayetleri birlikte görülebilir. Regl periyodunun sona ermesi ile birlikte kendiliğinden düzelir. 
 • İnterstisyel Sistit: Mesane iç yüzeyinde iltihap oluşması ile ortaya çıkar. İdrar kesesinde ağrı, sık idrara çıkma ve idrara yaparken yanma gibi şikayetlere neden olur. Kadınlarda sık idrara çıkma şikayetinin en yaygın sebebidir.
 • AAMS: Aşırı aktif mesane sendromu adı verilen bu hastalık, sık idrara çıkma sorunu ile aynı belirtileri verir. Altta yatan bir hastalık nedeniyle görülebileceği gibi, mesane kaslarının istem dışı kasılması sebebiyle de ortaya çıkabilir. Mesanede görülen fonksiyon bozuklukları nedeniyle meydana gelir.
 • Mesane Kanseri: Mesanede oluşan tümörler üriner sistemde tıkanıklıklara yol açarak mesanenin tamamen boşaltılmasını engelleyebilir. Bu durumlarda mesanede idrar kaldığı için kapasitesi daha erken dolar ve daha sık idrara çıkma ihtiyacı görülür. Mesane dokusunda kanserli hücrelerin çoğalması ise idrar kesesinde fonksiyon kayıplarına yol açarak sık idrara çıkma problemine neden olur.
 • Radyasyon Tedavisi: Kanser hastalarına uygulanan bu tedavinin en yaygın yan etkisi sık idrara çıkma ihtiyacının duyulmasıdır. Ek olarak idrar yaparken yanma hissi ve ağrılı son damla şikayetlerine de yol açabilir.

Sık idrara çıkma şikayetinin sebebi belirlendikten sonra altta yatan hastalığın tedavi edilmesi, bu şikayetin de giderilmesini sağlar. Böylece hastalar günlük yaşam konforunu yeniden kazanabilir.

Sık İdrara Çıkma için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Gün içerisinde 8 defadan daha sık idrara çıkıyorsanız ya da idrara sıkıştığınız için gece uykusundan birden fazla kez uyanıyorsanız, vakit kaybetmeden gerekli tahlilleri yaptırmanız gerekir. Bunun için devlet hastaneleri ya da özel sağlık kuruluşlarının Üroloji Bölümüne başvurmanız gerekir. Sık idrara çıkma sorununa eşlik eden farklı şikayetleriniz varsa bir Dahiliye Uzmanından randevu alabilirsiniz. 

Sık idrara çıkma sorununu tetikleyen hastalığın tanı ve teşhisi, genel sağlık durumunun korunması için oldukça önemlidir. Bu hastalıkların ilerlemesini önlemek için, sık idrara çıkma şikayeti kesinlikle ihmal edilmemeli ve vakit kaybetmeden tıbbi yardım alınmalıdır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Sık İdrara Çıkma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebeliğin erken dönemlerinde sık idrara çıkma ihtiyacının duyulması en yaygın semptomlardan biridir. Özellikle ilk 1.5 ila 2 ay arasında yaygın şekilde görülür. 3. aya girilmesi ile birlikte gerileyen bu şikayet, son aylarda kendini yeniden gösterecektir. Ancak bu durum bebeğin büyüdükçe mesaneye baskı uygulaması ile alakalı olduğu için endişeye kapılmaya gerek yoktur.

Sık idrara çıkma sorununun temelinde psikolojik problemler olabilir. Özellikle kaygı bozukluğu, yoğun stres altında olmak, depresyon ve benzeri durumlar kişide sık sık idrara çıkma ihtiyacı yaratabilir. Bu durumlarda uzman bir psikologdan yardım almak, şikayetlerin giderilmesinde etkili olacaktır.

Sağlıklı bireyler için günde 4 ila 8 arası idrara çıkmak normalken, daha fazlası sorun olarak algılanmaktadır.

makaleyi incele

Sık idrara çıkma bir hastalık değildir, aşırı aktif mesane sendromu, üriner sistemde görülen enfeksiyonlar, iltihaplanma, tümörler gibi bir çok hastalığın belirtisidir ve bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir

makaleyi incele