Orthero Nedir?

Orthero, dişlerin ideal pozisyona gelmesi için yapılan bir ortodontik tedavi yöntemidir

Ortherodiş sağlığında dişlerin olması gerektiği pozisyona gelmesini sağlayan ortodontik bir tedavi yöntemidir. Dişleri ideal pozisyonuna kavuşturan orthero tedavisi herhangi bir tel, plak ve kaplama kullanmadan şeffaf plaklar sayesinde dişlerin olması gereken ideal pozisyonuna getirir. Tedavi sürecinde ağızda fark edilmeyen şeffaf plaklar ücreti dahilinde her 15 güne bir olacak şekilde yenilenir.

Orthero Tedavisi Nedir?

Orthero tedavisi diş yamukluğu, dişlerin görünüm bozukluğu ve farklı sebeplerden ötürü diş rahatsızlığı olanların tel vb. kaplamalara gerek kalmadan tedavi edilmesini sağlar. Bozuk olan dişleri belirli bir düzene sokmak için en yaygın olarak tercih edilen tel tedavisi, orthero tedavisi ile yerini daha modern ve görünüm açısından da daha estetik bir tedavi yöntemine bırakmaktadır.

Orthero tedavisi sayesinde bozuk olan dişler kullanılan şeffaf plaklar ile tedavinin her aşamasında daha düzenli bir hal alarak ilk günkü haline kavuşmuş olur. Bu tedavide önemli olan nokta ise şeffaf plakların iki haftada bir mutlaka değiştirilmesidir. Orthero tedavisi sayesinde kullanılan orthero plak yöntemi herhangi bir rahatsızlık vermeden dişlerin düzene sokulmasını sağlar. Bununla birlikte orthero tedavisinin avantajlarını da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Şeffaf plakların takıp çıkarılabilir özelliğe sahip olması
 • Hijyen açısından kullanılan plakların daha temiz ve kullanışlı olması
 • Diğer kaplama malzemelerine oranla ağız içerisinde herhangi bir yaraya sebep olmaması
 • Dişlerde belirli bir rahatsızlığa sebebiyet veren diş bozukluklarını düzeltmesi
 • Hem şeffaf plakların hem de tedavi sırasında dişlerin temizliğini kolayca yapılması.

Diş Teli ile Orthero Arasındaki Farklar

Şeffaf plaklarla yapılan orthero tedavisinin tercih edilmesindeki en büyük etken tedavide dışarıdan fark edilmeyen şeffaf plakların kullanılmasıdır. Günlük yaşantısına devam eden birçok kişi orthero şeffaf plakların estetiksel görüntüsünü tercih eder. Bununla birlikte diş teli ile orthero arasındaki diğer farkları da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Orthero kullananlar görünmez şeffaf plaklarla tedavi sürecini sürdürürken diş teli kullananlar telin oluşturduğu görüntü sebebiyle psikolojik olarak rahatsızlık hissedebilirler.
 • Ortheroda kullanılan şeffaf plaklar yakından dahi görülmeyecek düzeyde bir şeffaflık sağlar.
 • Tedaviye hazır olması süreci diş teli tedavisinde daha uzunken orthero tedavisinde daha kısadır. Bu sayede sağlıklı ve düzgün dişlere daha kısa vakitte sahip olunur.
 • Estetiksel kaygılar sebebiyle de tercih edilen orthero tedavisi tedavi sürecinde ağız ve çene yapısında herhangi bir probleme yol açmaz.
 • Orthero tedavisi diş telinin aksine tedavi sürecinde konuşmalarda herhangi bir pelteklik veya olumsuzluğa sebep olmaz.
 • Diş teline göre her on beş günde değiştirilmesi gereken şeffaf plaklar hijyen açısından da diş teline göre daha sağlıklı bir tedavi süreci sağlar.
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Orthero ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Orthero tedavisi almak isteyenler, diş hekimi kontrolünden geçerek tedaviye uygun olup olmadıkları denetlenir. Diş bozukluğu, çarpıklığı ve ayrıklığı problemi olanlar tespit edilip ortodonti uzmanı tarafından muayene edilirler. Diş hekimiyle simülasyon yöntemi sayesinde tedavi sürecinden sonra dişlerin nasıl görüleceğine dair görüntü paylaşılır. Tedaviye karar verildiğinde diş ölçüleri alınarak şeffaf plaklar hazırlanır ve tedavi süreci başlamış olur.

Orthero tedavisi şeffaf plaklar sayesinde hijyenik ve düzenli bir şekilde yapılır. Bununla birlikte;

 • Plakların tamamen şeffaf olması ve dışarıdan fark edilmemesi
 • İstenildiği zaman plakların değiştirilme imkanı olması
 • Tedavi sürecinde herhangi bir ağrı, acı ve sızı hissedilmemesi
 • Tedaviyle diş bozukluklarında kesin çözüm sağlanması orthero tedavisinin tercih edilme sebeplerindendir.

Orthero tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar 15 günlük periyotlarla değiştirilir. Hekim tedavisinin ardından bir tedavi süreci planlanır ve bu sürece göre tedaviye başlanır. Dişlerin simülasyon görüntüsü hastayla paylaşılır. Bununla birlikte kişilerin ağız ve diş yapısı farklılık göstereceğinden tedavi süreci de buna bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Tedavi süreci planlandıktan sonra plakların günde en az 22 saat boyunca dişte takılı olması gerekir. Bu sürenin altında yapılan takma işlemlerinde tedaviden istenilen sonuç alınmayabilir. Ayrıca bu şekilde tedavi süreci de uzamış olur. Bu yüzden şeffaf plakların tedavi sürecinde sürekli takılması bir zorunluluktur.

Orthero tedavisi uygunluğu tedaviyi yapabilen diş hekimlerinin muayenesi sonrası çıkan sonuçlara göre belirlenir. Orthero portalına gönderilen sonuçlar diş hekimleri tarafından analiz edilir ve dişlerin tedavi sonrası alacağı şekil simülasyon yardımıyla görülür. Bu süreç sonucunda diş hekimlerinin vereceği karara göre tedaviye uygun olup olunmadığı anlaşılır.