Fraksiyonel Lazer Nedir?

Ülkemizde sık tercih edilen bir uygulama olan fraksiyonel lazer, cilt yenileme uygulamalarından bir tanesidir.

Fraksiyonel lazer, günümüzde sıkça tercih edilen ve dermatalogların gözdesi haline cilt yenileme uygulamalarından biridir. Dermatalogların gözdesi haline gelen bu lazer yönteminin en önemli avantajı, ciltte meydana gelen sorunları tedavi edebilme oranı yüksek iken yan etkisi oldukça azdır.

Fraksiyonel lazer, sivilce izi, yara izi, kırışıklık, yüz sarkması ve çatlak tedavisinde sıkça tercih uygulamalardan biri haline gelmiştir. Günümüzde sıkça tercih edilmesinin önemli bir diğer yanı ise geçtiğimiz yıllarda uygulanan iz tedavilerinde tamamen bir soyma işlemi tercih edilirken bu lazer işlemi sayesinde bölgesel (sorun olan bölge) üzerinde bir soyma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede hem daha kısa sürede iyileşme hem de en az yan etki ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Fraksiyonel lazerler iki farklı ışın tipi tercih edilerek dermataloglar tarafından kullanılmaktadır. Bu ışınlar;

 • Erbiyum Fraksiyonel Lazer (Er-Yag)
 • CO2 Fraksiyonel Lazer

Bu tedavi yönteminde kullanılan her iki ışının belirli özellikleri ile birbirinden ayrılmaktadır.

Erbiyum Yag Fraksiyonel Lazer

Er-Yag Fraksiyonel Lazer, istenilen cilt derinliğine kolayca ulaşabilen, CO2 ışınlarına sahip lazere göre daha az yan etki gösteren, cilt tedavisi uygulamalarından biridir. Cildin yenilenebilmesi için bölgesel bazlı Er-Yag ışın tedavisi uygulanır ve ciltteki su tarafından emilen ışınlar, su ve dokunun buharlaşmasına olanak sağlayarak kontrollü hasarlar oluşturur. Bu hasarlar sayesinde cilt üzerinde yenilenme süreci başlar.

Er-Yag fraksiyonel lazer tedavisinde özellikle cilt yenileme ve gençleştirme işlemleri tercih edilir. Göz kapağı, boyun, yüz ve dekolte bölgelerine uygulanan tedavi yöntemi sayesinde kırışıkların en asgari düzeye indirilmesi hedeflenir. Kırışıklık yanı sıra yüz, sırt ve göğüs bölgesinde meydana gelen akne izlerinin tedavisi içinde bu yöntem tercih edilmektedir.

CO2 Fraksiyonel Lazer

CO2 Fraksiyonel Lazer uygulamasında tek bir atış sayesinde istenilen cilt derinliğine ulaşabilme şansınız bulunmaktadır. Bu tek atışta tercih edilen güçlü atışlar iz ve kırışıklık tedavisinde oldukça fazla olumlu yanıt göstermektedir. Karbondioksit fraksiyonel lazer güçlü atışları sayesinde cildinizin yenilenme süreci başlatır ve kısa sürede yepyeni bir görünüm kazandırır.

Uzman hekimler ile işbirliği neticesinde CO2 fraksiyonel lazer yaptıranlar uygulama sonrasında yaklaşık 6-12 ay içerisinde istenilen cilde sahip olduğunu belirtmektedir. Bu uygulamaları kesinlikle bilinmeyen merdiven altı kliniklerde yaptırmamalısınız. Aksi halde cildinizi tedavi etmek yerine daha kötü hallere maruz bırakabilirsiniz.

Karbondioksit fraksiyonel lazer fiyatları bulunduğunuz il, uzman hekiminiz ve cildinize uygulanacak seansın sayısına göre farklılık göstermektedir. Bu konuda net bir rakam vermek mümkün değildir.

Fraksiyonel Lazer Tedavisi

Fraksiyonel lazer tedavisi günümüzde popüler bir şekilde uygulanmaktadır. Lazer tedavisi uygulanması açısından herhangi bir sakınca barındırmayan bütün bireylere bu tedavi uygulanabilir. Sivilce izleri, yara izleri, cilt kırışıkları ve çatlakların tedavisi üstün teknoloji kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Fraksiyonel lazer tedavisi yaptıranlar iki farklı gruba ayrılmaktadır. Birinci yaptırılan tedavi türünden sonra memnun kalmadığını bir diğeri ise oldukça başarılı olduğunu kısa süre içerisinde hedeflenen sonuçlara ulaştığını bildirmektedir. Bu tedavi türlerini tercih ederken uzman hekimlerin iyice araştırılması ve uygulanacak ışın tedavisinin en doğru yöntem olması gerekmektedir.

 • Fraksiyonel Lazer Çatlak Tedavisi

Ergenlik ya da gebelik dönemlerinde; genetik, hormonal ya da mekanik gerilmelere bağlı kalarak cilt üzerinde meydana gelen küçük gerilimlerden cilt etkilenerek çatlaklar oluşabilmektedir. Özellikle kadınlarda sıkça karşılaştığımız bu çatlakların tedavisi fraksiyonel lazer ile mümkündür.

Uzman hekimlerle birlikte hangi ışın uygulamasına ve seansına karar verildikten sonra tedavi süreci başlatılmaktadır. Fraksiyonel lazer çatlak tedavisi için bölgenin mor ve pembe görünümünde olduğu zaman uygulanması başarı oranını arttırmaktadır.

Fraksiyonel lazer çatlak tedavisi yaptıranlar hem başarılı hem de başarılı olunmadığı yönünde geri dönüşleri bulunmaktadır. Bu sebeple uzman hekimin iyi bir analizi sonucunda cildinizin üzerinde meydana gelen çatlakları kaybedebilme imkanınız bulunmaktadır.

 • Fraksiyonel Lazer Yara İzi Tedavisi

Cilt üzerinde karşılaşılan kesici/delici aletlerin sürtülmesi ya da kullanılması ile oluşan yara izlerinin tedavisi mümkündür. Günümüzde bu tip yaraların tedavisinde Karbondioksit Fraksiyonel Lazer ışınları ile tedavi tercih edilmektedir.

Genellikle bu ışın tedavisi ile önemli oranda başarı sağlanabilirken yara izlerinin büyüklüğüne ve derinliğine bağlı kalarak değişiklikler meydana gelebilir. Bu tarz yaraların tedavisi için ayda bir seans uygulanmaktadır.

Fraksiyonel lazer yara izi tedavisi yaptıranlar genellikle memnun kaldığını ifade etmektedir. Lazer uygulamasına geçmeden önce farklı klinik uzmanlarından tavsiye almalı, hepsini ayrı ayrı değerlendirmelisiniz.

 • Fraksiyonel Lazer Sivilce İzleri Tedavisi

Ergenlik çağında hem erkek hem de kadınların sıkça karşılaştığı cilt sorunlarından biri cilt üzerinde oluşan sivilcelerin maruz bıraktığı izlerdir. Sivilce (Akne) izlerinin tedavisi için tıpta onlarca farklı uygulama denenmiştir. Maske, peeling ve krem gibi yöntemlerin akne izlerini kaybetme alanında oldukça düşük bir başarı sağlaması üzerine Karbondioksit Fraksiyonel Lazer tedavisi uygulanmaya başlanmıştır. Fraksiyonel lazer sivilce izlerinin tedavisi konusunda oldukça başarılı olduğu dermataloglar tarafından onaylanmıştır.

Bu uygulama sayesinde akne bölgesine gönderilen uygun ışınlar sayesinde bölgenin buharlaşmasını ve buharlaşma ile birlikte yenileşme/yeni doku oluşma süreci başlamaktadır. Her seans sonrasında genellikle akne izleri azalır ve ortalama 3 seansın sonunda tamamen ortadan kaybolmaktadır.

 • Fraksiyonel Lazer Gözenek Tedavisi

İlaçlar, yağlı cilt, kalıtsal ve beslenmeden kaynaklı gözenekler oluşmaktadır. Cilt üzerinde özellikle yüz bölgesinde oluşan gözeneklerin büyümesinden kaynaklı cilt kusurlarına fraksiyonel lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemi için Er-Yag ya da CO2 ışınları tercih edilebilmektedir. Hastanın cilt yapısı incelendikten sonra gözeneklerin derinliğiyle birlikte hangi ışın tipinin uygulanacağına karar verilmektedir.

Gözenek tedavisinde amaç ise şu şekilde; öncelikle tıkanan dokuların açılması ardından açılan gözeneklerin sıkılaştırılması sürecini kapsamaktadır. 2-3 seans uyguladıktan sonra genellikle olumlu sonuç elde edilmektedir.

Günümüzde sıkça karşılaşılan cilt kusurlarından biri göz altı morluklarıdır. Psikolojik yönden oldukça rahatsız hissettiren bu cilt kusurunun tedavisi lazer ile mümkündür. İki farklı lazer tedavisi ile göz altı morluklarından kurtulabilme imkanına sahipsiniz. Bu lazer türleri, resufarcing tedavisi ile fraksiyonel lazerdir.

Fraksiyonel lazer göz altı morlukları için öncelikle renk açılması tercih edilir. Bununla birlikte deri altında bulunan yağ dokusu zenginleştirilir ve cilt kalın kalınlaşır. Bu sayede göz altı morlukları daha az belli olacaktır.

 • Franksiyonel Lazer Ben Tedavisi

Ben tedavisi, vücudunuzda istenmeyen benlerin tedavi edilerek ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir. Fraksiyonel lazer ben tedavisi mümkündür ve oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Vücudumuzda yer alan benlerin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir aksi takdirde cilt kanserine neden olabilir.

Fraksiyonel lazer sonrasında binlerce atış yapılarak vücudunuzda soyma işlemi yapılır. Bu işlem ile birlikte vücudunuzdaki benlerin soyulma süreci başlar.

Fraksiyonel Lazer Yan Etkileri

Fraksiyonel lazer tedavisi uygulandıktan sonra yan etki görülmesi oldukça düşük bir olasılıktır. Günümüzde bu tedavi yönteminin sıkça tercih edilmesinin sebeplerinden biri ise yan etki görülme olasılığının düşük olması ve tedavi de başarı oranının yüksek olmasıdır.

Fraksiyonel lazer yan etkileri uygulanan herkeste görüleceğine dair bir düşünce bulunmaktadır. Bu düşünce tamamen yanlış ve yan etki görülme olasılığı düşüktür. Tedavi sonrasında karşılaşabileceğiniz yan etkiler ise şu şekilde;

 • Fraksiyonel lazer sonrası cilt üzerinde kaşıntı, kızarıklık ve şişme meydana gelebilir.
 • Sivilce görülme olasılığı bulunmaktadır. Sivilceler üzerine uygulayacağınız krem ya da kimyasal ürünler cildinizde milia (yağ bezecikleri) kalmasına neden olabilir.
 • Mantar enfeksiyonu oluşması mümkündür. Ciltte herpes enfeksiyonu bulunmasına rağmen uyku halindedir. Lazer tedavisi sonrasında bu enfeksiyonun uyanması bir ihtimaldir.
 • Tedavi sonrasında cilt renginde açılma ya da kapanma meydana gelebilir. Bu durum tıpta hiperpigmentasyon ya da hipopigmentasyon olarak adlandırılmaktadır.
 • Cilt üzerinde meydana gelen yenilenmeye bağlı kalarak yara izi görülebilir.

Fraksiyonel Lazer Faydaları

Cilde esneklik ve canlılık kazandıran kolajen zaman içerisinde azalmalara maruz kalmaktadır. Hava kirliliği, güneş hasarı ve yaşlanma döngüsü içerisinde kolajen yıkımı hızlanmaktadır. Bu miktar azalmaya başladığı süre içerisinde ciltte çukurlar ve kırışıklar meydana gelmektedir. Fraksiyonel lazer faydaları arasında ise kolajen taşınması ve üretilmesi aşamasının hızlandırılmasıdır.

Lazer uygulaması ile birlikte belirlenen bölge üzerinde 120-300 mikron çapında mikroskopik kolonlar açılmaktadır. Bu bölge üzerinde bulunan dokuların hasara uğratılması sonucunda çevresinde yer alan hasar görmeyen bölgelerden buraya yenileme çalışmaları için dokular taşınmaya başlar. Bu taşınma süreci ve vücudumuzun verdiği reaksiyonlara bağlı kalarak kolajen üretimi başlar.

Fraksiyonel lazer sonuçları ise kolajen üretimi ile birlikte zarar gören bölgeler onarılmaktadır. Ciltte yenileme, gençleştirme, kırışıklıklar ve çatlak tedavisinde kolajen üretimi hızlandırılarak istenilen sonuçlara ulaşılması hedeflenmektedir.

Fraksiyonel lazer uygulaması sayesinde insanların iş ya da sosyal yaşantısına geri dönebilme süresi oldukça kısaltılmış ve iyileşme süresinin oldukça kısa olması tedaviyi cazip hale getiren yönlerden biri olmuştur.

Fraksiyonel Lazer İyileşme Süreci

Teknolojinin gelişmesine bağlı kalarak yeni nesil üretilen cihazlar sayesinde cilt kusurlarının tedavisinde kullanılan lazerler, iyileşme sürecini en asgari düzeye indirmiştir. Fraksiyonel lazer iyileşme süresi 48 saat gibi bir süreye indirilmiştir. Lazer uygulaması yapıldıktan sonra karşılaşacağınız süreç ise şu şekilde;

 • Lazer uygulamasının hemen ardından bölge üzerinde ve çevresinde ışın sebebiyle yanma hissi meydana gelir.
 • Uygulamanın ardından ilk birkaç gün içerisinde şişlikler oluşur ve bu şişlikler geçicidir.
 • Ciltte pembeleşme görülür.
 • Pembeleşmenin ardından 3. günün sonunda cilt renginin koyulaştığı ve bronz hale geldiğini göreceksiniz.
 • 4 ile 14 gün arasında ciltte pullanma görülür ve ardından pulların döküldüğünü göreceksiniz. Fraksiyonel lazer sonrası kabuklanma (pullanma) normal bir süreçtir.
 • Eğer uygulanan tedavi süreci birkaç seanstan oluşuyorsa; pulların dökülmesinden sonra yeni seans için hazır hale gelmektedir.
 • Kolajen üretiminin tamamlanması ise yaklaşık 6-12 ay sürmektedir.

Fraksiyonel Lazer Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fraksiyonel lazer zararları oldukça nadir ve riskleri çok düşüktür. Bu tedavi sonrasında ve öncesinde gerekli tedbirleri uygulamamanız halinde risk ve yan etkilerin görülmesi ise oldukça normaldir. Fraksiyonel lazer öncesi ve sonrası sizlere uzman hekimler tarafından belirtilen uyarıları kesinlikle hafife almamalı ve uygulamalısınız.

 • Uygulama öncesinde güneş ve solaryumdan kesinlikle bir ay uzak kalmalısınız. Uzman hekiminize tedavi için başvurduktan sonra öykü sürecinde herpes enfeksiyonu daha önce geçirmeniz halinde hekiminize bu durumu belirtmelisiniz. Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar ve ısıya duyarlılığı bulunan ilaçların alınmaması gerekir.
 • Fraksiyonel lazer sonrası bakım için 24-48 saatlik süre baz alınırsa makyaj, pudra ve fondöten kullanılması yasaktır.
 • Fraksiyonel lazer sonrası banyo için yaklaşık 3 gün geçmesi önerilmektedir. Bu durum uygulanan tedavinin derinliğine bağlı kalarak değişim göstermektedir. Bu sebeple uzman hekiminize bu konu hakkında danışmalısınız.
 • Tedavi uygulanan bölüm hem iyileşme esnasında hem de iyileşme sonrasında güneş koruyucular ile korunması gerekmektedir. (Doktorunuzun size önerdiği ve order ettiği losyon/kremler)
 • Gerekli bir durum olması halinde doktor önerisi ile bir beze sarılarak buz yani soğuk kompres uygulaması yapılabilir.
Makaleyi faydalı buldun mu?
1
0
Makeleyi Paylaşın

Fraksiyonel Lazer ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Fraksiyonel lazer nedir?

Fraksiyonel lazer, cildin hem üst hem de alt tabakasına gönderilen ışınlar sayesinde kollajen yapımını hızlandıran bir tür tedavi yöntemidir. Günümüzde yan etki oranının düşük, tedavi edebilme kabiliyetinin yüksek olmasından dolayı sıkça kullanılmaktadır.

Sivilce ve yara izleri, göz altı morlukları, yüz sarkması ve çatlaklar gibi cilt kusurlarının tedavisinde bu lazer türü tercih edilmektedir.

Int. Dr. Sinem Köse

Fraksiyonel lazer etkisini ne zaman gösterir?

Lazer uygulaması yapıldıktan sonra yaklaşık 4 ile 14 gün içerisinde cilt altından pembe ve yeni bir cilt oluşumu görülür. Bununla birlikte yaklaşık 3 ile 6 aylık süre içerisinde etkisi gözle görülür bir hale gelir.

Int. Dr. Sinem Köse

Fraksiyonel lazer sonrası leke kalır mı?

Lazer tedavisi uygulanırken uzman hekim tarafından bölgenin derinliği ve hangi yöntem kullanılarak tedavi edileceği büyük önem taşımaktadır. Uzman bir hekimin doğru teşhisi sonrasında sadece iyileşme sürecinde lekeler meydana gelebilir.

Bunun ardından lekeler yaklaşık bir ay sonrasında ortadan kalkmaktadır. Doğru tedavi edilmezse eğer kalıcı lekeler ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple hekiminizi seçerken dikkatli olmanızda fayda var.

Int. Dr. Sinem Köse

Fraksiyonel lazer ne işe yarar?

Fraksiyonel lazer sayesinde sivilce, yara ve kesi izlerinin tedavisi mümkündür. Bunun yanı sıra ciltte oluşan çatlaklar ve kırışıkların tedavisi yapılmaktadır. Fraksiyonel lazer, günümüzde yan etkileri en az başarı oranı en yüksek lazer seçeneklerinden biridir.

Int. Dr. Sinem Köse

Fraksiyonel lazer nasıl yapılır?

Fraksiyonel lazer uygulamasına geçilmeden önce uygulama yapılacak bölgenin temizlenmesi gerekmektedir. Enfeksiyon riskini en hafif düzeye indirebilmek amacıyla gerekli strelizasyon sağlanması üzerine ağrı kesici krem sürülür ve tedavi başlatılır.

2x2 boyutunda belirlenen bölge üzerine uygun ışın türü seçilerek gönderilir. 120 ile 300 mikron çapında kolonlardan içeriye ışınların geçişi sağlanır. Bu ışınlar sayesinde kollajen üretiminin hızlandırılması ve aktifleştirilmesi hedeflenmektedir.

Uygulama sonrasında güneşe karşı koruyucu önlemler ve bir süre boyunca makyaj, duş ve bakımların yapılıp yapılmaması gibi uyarılar yer almaktadır.

Int. Dr. Sinem Köse