evim.com

Soğuk Algınlığı Nedir?

Burun, boğaz, sinüsleri etkileyen ve birden fazla virüsün neden olduğu bulaşıcı olan bir hastalıktır soğuk algınlığı.

Birçok farklı virüsün neden olduğu; burnu, boğazı ve sinüsleri etkileyen bir üst solunum yolu hastalığıdır ve bulaşıcı olabilmektedir. Soğuk algınlığı tıp dilinde akut nazofarenjit nezle olarak da bilinir. Soğuk algınlığına %80 rinovirüs neden olsa da içlerinde koronavirüs, adenovirüs, solunum sinsityal virüsü ve parainfluenza virüsü gibi 200’den fazla virüs soğuk algınlığının nedeni olabilir. Vücut bütün bu virüslere karşı bağışıklık kazanamadığı için soğuk algınlığı sık ve tekrarlayan bir hastalık haline gelir.

 Bu hastalık, dünyada en sık görülen viral enfeksiyondur çünkü temas yoluyla veya öksürüp, hapşırdıktan sonra havada kalan virüslerin solunmasıyla veya elleri yıkamadan ağza ve yüze dokunmayla kişilere bulaşmaktadır. Etraftaki nesnelere de birkaç saat yapıştığı tahmin edilen virüsler bulaşıcılık oranını artırmaktadır. 

Aynı zamanda nezle ismi de verilen soğuk algınlığı bazen alerjik nezle ile de karıştırılmaktadır. Alerjik nezle veya kronik nezle, alerjen maddeye maruz kaldığınızda ortaya çıkar ve alerjen maddeden uzak durulmadıkça geçmez. Halk arasında bahar nezlesi veya saman nezlesi olarak da bilinmektedir. Belirtileri ise burun tıkanıklığı, hapşırma, burunda kaşıntı ve gözlerde kızarmadır. 

Nezle ve grip sık karıştırılan hastalıklardır. Grip ile nezle arasındaki fark ise soğuk algınlığı, gribe göre daha hafif geçer. Gripli hastalar genellikle titreme, baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı gibi vücut ağrıları, kuru öksürük ve aşırı halsizlik gibi belirtiler gösterirler. 

Risk Faktörleri

Soğuk algınlığı yaygın bir hastalıktır. Ancak tek bir tedavi yöntemi olmadığı için iyileşme sürecinin ne kadar süreceği kişilerde oluşan bazı koşullara bağlıdır. Bu koşullardan bazıları soğuk algınlığının ne şiddette geçeceğine dair ipuçları verir.

Yaş: Altı yaşından küçük çocuklar soğuk algınlığı riskini en fazla taşıyan yaş grubudur.

Vücut Sağlığı: Kronik bir hastalığın mevcut olması veya bağışıklık sisteminin zayıf olması soğuk algınlığı riskinin artırır.

Mevsim: Hem çocuklar hem de yetişkinler sonbahar ve kış aylarında soğuk algınlığına karşı daha hassastır.

Sigara: Sigara dumanına maruz kalmak veya sigara içmek soğuk algınlığı riskinin artmasına neden olur.

Mekan: Kalabalık yerlerde fazla zaman geçirmek virüse maruz kalma oranını artırır.

Soğuk Algınlığının Belirtileri

Belirtiler kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazı insanlar herhangi bir belirti görülmeyebilir. İki üç gün arası süren belirtilerin en yaygın olanları:

 • Boğaz kuruluğu
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük 
 • Hafif ateş
 • Hapşırma
 • Sesin boğuklaşması
 • Burun tıkanması
 • Hafif baş ağrısı
 • Nadir görülen belirtiler arasında ise:
 • Kas ağrıları
 • Titreme 
 • Halsizlik/ zayıflık
 • İştah azalması
 • Aşırı yorgun hissetmek
 • Ses kısıklığı

Yüksek ateş ve şiddetli kas ağrıları belirtilerinde grip olasılığı daha yüksektir. Bazı kişiler ise virüse maruz kaldığında belirti göstermeden iyileşebilmektedir. Soğuk algınlığının evreleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Genellikle virüs bulaştıktan iki üç gün sonra etkisini göstermektedir. Soğuk algınlığının belirtileri bazı kişilerde hafif şekilde görülürken bazılarında daha şiddetlidir. Bazı kişilerde sadece burun tıkanması görülebilir bazılarında bütün belirtiler görülür. Bunun dışında hastalık süresi kişinin bağışıklık sistemine, yaşına ve başka hastalığının olup olmamasına göre de değişiklik gösterir. 

Soğuk Algınlığının Nedenleri

Soğuk algınlığının nedeni kalın giyinmemekten veya havanın çok soğuk olmasından kaynaklanmamaktadır. Ancak soğuk algınlığı yaz aylarında da sık görülmektedir. Soğuk algınlığına neden olan 200’den fazla virüse maruz kalırsanız hastalık ortaya çıkabilmektedir. Soğuk algınlığı kapmış birinin hapşırdığı veya öksürdüğü bir yerde aynı havayı soluyarak virüse maruz kalabilirsiniz. Bunun dışında birçok kişinin kullandığı havlular veya dokundukları bir yüzeye temas etmek virüsün enfekte olmasına neden olmaktadır. Örneğin rinovirüs yüzeyde ve ellerde üç saate kadar tutunabilmektedir.

Solunum yolu enfeksiyonuna neden olan yaygın virüsler şunlardır:

Rhinovirüs: Soğuk algınlığının en yaygın nedenidir. 100’den fazla türü olan bu virüs grubu en bulaşıcı türdür.

Coronavirüs: Coronavirüs grubu çoğunlukla hayvanları etkilese de insanlarda ciddi akut solunum sendromuna neden olabilmektedir.

Parainfluenza virüsü, adenovirüs ve solunum sinsityal virüsü: Bu virüs grupları ise yetişkinlerde hafif enfeksiyonlara neden olabilir. Ancak çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde alt solunum yolu enfeksiyonu oluşturma riski yüksektir.

Virüs bağışıklık sistemine girdiğinde enfeksiyonu oluşturmaktadır. Vücutta virüse karşı oluşturulan ilk savunma boğaz ve burundaki mukustur. Mukus soluma yoluyla vücuda girmeye çalışan toz, bakteri veya virüsleri yakalar. Bunun dışında vücut virüsle savaşmak için beyaz kan hücreleri üretir. Ancak vücut daha önce böyle bir virüse maruz kalmamışsa başarısız olabilir. Enfekte olmuş bireylerin etrafındaki herkes virüs kapabilir. Bu nedenle eğer soğuk algınlığı belirtilerinden birini yaşıyorsanız evde dinlenmek siz ve çevrenizdekiler için yararlı olacaktır. 

Soğuk Algınlığı için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Soğuk algınlığı tedavisi için aile hekimine, çocuk doktoruna, kulak burun boğaz uzmanına veya göğüs hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz.  Soğuk algınlığı belirtileri doktora gitmeye gerek kalmadan iyileşme gösterecektir. Fakat ateşiniz 38 derece ve üstü ise veya üç günden fazladır devam ediyorsa, 10 günden fazla geçmeyen soğuk algınlığı belirtileriniz veya aşağıdaki belirtiler varsa mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. 

 • Balgamlı öksürük
 • Şiddetli kulak ağrısı veya kusma
 • Şiddetli sinüs ağrısı
 • Karın ağrısı, baş ağrısı veya boyun tutulması
 • Nefes darlığı
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Soğuk Algınlığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Soğuk algınlığı solunum yollarını etkilediği için nefes almakta zorlanılabilir. Ancak nefes darlığı görüldüğünde doktora başvurmakta fayda vardır. Nefes darlığı başka bir hastalığın belirtisi de olabilir.

Soğuk algınlığı belirtileri arasında kalp ağrısı bulunmamaktadır. Soğuk algınlığının kaynağı virüslerdir ve bu virüsler çoğunlukla üst solunum yollarını etkilemektedir. Eğer kalp ağrınız varsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Soğuk algınlığı sonucunda oluşan enfeksiyon veya soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar kalp çarpıntısına neden olabilir. Bu nedenle tedaviniz için ilaç kullanacaksanız mutlaka bir doktora başvurunuz ve reçetesiz ilaçları kullanmayınız. Bununla birlikte kalp çarpıntısı daha ciddi bir hastalığı belirtisi de olabilir.  

Soğuk algınlığının en yaygın belirtisi baş ağrısıdır. Soğuk algınlığında virüs sinüslere girer, vücut virüsü atmak için mukus üretir ve sinüsleri tahriş eder. Şişlik ve iltihaplanma nedeniyle eğildiğinizde veya sabah kalktığınızda şiddetli baş ağrısı çekebilirsiniz

Tat ve koku ile birbiri ile ilişkilidir. Nezle olduğumuzda çoğunlukla burnumuz tıkanır ve yediğimiz yiyeceğin kokusunu beyne ulaştıramayız. Bu da beynin yemeğin tadını anlamasını engelleyen bir olaydır. Bu nedenle nez olduğumuzda her şey tatsız gelir.

Burun, boğaz, sinüsleri etkileyen ve birden fazla virüsün neden olduğu bulaşıcı olan bir hastalıktır soğuk algınlığı.

makaleyi incele

Tedavide sadece ilaçlara güvenmek doğru değildir, hastanın bu süreçte kendine iyi bakması şarttır.

makaleyi incele