Sinir sıkışması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sinirler oldukça geniş etki alanına sahip olabilmektedir. Mesela, kalçadan yayılan bir sinir ayak tabanına etki edebilir. Boyun sinirleri ile baş bölgesi etkilenebilir. Bu yüzden boyundaki bir sinirin sıkışması baş ağrısı, yüzde ağrı, uyuşma gibi çok çeşitli şikayetlere neden olabilir. 


Sinir sıkışmalarında sinirin sıkışma derecesine göre tedavi yöntemi de değişir. Hafif vakalarda kendiliğinden düzelme olabilirken daha ağır vakalarda tedavi yöntemlerinden birinin uygulanması ile şikayetler geçebilir. Bu sebeple tedavi için etkili olabilecek yöntem veya tedavinin gerekli olup olmadığı sıkışmaya bağlı değişir.

Fizik tedavi ile elin veya sıkışmanın olduğu vücut bölgesinin tedavisi yapılabilir. Bu tedavilerde genel olarak sıkışan sinirin hareket ettirilmemesi için sargılama ve ısı uygulama ile ağrının azaltılması yapılır. Ayrıca uygun egzersizlerle sıkışmanın rahatlatılmasına çalışılır.

Sıkışmanın olduğu vücut kısmına belli elektrotlar bağlanarak gelen sinyallere göre sıkışma olup olmadığı anlaşılır. Yaklaşık 5-10 sinirden ölçümler alınarak sıkışıklığın olduğu sinir belirlenir. 


EMG ile kas ve sinir bölgesindeki iletiler elektriksel olarak incelenir. Bu görüntüleme yönteminde sıkışmış sinire gitmeyen elektriksel uyarılar ile sıkışmış sinir kısmı ayrıntılı bir şekilde gösterilebilir.

Sinir sıkışması ile İlgili Makeleler

Sinir Sıkışması

Sinirlerin bulunduğu yerlerde kas, kemik gibi kitlelerin sinirlere baskısı sinir sıkışmasına neden olmakla beraber şiddetine göre ilaç, fizik tedavi veya cerrahi yöntemlere başvurulabilir.

makaleyi incele