Sinüzit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sinüzit baş ağrısı yapabilir ancak her baş ağrısı sinüzitle bağlantılı olmadığı gibi her sinüzitte de ağrı görülmez. Birçok sinüzit vakasında baş ağrısından daha belirgin başka belirtiler görülür.

Sinüzit kulakta ağrıdan ziyade basınç ve dolgunluk hissi yapmaktadır. Bu basınç hissi kişinin ağrı hissetmesine neden olabilir.

Sinüzit üst çenedeki dişlerde ağrımaya neden olabilir. Sebebi maksiller sinüslerin anatomik olarak diş köklerine yakın olmasıdır. Alt çenede bulunan dişlerde ağrı yapması olası değildir.

Sinüzit göz çevresinde ağrı yapabilir. Ayrıca ağrı olmadan da göz çevresinde basınç hissi yapabilmektedir. Sinüslerin bulunduğu yerler anatomik olarak gözlere yakın olduğu için ağrının göze vurması muhtemeldir.

Sinüzit ağızda ve nefeste kötü kokuya neden olabilir. Bu durum sinüs içindeki iltihaplı akıntının genize akmasıyla gerçekleşmektedir. Ağız içi hijyene dikkat edilerek bu koku önlenebilir.

Sinüzitin ne kadar süreceği hastalığın şiddetine ve alınan tedavinin etkisine göre değişmektedir. Akut sinüzitler 4 haftadan daha kısa sürerken, kronik sinüzitler 3 aydan uzun sürer.

Sinüzit nadir de olsa ateş yapabilir. Bir enfeksiyon hastalığı olarak ateş yapma potansiyeli her zaman bulunsa da ateş gibi sistemik belirtilere çok nadir neden olmaktadır. Çok nadir olarak görülse de ihtimal dahilindedir.

Sinüzit ile İlgili Makeleler

Sinüzit

Sinüzit, yüz ve kafa kemiklerinin içinde bulunan sinüs adındaki yapıların yüzeyindeki mukozanın iltihaplanmasıdır. Tedavisi için genellikle ilaçlar kullanılmaktadır.

makaleyi incele