Wood Lambası Nedir?

Halk arasında “mor ışık” olarak da bilinen wood ışığı, cilt hastalıklarının muayenesinde kullanılan bir ışık türüdür.

Wood ışığı, cilt hastalıklarının muayenesinde kullanılan bir ışık türüdür. Wood ışığı halk arasında “mor ışık” olarak da bilinmektedir. Bu ışık wood lambası kullanılarak üretilmektedir. Wood ışığı sayesinde sağlıklı ve hasta cilt yapılarının tespit edilmesi sağlanmaktadır. Wood lambasının ortama yaydığı ışın, 365 nanometre dalga boyuna sahip olan UV-A (Ultraviyole-A) ışığıdır. Tıpta kullanılan bu lamba, %9 oranına sahip nikel oksit içeren bir filtreye sahiptir. Bu filtre ise baryum silikattan elde edilmiştir. Işınlar bu özel filtreden süzülerek wood ışığına dönüşmektedir. 

Wood ışığı sayesinde hekimlerin çıplak gözle göremediği birtakım maddelerin görünür hale getirilmesi sağlanmaktadır. Wood ışığı bunu, floresans verme özelliği sayesinde yapmaktadır. Floresans ise bir maddenin görünmeyen yani kısa dalga boylu ışınlarının soğrulması ve bir süre sonra uzun dalga boylu yani görünür ışınlar haline dönüştürmesi olarak tanımlanmaktadır.  

Özellikle dermatolojide sık sık kullanılan wood ışığı, deride bulunan elastin, kolajen, aromatik aminoasitler, melanin öncüleri ve ürünleri gibi bazı maddelerin görüntülenmesini sağlanmaktadır.  

UV-A Işını Nedir?

UV-A ışınları, ultraviyole ışınlarının bir türüdür. Ultraviyole A ışınları; dalga boyları en uzun olan UV ışınları arasında yer almaktadır. UV-A ışınlarının 320 nm ile 400 nm arasında bir dalga boyu bulunmaktadır. Ultraviyole ışınlarının asıl kaynağı güneştir. Güneş tarafından üretilen bu ışınlar atmosferde absorbe edildikten sonra dünyaya ulaşmaktadır.   

Wood Işığı Muayenesi Hangi Durumlarda Kullanılır? 

Wood ışığı muayenesi, tıpta en sık dermatoloji alanında kullanılmaktadır. Wood lambasının, tıp alanı dışında kullanıldığı farklı alanlar da bulunmaktadır. Ancak ışıktan en çok cilt hastalıklarının teşhisi sırasında yararlanılmaktadır Wood ışığından yararlanılarak; ciltteki çeşitli pigment hastalıkları, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar, porfiria ve tümörlerin tanısı amacında kullanılmaktadır. Özellikle halk arasında ala hastalığı olarak bilinen vitiligonun ayırıcı tanısı wood lambası ile konulmaktadır. Ayrıca wood ışığı sayesinde tanıdan sonraki tedavi sürecine de yön verilmektedir. Wood ışığı uygulaması kolay ve ucuz olduğu için yüzyılı aşkın bir süredir cilt hastalıklarının tanısında kullanılan etkili araçlardan birisi olarak bilinmektedir. 

Wood Işığı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Wood ışığı muayenesi uzman hekimin şu adımları takip etmesi ile yapılmaktadır; 

  • Hastalar, doktor tarafından yapılacak muayene ile ilgili ayrıntılı bilgilendirilmektedir. Wood ışığının zararlı olmadığı, doktorlar tarafından hastalara açıklanmaktadır. 
  • Wood ışığı ile muayene, hiç ışık almayan karanlık bir odada yapılmaktadır. Muayene sırasında mümkünse penceresiz bir ortam tercih edilmektedir. 
  • Wood lambası açıldıktan sonra en az 1 dakika beklenmektedir. Bu süreçte hekim gözlerini karanlığa alıştırmaktadır. Ayrıca wood lambasının da geçen süre zarfında ısınması sağlanmaktadır. 
  • Wood lambası, hastanın incelenecek olan bölgesine 4 cm ile 5 cm arasında bir mesafede tutulmaktadır. Muayene bu şekilde gerçekleştirilmektedir. 

 

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Wood Lambası ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Wood lambası fiyatları, hastaların muayene olacakları sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Dermatolojik hastalıkların ayırt edici tanı yöntemi olarak kullanılan wood lambası ile muayene için ödenecek ücret devlet hastaneleri ve özel hastanelerde değişiklik göstermektedir. Ayrıca kişilerin sağlık sigortalarının bulunması da ödenecek meblağ üzerinde etkili olmaktadır.

Wood ışığı ile tanı koyma yöntemi yüzyılı aşkın bir süredir uygulanmaktadır. Wood ışığı tamamen güvenli bir muayene yöntemidir. Işınların üretilmesini sağlayan wood lambası, insan sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla donatılmıştır. Ayrıca doktorlar, wood ışığı kullanarak muayeneye başlamadan önce konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermektedir.

Deri hastalıklarında güvenilir ayırt edici yöntemlerden biri de wood ışığıdır. Bu nedenle, uzman hekimin wood ışığı ile tanı koymayı düşündüğü rahatsızlıklarda, lamba sayesinde en doğru tanılar konulmaktadır. Özellikle vitiligo hastalığının tanısında büyük bir öneme sahip olan wood ışığı, hastalığın hızlı bir şekilde tespit edilmesine yardımcı olmaktadır.

Wood lambası ile muayene yöntemi, özel hastaneler ve devlet hastanelerinde kullanılmaktadır. Uzman hekimin gerekli gördüğü durumlarda kullanılan wood ışığından dermatolojik hastalıkların tedavisinde yararlanılmaktadır. Bu nedenle bazı özel dermatoloji kliniklerinde de wood ışığı ile muayene yapılmaktadır.

Wood lambası ile muayene yapılmadan önce kişilerin herhangi bir özel hazırlık yapmaları gerekmemektedir. Ancak hastaların, muayeneye giderken rahat kıyafetler giyilmesi, işlemin kolaylaşması açısından tavsiye edilmektedir. Wood lambası uygulamasından önce, uzmanlar tarafından yapılacak olan hazırlık ise muayenenin yapılacağı karanlık odanın hazırlanması şeklindedir.