evim.com

Ereksiyon Sorunu Nedir?

Erkek üreme organının cinsel ilişki esnasında, yeterli sertliğe ve dikliğe ulaşamaması ve ulaşılan sertlik ile dikliğin de sürdürülememesi durumuna ereksiyon sorunu denir.

Erkek üreme organının cinsel ilişki esnasında, ilişkinin tamamlanabilmesi için yeterli sertliğe ve dikliğe ulaşamaması ve ulaşılan sertlik ile dikliğin de sürdürülememesi, sürdürülse bile sonuca ulaşamadan sonlanan durumudur. Aynı zamanda; “Erektil disfonksiyon”, “Sertleşme sorunu”, “Empotans” olarak da adlandırılan bu hastalık halk arasında genellikle “İktidarsızlık” olarak bilinen ve kişinin sosyal ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyen bir cinsel işlev sağlık sorunudur.

Tüm dünya üzerinde her erkeğin sıklıkla karşılaştığı ve ülkemizde de en yaygın görülen cinsel işlev bozukluklarından birisi olan ereksiyon sorunu, kişinin yaşı ile doğru orantı içerisinde olabilir. Yaş ilerledikçe, sertleşme sorununun artması da muhtemeldir. Genellikle 40 yaş ve üzeri kişilerde bu problem ile daha sık karşılaşıldığı bilinmektedir.

Ereksiyon Sorununun Nedenleri

Erkek bireylerdeki cinsel süreç içerisinde kan, sinirler, beyin, hormonlar, duygular ve de kasları barındıran ve bütün bunların ahenkle bir uyum içerisinde hareket etmesini gerektiren bir süreçtir. Eğer kan, sinir, beyin, hormon, duygular veya kaslardan herhangi birisinde problem varsa; uyum bozulacaktır ve ereksiyon sorunu ortaya çıkacaktır.

Bu sebeple ereksiyon sorununun nedenlerini iki gruba ayırarak incelemek mümkündür. Bunlar fiziksel ve psikolojik nedenlerdir. 

Fiziksel nedenler;

 • Kişide “Ateroskleroz” olarak adlandırılan tıkalı kan damarlarının ve damar sertliği varlığı
 • Kişide alt üriner sistem rahatsızlıklarının varlığı ve bunlarla birlikte idrar söktürücü türevi ilaçların kullanılıyor olması durumu
 • Kişinin “Pelvik bölge” olarak adlandırılan kısmını etkileyen bir ameliyat geçirmiş olması veya bu bölgede oluşan yaralanmaların varlığı
 • Kişide “Diyabet” olarak adlandırılan şeker hastalığının varlığı
 • Kişinin testosteron hormonunu miktarının gerekli düzeyde olmaması durumu 
 • Kişide “Obezite” diye adlandırılan aşırı kilolu olma durumu
 • Kişide aşırı miktarda alkol kullanımı
 • Kişide böbrek yetmezliği durumu varlığı
 • Kişide siroz hastalığı varlığı
 • Kişide aşırı miktarda tütün ve tütün mamulleri kullanımı
 • Kişide madde bağımlılığı durumunun olması
 • Kişinin prostat kanseri tedavisi görmüş veya görüyor olması
 • Kişide epilepsi hastalığı varlığı
 • Kişide “KOAH” adıyla bilinen ve akciğerlerde solunum sıkıntısı yaşamalarına neden olan rahatsızlığın varlığı
 • Kişide uyku apnesi sorununun olması
 • Kişinin omuriliğini ve çevresini etkileyen bir ameliyat geçirmiş olması veya bu bölgede oluşan yaralanmaların varlığı
 • Kişinin kemoterapi veya radyoterapi süreçlerini geçirmiş olması veya şu anda bu süreçlerin içerisinde olması
 • Kişide erkek cinsellik organı penis üzerinde sert tabakalar oluşumuyla birlikte şekil bozukluğuna neden olan “Peyronie” hastalığının varlığı
 • Kişide “Hiperlipidemi” adıyla bilinen kolesterol seviyesinin yüksek olması
 • Kişinin büyümüş prostat bezi tedavisi görmüş veya görüyor olması
 • Kişide tansiyon seviyesinin standartlara göre yüksek olması
 • Kişide genital enfeksiyonların oluşu
 • Kişinin uyku düzeninin olmayışı
 • Kişide kalp hastalığı sorunlarının olması-en yaygın sebep olarak belirtilebilir
 • Kişide hareketlerde yavaşlık, titreme gibi sorunlara neden olan “Parkinson” hastalığının varlığı
 • Kişide “Multiplskleroz” olarak adlandırılan ve halk arasında daha çok “MS” olarak kısaltılıp kullanılan kas rahatsızlığının olması şeklinde sıralanabilir.

Psikolojik nedenler;

 • Kişide depresyon durumunun yaşanıyor olması veya belirtilerinin varlığı
 • Kişinin cinsel partneriyle yaşadığı ilişki sorunları
 • Kişinin özgüven ve yetersizlik sorunu yaşıyor olması
 • Kişinin herhangi bir nedene bağlı olarak geliştirdiği stres durumu
 • Kişinin herhangi bir şeye bağlı olarak yaşadığı kaygı durumu
 • Anksiyete yani asabiyet bozukluları şeklinde sıralanabilir.

Ereksiyon Sorunu Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Erkeklerde ereksiyon sorununun tanısı ve teşhisi için uzunca bir süredir devam eden erekte olamama durumunu takiben; erken boşalma, geç boşalma, cinsel ilişki sırasında libidoda azalmaya bağlı olarak isteğin son bulması gibi problemler varsa tıbbi geçmişinizin ve cinsel öykünüzün bir uzman tarafından değerlendirilmesi ve doğru tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için öncelikle bir Üroloji Uzmanı ile iletişime geçilmelidir.

Tıbbi öykünüz ve cinsel öykünüz incelendikten sonra, gerekli görüldüğü takdirde doktorunuz tarafından başka bölümlere yönlendirilmeniz de muhtemeldir.

Ereksiyon Sorununun Risk Faktörleri

Kişinin hayatında daha önceden geçirmiş olduğu rahatsızlıklar da doğru yoldan olmasa bile ereksiyon sorununu ortaya çıkarır ve risk faktörü olarak belirlenebilir. Kişinin yaşının ilerlemiş olması, kalp ile ilgili rahatsızlıkların varlığı, şeker hastalığı probleminin varlığı, bunlarla birlikte seyreden ek hastalıklarının olması risk faktörleri olarak gösterilebilir.

Bunlara ek olarak günümüzde giderek yaygınlaşan sigara kullanımı da kişilerin cinsel işlev bozukluklarına yol açar. Çünkü sigara kişilerin kan damarlarına zarar verir. Bunun sonucunda da atardamarın erkeğin üreme organı penise yeterli miktarda kan pompalamamasına neden olur. Yeterli miktarda kan pompalanmaması da erkekte erektil disfonksiyona sebep olacaktır.

Ereksiyon Sorununun Komplikasyonları

Ereksiyon sorunu cinsel partner ile yaşanan ilişki bozuklukları, bu bozukluklara bağlı olarak gelişen cinsel tatminsizlik durumu, stres bozukluğu, endişe bozukluğu, kendisinden utanç duyma durumu ve düşük benlik saygısının ortaya çıkması gibi komplikasyonlara neden olacaktır. Hatta bu komplikasyonlar üst seviyelere ulaştığında; kişinin partneriyle doğru bir şekilde cinsel birleşme sağlayamamasına ve buna istinaden de çocuk yapamamasına kadar devam edebilir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Ereksiyon Sorunu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ereksiyon sorunun dünya üzerindeki hemen hemen her erkekte görülmesi muhtemel olan bir cinsel işlev bozukluğudur, her yaşta görülebilir fakat genellikle 40 yaşını aşmış bireylerde sıklıkla görülmektedir. Genç erkeklerin bir kısmında da cinsel birleşmenin ilk kez gerçekleşeceği zamanlarda “ilk gece korkusu” olarak adlandırılan durumdan dolayı veyahut ilk cinsel birleşmenin başarısızlıkla sonuçlanmış olmasına bağlı olarak görülebilmektedir. Fakat sürekliliği yoktur, geçicidir.

Kişinin tıbbi geçmişinde bu duruma neden olan bir faktör olmadığı taktirde; 40 yaşından sonra başlar olarak cevaplandırılabilir.

Varikosel hastalığı görülen bazı hastaların cinsel iktidarsızlık sorunuyla karşı karşıya kaldığı bilinmektedir. Çünkü varikoselektomi operasyonu geçiren hastalarda, cerrahi müdahale sonrası yapılan kan tahlillerinde testosteron seviyesinde beklenilen düzeyin altında ve üstünde olma durumları görülebilir. Bu durum da ereksiyon sorununu kendisiyle birlikte ortaya çıkaracaktır.

Kasık fıtığı erkeklerde en sık karşımıza çıkan fıtık türlerindedir. Kasık fıtığı için yapılacak olan cerrahi uygulama esnasında testise ait olan damarlarda hasar meydana gelirse ereksiyon sorunu ile karşılaşılması muhtemeldir. Ayrıca cerrahi müdahale sonrasında psikolojik olarak erekte olma bozukluklarının ortaya çıktığı vakalar da görülmüştür. Bu sebeple erkeklerde kasık fıtığı cinsel isteksizlik yapar demek doğru bir cevap olacaktır.

Diyabet hastalığı, yani halk arasında bilinen haliyle şeker hastalığı; cinselliği doğrudan etkileyen bir olumsuz faktördür. Vücuttaki hormonların çalışma dengesini de kendisiyle birlikte bozan bu hastalık sonucunda cinsel iktidarsızlık durumuyla karşı karşıya gelinebilir.

Erkek üreme organının cinsel ilişki esnasında, yeterli sertliğe ve dikliğe ulaşamaması ve ulaşılan sertlik ile dikliğin de sürdürülememesi durumuna ereksiyon sorunu denir.

makaleyi incele

Ereksiyon sorununun tedavi edilebilmesi için hastalığın nedeni iyice sorgulanıp bu doğrultuda tedavi uygulanmaktadır.

makaleyi incele