İnfertilite ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sivilce tedavisinde kullanılan roaccutane, kısırlığa neden olmaz. Ancak bu ilaçlar gebelik planlayanlarda doğumsal anomalilere neden olabileceği için kullanılamaz. Roaccutane tedavisine başlayacak kadınlar, tedaviden bir ay önce ve tedavi bitimini takip eden bir ay içerisinde gebe kalmaktan kaçınmalıdır.

Polikistik over sendromu, ağrılı adet görme, düzensiz adet görme, aşırı kanama, endometriozis, akne problemi gibi durumlarda kullanılan doğum kontrol hapları yumurta gelişimini durdurduğu için gebelik gerçekleşmez. Ancak bu durum geri dönüşümlüdür. Haplar bırakıldığında gebeliğe engel değildir. Doğum kontrol haplarının kalıcı kısırlık yaptığına dair kanıtlanmış bir çalışma yoktur.

Adetliyken non-steroid anti inflamatuar ilaçlar dediğimiz ağrı kesiciler güvenle kullanılabilir. Kısırlığa neden olmaz. Ancak infertilite öyküsü olan kadınlarda bu ilaçlarkontrollü şekilde doz ayarlaması yapılarak kullanılmalı veya kullanılmamalıdır.

Erkekte kısırlık teşhisi için ilk olarak spermiogram denilen bir test yapılır. Bunun için erkeğin ya evde ya da sağlık kuruluşunda bir kaba boşalması gerekir. Erkekten elde edilen semen, sperm analizi için laboratuvara gönderilir. Bununla birlikte hekimin gerekli gördüğü koşullarda hormon testi, genetik testler veya testis biyopsisi ile teşhis konur.

Sivilce tedavisinde kullanılan roaccutane, kısırlığa neden olmaz. Ancak bu ilaçlar gebelik planlayanlarda doğumsal anomalilere neden olabileceği için kullanılamaz. Roaccutane tedavisine başlayacak kadınlar, tedaviden bir ay önce ve tedavi bitimini takip eden bir ay içerisinde gebe kalmaktan kaçınmalıdır.

Kadında kısırlık teşhisi için ilk olarak kanda hormon düzeylerine bakılır.

Beraberinde üreme sistemi yapıları olan rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıkları görüntülemek için ultrason yapılır. Transvaginal (vajina yolu ile) veya transabdominal (karnın üzerinden) olarak yapılabilir. Hasta muayene masasına sırt üstü uzanır. Ultrasonun ucu vajina içerisine yerleştirilir. Bu ağrısız veya çok hafif ağrılı bir işlemdir. Herhangi bir anestezik madde kullanılmaz. Diğer bir yöntem de transabdominal ultrasondur. Daha iyi görüntü elde etmek için karnın üzerine jel sürülür ve ultrason buraya konur. Bu yöntem, ancak dolu mesanede görüntü sağladığı için hasta idrara sıkışık olmalıdır.

Üreme sisteminde bir tıkanıklıktan veya yapışıklıktan şüphelenildiği durumlarda ise histerosalpingografi (HSG) yapılır. Hasta muayene masasına uzanır. Vajinayı açık tutmak için kullanılan spekulum adı verilen bir alet takılır. Daha sonra rahim ağzına bir kanül yerleştirilir ve buradan sıvı gönderilir. Sonra bu sıvının aldığı yolu görüntülemek için belli aralıklarla röntgen çekilir veya floroskopi denen yöntemle sıvının geçişi sürekli olarak izlenir. 

Yapılan çalışmalar, şeker hastalığı erkek infertilitesi arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Diyabetik erkeklerde testisteki hücrelerin fonksiyonlarında, sperm büyüme ve gelişiminde, spermiogram sonuçlarında değişiklik saptanmıştır.

İnfertilite ile İlgili Makeleler

İnfertilite

Kısırlık olarak bilinen infertilite, kadın veya erkeklerde görülen, cinsel ilişki sonunda gebeliğin oluşmaması durumu olup hastanın durumuna göre tedavisi değişebilir.

makaleyi incele