Seboreik dermatit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Seboreik dermatit bulaşıcı bir hastalık değildir. Çünkü sebebi daha çok genetik ve kişisel özelliklerdir. Herhangi bir virüs veya bakterinin sebep olduğu bir hastalık olmadığı için başkasına bulaşması da söz konusu değildir. Ancak kişiler tarafından oldukça korkulan ve bulaşacağı düşünülen bir hastalıktır.

Seboreik dermatit özellikle direkt olarak saçları döken bir hastalık değildir. Ancak aşırı artan yağ üretimi saç diplerini güçsüzleştirerek dökülmeye sebep olabilir. Ayrıca eğer kaşıntı varsa ve kuvvetli bir şekilde saç derisi sürekli kaşınırsa travmaya bağlı da dökülmeler olabilir. Artan yağ miktarı testosteronu, dihidrotestosteronu çevirerek saçlardaki reseptörleri uyarıp dökülmeye sebep olabilir. Saç dökülmesi özellikle 20-30 yaşlarındaki erkekleri etkiler ve genelde saçların ön bölgesini etkiler.

Yağlı egzama, seboreik dermatit için halk tarafından kullanılan bir terimdir. Seboreik dermatit kendi kendine geçebilecek bir hastalıktır. Ancak bu süreçte kimyasallardan uzak durulmalı, stres, uykusuzluk gibi seboreik dermatiti tetikleyen durumlardan kaçınmak gerekir. Cilt aşırı sıcak ve soğuktan uzak tutulmalıdır. Ayrıca sürekli tekrarlayan seboreik dermatitlerde ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

Seboreik dermatit kafa bölgesinde sıklıkla görülür. Ancak direkt olarak kaşlarda ortaya çıkması çok beklenen bir durumdur. Ama yine de bu kaşta görülmeyeceği anlamına gelmez. Kaşlarda veya etrafında oluşan seboreik dermatitlerde kaşıntı, kaşlarda döküntü görülebilir. Tedavisinde ise normal seboreik dermatit tedavisi yapılır.

Rutin tedavide seboreik dermatit için probiyotik verilmez. Ancak vücuttaki bakteri ve mantarları güçlendirebilecek ve düzenleyerek vücuda olan yararlarını arttırabilecek probiyotiklerin seboreik dermatite iyi gelebileceği düşünülmektedir. Ancak bu konuda herhangi bir çalışma veya kanıtlanmış bir bilgi yoktur.

Seboreik dermatitteki döküntü sarı-beyaz renkliyken, sedefin döküntüsü daha beyaz ve grimsidir. Sedef hastalığı daha çok 15-30 yaş arasında başlarken, seboreik dermatit bebeklerde görülür. Sedef otoimmün bir hastalık iken seboreik dermatitin otoimmünite ile çok güçlü bir ilişkisi bulunmaz. Ancak her ikisi de ciltte tahrişe neden olan ve kişiyi oldukça rahatsız edebilen hastalıklardır.

Seboreik dermatitin en sevdiği yerlerden biri saçlı deridir. Çünkü bu gölgede saçları güçlendirmek ve beslemek için birçok yağ bezi bulunur. Bu yağ üretiminin artması ve kontrolden çıkması üstüne de risk faktörlerinin eklenmesiyle saçlı deride seboreik dermatit olabilir. Hatta zamanla saç dökülmesine bile sebep olabilir. Uygun şampuan ve tedavilerle seboreik dermatit kontrol altına alınabilir.

Seboreik dermatit ile İlgili Makeleler

Seboreik Dermatit

Yağlı egzama olarak da bilinen Seboreik Dermatit, saç ve yüzde yağlı kırmızı lekelerin ortaya çıkmasına neden olan çok yaygın kronik bir cilt hastalığıdır. Bazı durumlarda özel tedavi uygulanması gereklidir. 

makaleyi incele