Ağız kokusu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Eğer ağız kokusu yalnızca ağız içinden kaynaklıysa günde iki üç kere fırçalamanız koku ile mücadelede iyi bir yoldur. Devamında ise gargara kullanımı ya da tuzlu su ile çalkalama ağzınızı mikroplardan arındırıp daha ferah bir koku sağlayacaktır. Ancak kokunun nedeni başka bir hastalıksa, kokunun giderilmesi için hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Önreğin; bademcik taşı oluşumu varsa bu durum ağız kokusuna olur. Bademcik taşından kaynaklı ağız kokusunun kalıcı olarak giderilmesi için ameliyat ile bademciklerin alınması gerekebilir.

Ramazan ayında kişi günde otalama 15-16 saat aç kalıyor ve oruç sebebiyle gün içinde diş fırçalaması da yapamıyor. Öncelikle sahurda gün içinde koku yapacak besinlerden uzak durmalı ve mutlaka sahurda uyumadan önce diş fırçalamasını ihmal etmemelidir. Sahurdan sonra ağız gargarası yapmak gün içinde ağzınızın daha az kokmasını sağlayabilir.

Mide kaynaklı ağız kokusu gidermede yapmanız gereken gastroenteroloji uzmanına görünmektir. Ağız hijyeni iyi bir şekilde sağlanmasına rağmen ağız kokunuz gitmiyorsa, bunun sebebi çoğunlukla sindirim sisteminizdir. Bunun için uzman doktora başvurmanız gerekir.

Sigara içtikten sonra kısa sürede ağız kokusunu gidermek pek mümkün değildir. Naneli sakız çiğnemek, ağız gargarası, diş fırçalamak ya da açık havada kısa bir süre derin nefes alarak yürüyüş yapmak yardımcı olur. Fakat kokuyu tam anlamıyla bastıramaz.

Hamilelikte özellikle ilk iki-üç ayda ağız kokusu yoğun olarak görülür. Fakat bunun asıl sebebi annenin hamilelik süresince oral hijyene dikkat etmemesidir. Eğer uygun şekilde fırçalayıp ara sıra tuzlu su ile gargara yapılırsa ağız kokusu minimum seviyeye inecektir.

Ağız kokusu temelde tek bir sebebe bağlı değildir. Eğer sebebi dişten kaynaklı ise düzgün fırçalamama, kötü oral hijyen ağız kokusuna sebep olur. Fakat sistemik bir rahatsızlığınız varsa bu da ağız kokusu yapabilir.

Diş eti kanaması temelde diş eti iltihabı ya da diş taşlanmasının bir belirtisidir. İntraoral sistemde enfeksiyon bulunması, sistemin yani ağız içinin kötü kokması için en temel sebeplerden biridir.

Ağız kokusu ile İlgili Makeleler

Ağız Kokusu

Ağız kokusu, ağız ve diş sağlığı hastalarına ve sistemik nedenlere bağlı olarak oluşan, ağız içindeki hoş olmayan koku olup, bazı basit yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

makaleyi incele