Bebeklerde İştahsızlık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde kandaki demir seviyelerinin az olmasından kaynaklı kansızlık (anemi) hastalığının görülmesi bebeklerin iştahını azaltan önemli faktörlerden birisidir. Demir eksikliği, folik asit, B12 ve B grubu vitaminlerinin eksik olması kansızlık sorununa neden olur. Bebeklerde kansızlık nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık, solgun cilt, ishal ya da kabızlık, sindirim sorunu, huzursuzluk, uyku hali gibi problemlere neden olur. Kansızlık sorununun çözülmesi için vitamin takviyesi yapılması gereklidir.

Bebeklerde emzik kullanma alışkanlığı bebeklerin hem açlık hissetmelerini hem de yediği besinlerin tadını almalarını engelleyebilir. Emzik bebeklere sadece uyurken verilmelidir. Özellikle 1 yaş bebeklerde iştahsızlık görülmesi halinde emzik kullanımının bırakılması gereklidir.

Göz çapaklanması genellikle evde yapılan doğal yöntemlerle geçebilen bir tür rahatsızlıktır. Ancak bebeklerin vücudu hassas olmasından dolayı bilinen belirtilerin dışında da belirtiler oluşabilir. Eğer bebeğinizin göz kapağı normalden daha fazla şişerse veya bebeğinizde sürekli ateşlenme varsa vakit kaybetmeden mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

Bebekler ilk dişini 6. aydan sonra çıkarmaya başlar. 3 yaşına kadarki süreçte diş çıkaran bebeklerin damak ve diş etleri hassas olduğu için iştahsızlık görülmesi normaldir. 6 aylık bebeklerde iştahsızlık nedenleri arasında diş çıkması önemli bir yere sahiptir.   Dişin çıkmaya başlamadan önceki 3 gün ve diş çıktıktan sonraki 3 gün boyunca bebeklerde huzursuzluk, ateş ve iştahsızlık sorunları görülür. Dişin tamamen çıkmasından sonra bu şikayetler kendiliğinden ortadan kaybolur.

Bebeklerde İştahsızlık ile İlgili Makeleler

Bebeklerde İştahsızlık

Yetişkinlere göre bebeklerde farklılık gösteren iştahsızlık hem sütle beslenme döneminde hem de katı beslenmeye geçiş döneminde görülebilir. İlaç tedavisi, antibiyotik ve demir takviyesi gibi tedaviler uygulanabilir.

makaleyi incele