evim.com

Omurilik Daralması Belirtileri

Omurilik daralması, omuriliğin geçtiği kanalın dar olmasıdır.

Omurilik Daralması Nedir? 

Omurilik kanalı, boyundan kuyruk sokumuna kadar içerisinde omurilik gibi hayati bir organın uzandığı çok önemli bir yapıdır. Omurilik, vücutta istemsiz hareketleri ve refleksleri kontrol eden ve omurilik ile omurga arasındaki beyin omurilik sıvısı (BOS) tarafından korunan merkezi sinir sisteminin bir elemanıdır.

Omurilik daralması doğuştan ya da sonradan meydana gelebilen ve genelde 50 – 70 yaş arasında gözlenen omuriliğin geçtiği kanalın daralmasıdır. 

Bu daralma omurilik kanalı boyunca meydana gelebileceği gibi en çok boyun ve bel bölgesinde daralma meydana gelir.

 • Boyun kanal daralması: Boyun bölgesi omurilik kanalının daralması olup servikal spinal stenoz, servikal myelopati, servikal dar kanal gibi isimler de alabilir.
 • Bel kanal daralması: Bel bölgesinde meydana gelen daralma daha yaygın olup lomber spinal stenoz ya da lomber dar kanal adı verilebilir.

Omurilik Daralması Belirtileri Nelerdir?

Spinal kanal daralması meydana geldiği bölgeye göre çeşitli belirtilere yol açabilir. Bu belirtiler genel olarak omurilikte meydana gelen basınca bağlı ortaya çıkar:

Boyun bölgesinde omurilik daralması belirtileri:

 1. Servikal myelopati; omuriliğin boyun bölgesinde daralmasıyla sinirlerde meydana gelen basınç nedeni ile kollar ve bacaklarda ortaya çıkan işlev ve fonksiyon kaybıdır.
 2. Servikal radikülopati; daralmanın boyun bölgesinde ortaya çıkması ile sinir kökleri tahriş olur bunun sonucunda ise kollarda belli bölgelerde duyu kaybı meydana gelir.
 3. Hastalık ilerledikçe ellerde bazı belirtiler ortaya çıkar; el becerilerinde azalma gözlenir, eşyalar normalden daha çok düşürülmeye başlanır, gömlek düğmesi ilikleme ve saç tarama gibi el yeteneği gerektiren işler artık verimli olarak yapılamaz, el yazısında eskiye oranla bozulmalar gözlenir.
 4. Hastalar denge kaybından şikayet edebilir; eskiye göre yürürken daha çok desteğe ihtiyaç duyulur, yürüme dışardan bakıldığı zaman fark edilecek kadar bozulmuştur.
 5. Mesane ve bağırsak fonksiyonları nadir de olsa bozulabilir.

Bel bölgesinde omurilik daralması belirtileri:

 1. Bel bölgesinde omurilik daralması meydana gelen hastaların en tipik şikayeti yürüme sonucunda bacaklarda uyuşma ve his kaybı sebebi ile yürüme mesafelerinin kısalmasıdır. Hastalar yürürken çok yorulur ve bir yere oturma ihtiyacı hissederler.
 2. Oturma ve ayakta kalma sürelerinin uzaması ile bacaklarda uyuşma – karıncalanma meydana gelebilir. Hastalar uzun süre hareketsizlik sonrası his kaybından şikayet edebilirler.
 3. Boyun bölgesinde omurilik daralmasına oranla daha sık olarak mesane ve bağırsak fonksiyon bozukluğu gözlenir.

Omurilik Daralması Nedenleri Nelerdir?

Omurilik daralmasının çeşitli nedenleri olabilir:

 • En sık karşılaşılan sebep yaşlılıktır. Yaşlanma ile omurlar arasındaki süngerimsi diskler bu özelliğini kaybeder ve bunun sonucunda omurlarda tutulan su oranı azalır. Suyun azalması sonucu diskler sertleşir ve omurga kanalının içine girinti yapacak şekilde şekil bozukluğu yaparak omurilik daralmasına neden olur.
 • Doğuştan omurilik kanalı dar olabilir bu yapısal bir sorundur.
 • Osteoartrit ve romatoid artrit gibi kemik yapıların iltihaplandığı durumlarda omurilik kanalı iltihaba bağlı olarak daralır.
 • Skolyoz ve kifoz gibi omurganın normal şekilden saptığı durumlarda omurilik daralması gözlenebilir.
 • Omurilik daralması kemiğin Paget hastalığı adı verilen hastalıkta meydana gelebilir.
 • Omuriliği tutan kemik tümörleri durumunda omurilikte daralma ortaya çıkabilir.
 • Hormonal hastalıklar olan cushing hastalığı, hipoparatiroidizm osteoporoz, psödogut, akromegali, renal osteodistrofi nedeni ile omurilikte daralma meydana gelebilir.
 • Bel ve boyun fıtığında,fıtıklara omurilik kanalına doğru meydana geldiği zaman omuriliğin daralmasına neden olabilir.
 • Kazalar, yüksekten düşmeler gibi travmalar sonucunda omurilikte daralma meydana gelebilir.

Omurilik Daralması için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Omurilik daralması meydana gelen hastalarda  gündelik işleri engelleyen fonksiyon kayıpları, kol ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma, yürüme mesafesinin kısalması, denge kaybı gibi belirtilerin meydana gelmesi sonucunda belirtiler kötüleşmeden mümkün olduğunca en kısa sürede bir Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanına başvurulması gerekir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
64
64
Makeleyi Paylaşın

Omurilik daralması, omuriliğin geçtiği kanalın dar olmasıdır.

makaleyi incele

Omurilik daralması, fizik tedavi, yaşam tarzı değişikliği gibi önlemler ile tedavi edilmektedir.

makaleyi incele