Sarılık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yeni doğan bebeklerde bilirubin düzeyleri 12,9 mg/dl altında olmalıdır. Eğer yapılan kan testleri sonucunda bilirubin değeri bu değerleri aşarsa sarılık kabul edilmektedir. Ve takip, tedavi uygulanmaktadır.

Yeni doğan bebekler normal vaktinde doğmuş ise fizyolojik olan yani doğal olan sarılık 10-14 gün sürmektedir. Bebek erken doğmuş ise bu süre 21 güne kadar uzaya bilmektedir. Lakin bu süreleri aşmış sarılıklarda anormallik söz konusu olabilmektedir ve  bu durum araştırma gerektirmektedir.

Hastalık mikroplar etkisi ile oluşmuş ise bulaşıcı olabilmektedir. Bunun dışındaki sarılık çeşitleri bulaşıcı değildir. Lakin sarılık hangi sebeple oluşmuşsa araştırılıp bulunana kadar bulaşıcı kabul edilmelidir. Bu şekilde olası bulaşmaların önüne geçilebilir.

Yetişkinlerde sarılığın süresi tedavisine bağlıdır. Kandaki bilirubin seviyesi kontrol altına alındığında, düşürüldüğünde sarılık da geçer. Genelde tedaviler kısa sürede seviyeleri dengelemeyi amaçlar.

Yeni doğan bebeklerde doğal sarılık göz aklarının, derinin ve mukozanın normale dönen renginden anlaşılabilir. Bu değişim yaşanmıyorsa, bebeğin beyninin zarar görmemesi için tedavi edilmesi gerekir.

Yetişkinlerde sarılık altta yatan başka bir hastalığı gösterir. Sarılık bir belirtidir. Bu nedenle hastalığın teşhis edilip tedavisine başlanması gerekir. Buna neden olan bazı hastalıklar tedavi edilmediğinde tehlikeli hale gelebilir.

Yeni doğan bebeklerde kandaki bilirubin normalde yüksektir. Anne karnında iken plasenta bebeği bilirubinden korur ve bilirubin değerlerini kontrol altında tutar. Doğumdan sonra özellikle ilk 24 saatte bebek korumasız kalmakta ve bilirubin artmaktadır. Ancak bu dönemde 3-4 gün doktor kontrolü ile koruma sağlanmaktadır.

Sarılık ile İlgili Makeleler

Sarılık

Vücuttaki bilirubinin göz ve deri tabakalarında birikmesiyle oluşan ve daha çok bebeklerde görülen Sarılık Hastalığı, tedavi edilmezse kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.

makaleyi incele