Üre Nefes Testi Nedir?

Kişide helikobakter pilori enfeksiyonunu belirlemek amacıyla uygulanan teste üre nefes testi denilmektedir.

Üre nefes testi, kişide aktif olan helikobakter pilori enfeksiyonunu belirlemek amacıyla uygulanan bir testtir. Bu test son derece pratik ve güvenilir bir uygulamadır. Helikobakter pilori mide ya da onikiparmak bağırsağı mukozasına yerleşerek çoğalmaktadır. Bu rahatsızlık 40 dakikalık bir testle kolayca tanısı koyulabilen bir hastalıktır.

Helikobakter pilori bakterisi gastrit ya da ülser sorunlarına yol açmaktadır. Bu bakterinin varlığı erken dönemde belirlenmezse ilerleyen süreçte çok daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu durumu ortaya çıkarmak için de helikobakter pilori testi uygulanır. Söz konusu test birçok sağlık kuruluşunda yapılır ve sonuçlar kısa süre içinde görülebilir.

Helikobakter pilori insanlarında mide ya da onikiparmak bağırsağına yerleştikten sonra yavaş yavaş yayılır ve gastrit, ülser dışında mide kanserine kadar birçok mide rahatsızlığına sebep olabilmektedir.  Ülser tedavisinde ilk adım bu bakterinin tanısını doğru bir şekilde ortaya koyabilmektir. Tespit edilip tedavi edilmediği durumlarda çok büyük sindirim sistemi sorunlarına da yol açabilir.

Üre Nefes Testi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Üre nefes testi öncesinde doğru sonuçların alınması için hastanın bilmesi ve dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Üre nefes testi öncesi dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

  • Testin yapılabilmesi için hasta, testten 6 saat önce yemek yemeyi bırakmalıdır. En az 6 saatlik açlık gereklidir.
  • Hastanın teste bir saat varken sigara ya da suyu tüketmeyi de bırakması gerekir. Bu süreye kadar su ve sigara içilebilir.
  • Doktorlar test için son iki hafta antibiyotik, mide ilacı kullanmanın bırakılmasını ister.  Mide ilaçları ya da antibiyotik kullanılırsa test sonuçları yanlış çıkabilir. 
  • Testin yapılma amacı tedavinin takibini içeriyorsa tedavi bittikten 6 hafta sonrası tekrar testin uygulanması gerekir. Tedaviden hemen sonra uygulanırsa bakteri konusunda yanlış yargılara varılabilir.
  • Üre nefes testi öncesinde hastaların alerjik öykülerini uzman doktor ile paylaşmaları gereklidir. Alerjik öykünün paylaşılması, oluşabilecek alerjik reaksiyonların önüne geçer.

Üre nefes testi doğru şekilde uygulanırsa ve hasta gerekli uyarılara dikkat ederse, alınan sonucun doğruluk payı yüksektir.

Üre Nefes Testi Nasıl Yapılır?

Üre nefes testi için hastanın önceden randevu alması gerekir. Bu test ortalama 40 dakikada yapılır. Hasta bu süreç boyunca sadece verilen sıvıları tüketir. Ağızdan su ya da sigara gibi hiçbir şey alınmamalıdır. Bu testler laboratuvar personelleri tarafından yapılmaktadır.

Helikobakter pilori bakterisi şüphesiyle yapılan üre nefes testi şu şekilde yapılmaktadır;

  • Hasta test için laboratuvara girdikten sonra ona verilen beyaz tüpe nefes örneği doldurmaktadır. Bunun için ağızlık kullanılır ve hastanın nefes vermeden önce derin bir nefes alması gerekmektedir.
  • Hastaya sonrasında bir su verilir. Suyun içinde üre bulunmaktadır. Bu suyun aralıksız tek dikişte içilmesi önemlidir.  Ayrıca hastanın yutmadan ağzında suyu çalkalamaması da gerekmektedir.
  • Bu işlem sonrasında hasta 30 dakika kadar bekler. Bu süre tamamlandığında verilen mavi tüpe yine derin nefes alarak nefesini boşaltmaktadır. 
  • Testte yapılan işlemler kısa sürmektedir. Testtin uzun sürmesinin nedeni aradaki bekleme sürecidir.

Üre nefes testi sonrasında hasta hayatına dönebilir. Ayrıca diyet ya da ilaç tedavileri varsa bunları sürdürmesinde sorun yoktur. Bazı durumlarda doktorlar testin tekrar edilmesini isteyebilir. Bu durumda en erken bir gün sonra test tekrarı yapılmaktadır.

Üre Nefes Testi Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Üre nefes testi değerleri, ortalama iki gün içerisinde sağlık kuruluşunun laboratuvarından alınır. Bazal yani test başında verilen ve yarım saat geçtikten sonra okunan değerlerin farkı alınarak test sonucu belirlenir. Elde edilen değer referans değerden düşükse negatif sonuç ortaya çıkar.  Bu değerin üzerinde bir sonuç çıkarsa ise test sonucu pozitif olur.

Üre nefes testi pozitif çıkarsa kişide helikobakter pilori enfeksiyonun olduğuna kanaat getirilir. Üre nefes testi negatif çıkar ise hastada helikobakter pilori enfeksiyonun olmadığını gösterir. Bu durumda hastada farklı sorunlar aranacaktır.

Testin pozitif çıkması durumunda öncelikle helikobakter pilori enfeksiyonu için antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik tedavisi tamamlandıktan sonra doktor, enfeksiyonun bitip bitmediğini görmek için tekrardan üre nefes testi yapılmasını isteyebilir. Bazı hastalarda enfeksiyon azalsa da antibiyotik tedavisi sonrasında hala sürebilir. Bu durumda farklı tedavi seçenekleri masaya yatırılacaktır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
2
0
Makeleyi Paylaşın

Üre Nefes Testi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Üre nefes testi nerede yapılır?

Üre nefes testi yapan hastaneler devlet hastaneleri, şehir hastaneleri, üniversite hastaneleri, sağlık merkezleri ya da özel hastaneler şeklinde sıralanmaktadır. Bazı küçük şehirlerde yer alan devlet hastanelerinde bu testler yapılmayabilir. Bu testin yapılması durumunda sağlık kuruluşu hastayı uygun başka bir merkeze sevk edebilir.

Dr. Deniz Gölgeli

Üre nefes testi güvenilir mi?

Üre nefes testi, helikobakter pilori adlı bakterinin mide ya da onikiparmak bağırsağı mukozası içinde varlığını ortaya koyan güvenilir bir testtir ancak doğru sonuçlar elde edilebilmesi için hastanın doktorun test öncesi belirttiği şartlara uyum sağlaması gerekir. Bu testin sonuçlarını etkileyecek davranışlar yanlış bir değerlendirmeye yol açacaktır.

Dr. Deniz Gölgeli

Üre nefes testi ne zaman yapılır?

Üre nefes testi mide sorunlarına yönelik şüphelerde doktorun talebi üzerine yapılabilir. Testin doğru sonuç vermesi için işlem öncesi hastanın 6 saat yememe, 1 saat sigara ve su tüketmeme, 15 gün mide ilacı ve antibiyotik kullanmama gibi kurallara uyması gerekir.  Ayrıca tedavi takip amacıyla yapılıyorsa tedavi tamamlandıktan sonra 6 haftanın ardından tekrarlanabilir.

Dr. Deniz Gölgeli