Dermabrazyon Nedir?

Cilt zımparalama olarakta bilinen dermabrazyon, cilt yüzeyinin zımparalanmasıyla yapılan bir cilt bakım uygulamasıdır

Dermabrazyon, çoğunlukla yüz için tercih edilen ve cilt yüzeyindeki deri katmanlarının soyularak uygulandığı bir bakım prosedürüdür. Eğer yüz bölgesi gibi kısıtlı bir alanda çalışılacaksa lokal anestezi, uygulama daha geniş cilt yüzeylerini kapsayacaksa da genel anestezi altında yapılır. Dermabrazyon işleminde cilt, en üst katmandaki deri yüzeyi zımparalanarak yenilenir. Uygulamanın adı bu yüzden cilt zımparalama olarak da bilinir. Zımparalama işlemi ucunda otomatik dönen fırça bulunan son teknoloji bir cihazla yapılır. Cildin en dış katmanının zımparalanarak estetik bir görünüme ulaştırılmasını sağlayan bu cihaz dermabrazyon cihazıdır. Dermabrazyon cihazı, yapısında bulunan fırça sayesinde cildin bir tür peeling tekniği ile birçok olumsuzluktan arındırılmasına yarar.

Cilt sorunları oldukça can sıkıcı bir hâl alabilir. Bu sorunlar için birçok yol denenmiş; kremler, losyonlar, serumlar uygulanmış olabilir. Dermabrazyon işlemi cilt sorunlarının radikal bir biçimde tedavi edilmesinin en etkili yollarından biridir. Dermabrazyon yaptıranlar, genellikle bu cilt sorunlarına karşı çeşitli metotlar denemelerine rağmen onlardan sonsuza kadar kurtulmak isteyenlerden oluşmaktadır. Dermatologlar tarafından önerilen bu son teknoloji tedavi işleminin iyi geldiği bazı cilt sorunlarının başında kırışıklıklar, güneş kaynaklı lekeler, sarkmalar, sivilce kalıntıları olan can sıkıcı izler ve çeşitli doku hasarları gelmektedir.

Dermabrazyon Ne İşe Yarar?

Dermabrazyon ne işe yarar? Dermabrazyon işlemi, geliştirildiği ilk zamanlarda cilt yüzeyindeki aknelerin temizlenmesi için kullanılmıştır. Ancak günümüzdeki popülaritesinin nedeni kırışıklıkları, sarkmaları, çizgileri ve güneş kaynaklı hasarları da tedavi edebilmesi ve hatta dövmelerin silinmesi için de kullanılabilmesinden ileri gelmektedir. Genellikle çoğu cilt dermabrazyon tedavisine uyumluluk sağlar. Elbette açık yaraların olduğu ya da kanser vb. ciddi hastalıkların tedavisini görmekte olan ciltler hariç.

 • Çoğunlukla her cilt tipi için uygulanabilen dermabrazyon tedavisinin iyileştirici etki gösterebileceği sorunlar;
 • Yaş ilerledikçe ortaya çıkan ve genellikle karaciğerin neden olduğu cilt lekeleri,
 • Kaz ayakları ve buna benzer bazı cilt çizgileri,
 • Melazma ya da ciltte koyu bir tonaj meydana gelmesine neden olan buna benzer cilt sorunları,
 • Çıkarılmaya karar verilen ve artık istenmeyen dövmeler,
 • Burnun kızarık bir görünümde olmasına kaynaklık eden kalınlaşmış deri tabakası (rinofima),
 • Akneler ya da aknelerden kaynaklanan izler, 
 • Herhangi bir kaza, kesik sonrası kalan yara izleri ya da ameliyat sonrası dikiş gören bölgede kalıcı hâle gelmiş dikiş izleri,
 • Kanserli doku içermeyen (iyi huylu) doku tümsekleri,
 • Herhangi bir durumdan ötürü vücudun bir yerinden alınarak cilt yaması yapılmış bölgeler,
 • Güneşin zararlı ışınlarının etkisi ile meydana gelen lekeler ya da kırışıklıklar gibi cilt hasarları
 • Deride meydana gelmiş çatlaklar

Şeklinde sıralanabilir. Bütün bu cilt sorunlarına iyi geldiği düşünüldüğünde dermabrazyon işleminin gücü rahatlıkla anlaşılabilmektedir. 45 ila 60 dakika (ya da en fazla 90 dakika kadar) süren bu prosedür sayesinde cildinizde istenmeyen birçok lekeden, izden, dövmeden ve akneden kurtulabilmeniz mümkündür. Ancak dermabrazyonun etkili olmadığı cilt sorunları da vardır. Dermabrazyon doğum lekeleri, yanıklar ve benler söz konusu olduğunda önerilen ve kullanılan bir yöntem değildir. Cildin bu tür sorunlardan arındırılması için kullanılmaz.

Dermabrazyon Nasıl Yapılır?

İşleme başlamadan önce cilt yüzeyi antiseptik bir madde ile iyice temizlenir. Daha sonra tedavinin uygulanacağı bölgede gerçekleştirilmek üzere, işlem sürecinde hastanın rahat hissedebilmesi için bazı anestezik prosedürlere geçilir. Dermabrazyon işlemi bu konuda uzman olan bir dermatolog tarafından yapılır. İşlemi uygulayacak olan dermatolog, anestezi sürecini şunlardan birini kullanarak ya da birkaçını kombine ederek başlatacaktır:

 • Bölgesel uyuşma sağlatabilecek bir uyuşturucu sprey,
 • Sürülebilir (topikal) anestezik jel,
 • Yine sadece bölgesel bir uyuşma ile durumu kontrol altına alabilecek anestezi iğnesi.

Anestezi süreci sona erdikten sonra dermatolog dermabrazyon işleminin uygulanmasına geçer. Cildin en dış katmanının kazınarak sorunlarından arındırılması ve bir alt tabakada bulunan taze dokunun ortaya çıkarılması için dermabrazyon cihazı devreye girer. Cildin en dış yüzeyi bu cihazın ucunda son derece hızlı bir biçimde dönen fırçayla aşındırılır. Bu işlem, uygulanması için uygun görülen her cilt dokusuna eşit olarak yapılır. Bütün bu işlemler sonlandığında tedavi tamamlanır ve iyileşme sürecinde cildin nemliliğini koruması adına dermabrazyon sonrası bir pansuman uygulanır.

Dermabrazyon Öncesi ve Sonrası

Dermabrazyon öncesinde dermatolog (ya da plastik cerrah) ile cildinizde yer alan sorunlar ve işlemden beklenen olumlu sonuçlar konuşulur. Tedaviye başlanacağı sırada kullanılacak olan anestezi işleminin tipi, beklentilerinizin ne denli olumlu sonuçlarla karşılanacağı ve diğer tüm soru işaretlerinin cevabı tüm ayrıntıları ile sizinle paylaşılır. Dermabrazyon sonrası cilt yüzeyinin ne kadarlık bir kısmında iyileşme sağlanabileceğine ilişkin bilgiler de bu ayrıntıların içinde yer alır. Bunların dışında dermabrazyon öncesi ve sonrası işlemi yaptıracak olanları bekleyenler şöyledir:

 • Dermabrazyon Öncesi: Doktorunuz fizik muayenenizi tamamladıktan sonra sizden tıbbi öykünüzü ayrıntıları ile anlatmanızı ister. İşlemin uygulanması açısından herhangi bir risk faktörü olup olmadığını gözden geçirmek bu sayede mümkün olur. Daha sonra hâlihazırda kullandığınız herhangi bir reçeteli ya da reçetesiz ilacın, takviyenin olup olmadığını paylaşmanız istenir. Bunlar arasında aşırı kanamaya yol açabilecek ya da cildin ciddi tepkiler oluşturmasına neden olabilecek herhangi bir ilacın kullanılmasının işlemden önce bırakılması da istenebilir. Buna, ilacın kullanım amacına göre doktorunuz karar verecektir. Bunun dışında -eğer kullanıyorsanız- tedavi başlamadan birkaç hafta önce sigara içmeyi bırakmanız da istenecektir. Bu, tıbbi bir işlem uygulanacağı için iyileşme sürecini etkileyecek bir faktördür. Sigara kullanımı, cilde uygulanacak prosedür sonrası iyileşme hızını düşürebilir. Sigara kullanımının yanı sıra güneşe maruz kalma konusunda da doktorunuz size birkaç öneride bulunabilir. Dermabrazyon randevusundan yaklaşık olarak iki ay öncesinden güneşe maruz kalma zamanınızı azaltmanız istenecektir.
 • Dermabrazyon Sonrası: İşlemden sonra araç kullanmanız önerilmez. Bu yüzden istirahat için ulaşacağınız yere birlikte gitmek üzere size birinin refakat etmesi önemlidir. Bunun dışında tedavi sonrası kontrol randevusu almanıza ve evde bakım için pansuman işlemlerinin ayrıntılarına ilişkin birkaç konuda size bilgi verilir. Ayrıca doktorunuz ciltte herhangi bir enfeksiyon oluşumuna karşı önlem almanızı sağlayacak bir antiviral ilaç ve antibiyotik desteği için size reçete yazacaktır. Tedavi sonrası merhem ve A vitamini takviyesi, cilde iyileşme sürecinde önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Ayrıca A vitamini ciltte gençleşmeyi teşvik eden bir vitamindir. Bunların dışında dermabrazyon sonrası bakım sürecine ilişkin önerilen birkaç ayrıntı şöyle sıralanabilir:
  1. Cilt yüzeyi gün içerisinde birkaç kez temizlenmelidir. Böylelikle iyileşme sürecinde meydana gelebilecek kabuk oluşumunun önüne geçilmesi ve enfeksiyona karşı önlem alınması sağlanacaktır.
  2. Tedavi bölgesinin nemli kalması iyileşme sürecinin önemli bir parçasıdır. Cilde, doktorun kullanım sıklığını ve tipini önerdiği merhemle, pansumanlarla sürekli olarak iyileşme hızını artırmaya yardımcı olabilecek bakımlar yapılmalıdır.
  3. İşlem sonrası cildiniz güneşe maruz kalma konusunda bazı hassasiyetler geliştirecektir. Bu yüzden güneş ışığına maruz kalmamaya özen göstermek işlemin olumlu sonuçlanması için teşvik edici bir yöntemdir. İyileşme sürecini atlattıktan sonra bile güneşe çıkılacaksa güneş kremi kullanılması önerilir.
  4. Tedaviyi gerçekleştiren uzmanın iyileşme sürecini ve tedavinin yanıtlarını analiz edebilmesi için sık sık kontrol randevusu almanız gerekebilir. Bu konuda, takibinizi gerçekleştirecek uzman doktor ile konuşarak ayrıntılı bilgi almanız mümkündür. Çünkü işlem sonrası herhangi bir enfeksiyon oluşumunun gözlenip gözlenmeyeceğine dair bilgi almak için hastanın takibi çok önemlidir.
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Dermabrazyon ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dermabrazyon nedir?

Dermabrazyon bir tür cilt yenileme işlemidir. Dermabrazyon ile ciltten kırışıklık, sivilce ve yara izi ya da artık istenmeyen dövme gibi problemleri uzaklaştırabilirsiniz. Cilt zımparalama ya da cilt soyma estetiği olarak da anılmaktadır. Cildin en dış yüzeyindeki tabaka bir cihaz yardımı ile aşındırılır ve alttaki taze cilt dokusu ortaya çıkarılır.

Int. Dr. Sinem Köse

Dermabrazyon nasıl yapılır?

Dermabrazyon tedavinin gerçekleştirileceği yerin yüzey genişliğine göre lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. İşlem vücudun küçük bir bölümündeki cilt yüzeyine yapılacaksa lokal anestezi yeterli olmaktadır. Bunun dışında daha geniş alanlara yapılacak dermabrazyon işlemlerinde genel anestezi gerekir. Bir uzman tarafından gerçekleştirilen tedavide dermabrazyon cihazı kullanılır. Bu cihaz, yapısında otomatik dönen bir fırça barındırır. Bu fırça, cildinizin en dış tabakasını, şikâyetçi olduğunuz olumsuzluklardan arındırmak için tıraşlar. Bu sayede en dış yüzeydeki sorunlu kısım yerine, altındaki taze cilt dokusu ortaya çıkarılmış olur. Bu fırça, cildinizi zımparalayarak bir alt katmandaki yeni ve estetik dokunun su yüzüne çıkmasını sağlar. İşlem tamamlandıktan sonra kabuklanmayı ve enfeksiyonu önleyici merhem cilt yüzeyine uygulanır.

Int. Dr. Sinem Köse

Dermabrazyon sonrası bakım nasıl yapılır?

Doktorunuz tarafından cildiniz için en uygun bakım metodu önerilecektir. Enfeksiyon oluşumunu önlemek ve beklentilerin karşılığını almak adına tedaviyi gerçekleştiren uzmanın önerileri dikkate alınmalı ve harfiyen uygulanmalıdır. Tedavi sonrası kontrol randevuları da kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ayrıca güneşe maruz kalma konusunda da ekstra hassasiyet gösterilmelidir. Doktor kontrolleri sonrasında güneş kremi kullanımına uygunluk söz konusu ise 30 faktör ve üzeri bir güneş kremi kullanarak güneşe çıkmak cildiniz için alabileceğiniz en iyi önlemlerden biri olacaktır.

Int. Dr. Sinem Köse

Dermabrazyon sırasında acı hisseder miyim?

Dermabrazyon işlemi sırasında bir miktar acı ve sonrasında da ağrı yaşanabilir. Bunlar beklenen etkilerdir ve normaldir. Bu konuda doktorunuzdan da bilgi alabilmeniz mümkündür.  

Int. Dr. Sinem Köse

Dermabrazyon etkilerini ne zaman gösterir?

Cilt kendini onarmaya başladıkça alt tabakadaki bebeksi dokunun belirdiği fark edilebilecektir. Tedavi uygulandıktan 1 ila 2 hafta sonra iyileşme süreci kendini göstermeye başlayacak ve kızarıklığın yerini yepyeni bir cilt alacaktır.

Int. Dr. Sinem Köse

Dermabrazyon riskleri nelerdir?

Cilt kendini onarmaya başladıkça alt tabakadaki bebeksi dokunun belirdiği fark edilebilecektir. Tedavi uygulandıktan 1 ila 2 hafta sonra iyileşme süreci kendini göstermeye başlayacak ve kızarıklığın yerini yepyeni bir cilt alacaktır.

Int. Dr. Sinem Köse

Dermabrazyon kalıcı mıdır?

İşlem sonrası ciltte oluşturulan yenilikler çoğunlukla kalıcıdır. Fakat bu durum, tedavi sonrası cilt bakım süreçlerinin ne kadar yerinde ve etkili olacağına da bağlılık gösterir. Özellikle cilt sağlığını olumsuz etkileyen alışkanlıkların yer aldığı bir hayat tarzı benimsenmişse işlem sonrası kalıcılık beklemek mümkün değildir. Özellikle güneşe çok fazla maruz kalmak ve sigara kullanımı, cilt için ciddi bir tehdittir. Hangi cilt bakım prosedürü uygulanırsa uygulansın, cilt için olumsuz etkiler yaratabilecek eylemlerde bulunulduğu sürece kalıcı bir estetik görünüm kazanmak pek de mümkün değildir.

Int. Dr. Sinem Köse

Dermabrazyon hangi yaş grubu için uygundur?

Dermabrazyon 15 yaşından sonraki her yaş grubu için uygunluk göstermektedir. Dermabrazyon uygunluğunu yaştan çok herhangi bir komplikasyon oluşma riskine karşı diğer fiziki ve farmakolojik nitelikler belirlemektedir. Kronik bir rahatsızlık ve sürekli kullanılan bir ilaç, işlemin uygunluğunun uzman tarafından sorgulanmasına yol açabilir. Tedavinin uygulanması için uygun bir aday olup olmadığınıza da en iyi muayenenizi gerçekleştiren doktor karar verecektir.

Int. Dr. Sinem Köse

Dermabrazyon muayenesinde neler konuşulur?

Dermabrazyon işleminden beklentileriniz, cilt sorunlarınız, işlemin riskleri, iyileşme sürecinde yaşayabileceğiniz olumsuzluklar ve işlemin maliyeti. Bunların dışında aklınıza takılan birçok konunun doktor ile paylaşılması çok önemlidir. Tedavi sürecine karar vermenin en sağlıklı yolu zihinde bir tane bile soru işareti bırakmamaktır.

Int. Dr. Sinem Köse